Artykuł: Nowoczesne okna dla pozytywnego bilansu energetycznego

Nowoczesne okna dla pozytywnego bilansu energetycznego

Nowoczesne okna biorą udział w tworzeniu pozytywnego bilansu energetycznego budynku. Poza doświetleniem wnętrza światłem naturalnym i ochroną przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych okna mogą bowiem pełnić jeszcze jedną ważną funkcję – w okresie zimowym dostarczają do wnętrz budynku darmową energię promieniowania słonecznego.

Jednym z trendów nowoczesnego budownictwa jednorodzinnego jest dostarczanie do wnętrz jak największej ilości światła naturalnego. Inwestorzy coraz chętniej stosują duże powierzchnie przeszkleń, które lepiej niż kiedyś doświetlają wnętrza cennym światłem naturalnym. Producenci nowoczesnych okien wychodzą naprzeciw oczekiwaniom inwestorów, oferując okna o dużej powierzchni, których parametry termoizolacyjne są na tyle wysokie, że nie musimy się obawiać strat ciepła. 

Bilans energetyczny nowoczesnych okien

Bilans energetyczny to różnica pomiędzy stratami i zyskami ciepła, jakie dokonują się poprzez przegrody zewnętrzne budynku – ściany, dach, stolarkę otworową. Bilans energetyczny okna zależy głównie od trzech parametrów: U – współczynnika przenikania ciepła (im jest on niższy, tym lepiej), g – współczynnika całkowitej przepuszczalności energii słonecznej (im jest on wyższy, tym zyski energii będą większe), a także Lt – współczynnika przepuszczalności światła. Aby bilans energetyczny był jak najkorzystniejszy, warto wybierać nowoczesne okna o jak najmniejszym współczynniku przenikania ciepła U oraz o stosunkowo wysokim współczynniku g. Na poprawę bilansu energetycznego okien ma m.in. wpływ zastosowanie powłok niskoemisyjnych z tlenków metali szlachetnych, które nanoszone są na szkło. Są one przezroczyste, dzięki czemu zapewniają zyski cieplne z promieniowania słonecznego, a jednocześnie zatrzymują przewodzenie ciepła, co gwarantuje redukcję jego strat. 

Orientacja nowoczesnych okien dla pozytywnego bilansu energetycznego

Odpowiednia lokalizacja względem stron świata i dobór okien uwzględniający stopień nasłonecznienia może wpłynąć na spore zyski z promieniowania słonecznego. Nie ma potrzeby kupowania jednakowo ciepłych okien do całego domu. Południowa elewacja domu jest tą najcieplejszą – to tu warto zaplanować najwięcej przeszkleń. Po najbardziej nasłonecznionych stronach dobrze sprawdzą się nowoczesne okna o stosunkowo korzystnym współczynniku U wynoszącym co najmniej 1,1 W/(m2∙K) (takie wymogi stawiają przed nami przepisy obowiązujące w Polsce od 2017 roku), za to charakteryzujące się bardzo dobrym współczynnikiem g, na przykład 0,60. Od wschodu i zachodu zyski ciepła są mniejsze.

Najchłodniejsza jest północna elewacja domu – dlatego też w tym miejscu nie warto sytuować dużych przeszkleń, natomiast dobrze jest zamontować nowoczesne okna o jak najlepszym współczynniku przenikania U (na przykład na poziomie zalecanego dla domów energooszczędnych współczynnika U= 0,9 W/(m2∙K)) i nieco mniej korzystnym współczynniku g (na przykład 0,45).

Nowoczesne okna tworzą dobry mikroklimat wnętrz

Wymagania stawiane nowoczesnym oknom w budownictwie energooszczędnym dotyczą jednak nie tylko ochrony cieplnej, ale również zapewnienia odpowiedniego mikroklimatu wnętrz. Parametrem wpływającym na komfort cieplny pomieszczeń jest odpowiednia temperatura przegród od strony wewnętrznej – wymóg ten dotyczy również okien. Wysoka izolacyjność termiczna nowoczesnych okien pozwala na utrzymanie temperatury wewnętrznej na stałym poziomie, co wpływa na komfort cieplny pomieszczeń. 

Zdjęcia: Fakro, Korbasiewicz

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!