Artykuł: Nowoczesne okna dźwiękoszczelne

Nowoczesne okna dźwiękoszczelne

Nowoczesne okna dźwiękoszczelne mogą zapewnić komfort akustyczny wnętrz. Aby wyciszyć hałas z zewnątrz, szczególnie jeśli dom stoi w dość głośnej okolicy, warto zainwestować w "ciche" okna. Co decyduje o dobrych parametrach okien dźwiękoszczelnych?

Źródłem przenikania dźwięków z zewnątrz są przede wszystkim okna. Chronią wnętrze przed hałasami w mniejszym stopniu niż ściany zewnętrzne i dach. Dlatego chcąc zadbać o odpowiednią izolację akustyczną wnętrz domu, wybierzmy okna dźwiękoszczelna o jak najlepszych parametrach. 

Parametry okien dźwiękoszczelnych

Naprawdę ciche okna powinny charakteryzować się wskaźnikiem izolacyjności akustycznej RA2 (dawniej Rw) równym 40-50 dB. Im większy jest ten wskaźnik, tym okna będą stanowiły lepszą barierę dla dźwięków. 

Jednak wybierając okna dźwiękoszczelne, powinniśmy dostosować ich parametry do miejsca w jakim mieszkamy. Dlatego należy przede wszystkim dowiedzieć się, jakiego typu hałas dominuje w okolicy oraz jakie jest jego natężenie. Na wsi i na peryferiach miasta wystarczy nam standardowe 30-32 dB, w centrum miasta najlepsze będzie okno o RA2 wynoszącym minimum 35 dB, natomiast mieszkając przy autostradzie czy lotnisku współczynnik ten powinien być jeszcze wyższy, np. 45 dB. 

Konstrukcja okien dźwiękoszczelnych – parametry decydujące o komforcie akustycznym 

O izolacyjności akustycznej okien decyduje jego konstrukcja oraz materiały użyte do jego produkcji. Okno będzie skutecznie tłumiło dźwięki docierające z zewnątrz, jeśli zostało wykonane na szerokim, co najmniej 70 mm profilu zbudowanym z 4, 5 lub większej ilości komór. Taki profil musi być odpowiednio wzmocniony stalą lub wzmocnieniami termicznymi, co dodatkowo poprawia jego właściwości dźwiękochłonne. Oprócz konstrukcji profilu ważna jest również szczelność okna, na która wpływ ma m.in. rodzaj zastosowanych uszczelek czy gęstość ryglowania okuć.  

Szyby zespolone w oknach dźwiękoszczelnych – parametry techniczne

Konstrukcja szyby zespolonej, a więc rodzaj i grubość szyb składowych, dystans między szybami oraz rodzaj gazu wypełniającego tę przestrzeń ma również bardzo duży wpływ na akustykę okna. Okna dźwiękoszczelne, w których większy nacisk kładzie się na izolacyjność akustyczną, mają zwykle pakiety szybowe składające się z kilku tafli o zróżnicowanej grubości – jednakowe szyby przy pewnej częstotliwości dźwięku wpadają ze sobą w rezonans, co znacznie obniża ich izolacyjność akustyczną.

Dobrą izolacyjność akustyczną wykazują także okna z szybami warstwowymi, składającymi się z dwóch lub trzech szklanych tafli połączonych folią PVB oraz te z szybami ze szkła laminowanego specjalną żywicą, które pochłaniają dźwięki.

Lepszą dźwiękochłonność okien osiąga się również poprzez zwiększenie odległości między taflami szklanymi oraz wypełnienie przestrzeni międzyszybowej ciężkim gazem (np. kryptonem, ksenonem czy dźwiękochłonnym sześciofluorkiem siarki).

Czy nawiewniki pogarszają parametry okien dźwiękoszczelnych?

Izolacyjność akustyczną okien może pogorszyć zastosowanie w nich nawiewników. Odczuwalne pogorszenie właściwości akustycznych okna jest większe w przypadku nawiewników montowanych w małych oknach, w małych pomieszczeniach. Im kubatura pomieszczenia jest większa, tym mniej odczuwalne jest pogorszenie izolacyjności akustycznej. 

Aby okna dobrze tłumiły dźwięki i jednocześnie zapewniały dopływ powietrza do wnętrza, warto wybrać nawiewniki akustyczne z materiałem tłumiącym, np. pianką dźwiękochłonną. Na rynku dostępne są nawiewniki higrosterowalne, w których konstrukcji zastosowano łączniki akustyczne i okapy akustyczne zapewniające wysoką izolacyjność akustyczną okna.

Odpowiedni montaż zapewni parametry okien dźwiękoszczelnych 

Należy pamiętać, że nawet okno dźwiękoszczelne o jak najlepszych parametrach nie będzie w stanie skutecznie stłumić hałasu, jeżeli zostały popełnione błędy podczas jego montażu. Dlatego ten etap inwestycji powinien być przeprowadzony precyzyjnie i z użyciem odpowiednich materiałów, takich jak taśmy rozprężne czy piany. Nawet małe zaniedbania w czasie montażu mogą bowiem zniweczyć cały wysiłek włożony w zapewnienie ciszy we wnętrza naszych domów.

zdjęcia: Haas, Fotolia.com, WeberHaus

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!