Artykuł: Nowoczesne fasady – panele elewacyjne kwarcowe, ceglane czy kamienne

Nowoczesne fasady – panele elewacyjne kwarcowe, ceglane czy kamienne

Nowoczesne panele elewacyjne z powodzeniem zastąpią znacznie droższe materiały takie jak kamień czy cegła. Są od nich tańsze, a przy tym znacznie łatwiejsze do ułożenia. Ich atutem jest także atrakcyjny wygląd. Co trzeba o nich wiedzieć?

Ściany zewnętrzne domu muszą być trwałe, skutecznie chronić elewację przed czynnikami atmosferycznymi oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Równie istotna jest ich funkcja reprezentacyjna. To wszystko sprawia, że najlepszym wyborem do ich wykończenia są solidne i jednocześnie prestiżowe materiały takie jak kamień czy cegła. Jednak należą one do najdroższych okładzin – i to zarówno na etapie zakupu, jak i montażu. Dzisiaj zamiast nich można zastosować nowoczesne panele elewacyjne. Można je montować jako okładzinę nawet w miejscach szczególnie narażonych na wilgoć czy uszkodzenia mechaniczne, takich jak cokoły, naroża budynku czy też strefa wejścia.

Nowoczesne panele elewacyjne – właściwości

Tego rodzaju okładziny mają poza niższą ceną jeszcze wiele innych atutów. Są lżejsze od kamienia elewacyjnego czy cegły, dlatego można je montować na każdej ścianie zewnętrznej – niezależnie od tego w jakiej technologii została ona zbudowana. Są one przystosowane do instalacji zarówno na etapie budowy domu, jak i podczas jego remontu, choćby w czasie docieplania budynku. Powierzchnia, do której są mocowane nie musi być gładka. W zależności od rodzaju można je przyklejać do powierzchni ściany, stosując odpowiednie kleje i zaprawy. Często należy je montować na ruszcie przy pomocy przeznaczonych do tego śrub lub nitów. Panele kamienne lub ceglane oraz naśladujące te materiały należą także do znacznie łatwiejszych w obróbce, co również znacznie przyspiesza ich układanie. Do szybszego montażu przyczyniają się również ich ponadprzeciętne wymiary. Elementy mocujące są ukryte i nie wpływają na odbiór estetyczny fasady domu. Nowoczesne panele elewacyjne doskonale wyglądają w połączeniu z tynkiem elewacyjnym, szkłem czy drewnem.

Panele elewacyjne kamienne

Za takie uznaje się zarówno okładziny wykonane z kamienia naturalnego, jak i panele na bazie surowców naturalnych oraz panele imitujące kamień wykonane np. z żywicy akrylowej. Do najdroższych należą panele z naturalnego kamienia. Mogą mieć kształt litery Z i tworzą je dopasowane do siebie elementy skalne. Wykonuje się je m.in. z łupka, granitu, kwarcu, trawertyny, marmuru, piaskowca, dolomitu czy miki. Panel może być zbudowany tylko z jednego rodzaju skały lub też mogą się na nim znajdować różne rodzaje skamielin. Panele z naturalnego kamienia należą do stosunkowo grubych, mogą mieć nawet 7 cm grubości. Panele tego rodzaju można przyklejać na zagruntowane uprzednio ściany. Pamiętajmy o zastosowaniu białego kleju do kamienia. Po ułożeniu elewacji należy ją zaimpregnować – impregnat ochroni kamień przed zabrudzeniami oraz ożywi i podkreśli jego kolorystykę.

Panele elewacyjne kwarcowe

Za nowoczesne panele elewacyjne z pewnością można uznać okładziny kwarcowe, które w sposób innowacyjny wykorzystują potencjał tej skały. Mają one w sobie szlachetność kamienia, a przy tym zalety funkcjonalne niezwykle innowacyjnych fasad. Są bardzo łatwe w obróbce, cienkie, a przy tym osiągają duże wymiary, np. 100 x 300 cm  czy 150 x 50 cm przy grubości od 3 do 12 mm. Są odporne na zarysowania oraz promieniowanie UV. Łatwo utrzymać je w czystości, szczególnie jeśli do ich wykończenia zastosowano samoczyszczącą powłokę, która sprawia, że zanieczyszczenia są usuwane pod wpływem promieniowania słonecznego oraz deszczu. Mogą być też odporne na graffiti. Panele elewacyjne kwarcowe mają doskonałe właściwości termoizolacyjne. Podstawowym surowcem do ich produkcji jest kruszywo kwarcowe oraz inne naturalne komponenty, np. mika dająca efekt połysku. Taki skład sprawia, że panele kwarcowe różnią się wyglądem, tak jak naturalne okładziny kamienne. Spód panelu pokrywa siatka wzmacniająca. Można je przyklejać do podłoża, np. ocieplając ściany albo montować je na ruszcie z profili aluminiowych.

Nowoczesne panele elewacyjne ceglane

To również bardzo szeroka gama różnorodnych okładzin elewacyjnych wykorzystujących potencjał dekoracyjny oraz funkcjonalny klinkier czy cegieł licowych. To zarówno produkty na bazie ceramiki – tworzy je płytka klinkierowa wprasowana w warstwę polistyrenu lub też być zespolona z pianką poliuretanową. Panele mogą być też wykonane z żywic akrylowych oraz piasku kwarcowego, do ich wytwarzania stosuje się także PVC i utwardzacze. W zależności od rozwiązań można je przyklejać lub montować na ruszcie. W zależności od rodzaju mogą tworzyć jeden rząd „cegieł” o wymiarach np. 1250 x 81 x 10 mm lub też składać się z kilku rzędów tworzących najczęściej wiązanie wozówkowe z przesunięciem lub bez przesunięcia. Takie wielosegmentowe panele mają większe wymiary, np.  652 × 694 mm,1044 x 462 mm, 1159 × 694 mm i grubościach 25, 62, 92 i 112 mm. Te o dużej grubości mają warstwę ocieplenia. Atutem paneli ceglanych określanych często jako klinkierowe jest nie tylko ich funkcjonalność nieustępująca oryginalnej ceramice, ale też ich walory dekoracyjne. Ich kolorystyka oraz struktura jest tożsama z cegłami. Do dyspozycji mamy panele o fakturach i barwach typowych gładkich, ręcznie robionych oraz strukturalnych cegieł.

zdjęcia: AdobeStock

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!