Artykuł: Nowoczesne i energooszczędne domy z bloczków SILKA

Nowoczesne i energooszczędne domy z bloczków SILKA

Do produkcji bloczków Silka stosuje się przede wszystkim piasek, wapno i woda. Taka ściana zapewnia odpowiedni mikroklimat wnętrza i nie ma negatywnego wpływu na mieszkańców. Jej wysoka wytrzymałość mechaniczna gwarantuje odporność na pękanie. Silka charakteryzuje się również dużą wytrzymałością na ściskanie w porównaniu z np. gazobetonami czy ceramiką poryzowaną. Dzięki temu przy zastosowaniu cegły silikatowej można budować cieńsze ściany (np. 18 cm). Wpływa to zarówno na oszczędności finansowe, ale również na lekkość ściany, która nawet w przypadku domu energooszczędnego przy izolacji 20 - 30 cm nie powoduje wrażenia zbyt grubej ściany przy zachowaniu wysokiej jej izolacyjności.

Dla ułatwienia prac montażowych związanych z prowadzeniem instalacji elektrycznej bloczki Silka posiadają drążone elektryczne kanały pionowe, które umożliwiają szybkie poprowadzenie instalacji elektrycznej bez konieczności bruzdowania i kucia ścian, a specjalne znaczniki ułatwiają lokalizację osadzonego już okablowania. 

Bardzo istotną cechą silikatów jest także ich duża gęstość objętościowa. Ma ona znaczenie głównie z dwóch powodów. 

Po pierwsze - wpływa na kilkakrotnie większą pojemność cieplną tego materiału. Z tego powodu bloczki silikatowe mają możliwość akumulacji ciepła. Jest to cecha bardzo pożądana w budynkach energooszczędnych, które nie posiadają wysokotemperaturowych źródeł ciepła. Akumulacja cieplna ścian wpływa bowiem na stabilizację dobową temperatur w domu. Silka uwalniania zgromadzone za dnia ciepło, pozyskane z energii słonecznej, w porze nocnej, gdy temperatura zewnętrzna szybko się obniża, a niskotemperaturowy system grzewczy nie jest w stanie w krótkim czasie wystarczająco dogrzać pomieszczeń. 

Po drugie – duża gęstość objętościowa silikatów przekłada się na doskonałą izolację akustyczną. 

Przy zastosowaniu silikatów w ścianie dwuwarstwowej można więc zbudować solidny, ciepły dom. Pierwsza warstwa  - ściana z bloczków silikatowych odpowiada za wytrzymałą, stabilną konstrukcję, natomiast izolacja jest gwarancją ochrony termicznej, zapewniającej użytkownikom korzystny mikroklimat i niezbędny do wygodnego mieszkania spokój.

film: Instrukcja budowania domu z bloczków Silka.


Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 

Czytaj także