Artykuł: Nowoczesne farby ceramiczne

Nowoczesne farby ceramiczne

Jedną z podstawowych prac wykończeniowych w nowo budowanym czy remontowanym domu jest malowanie ścian i sufitów. Wybór farb jest bardzo duży, i nie chodzi tu tylko o kolory. Jeśli zależy nam na trwałej powłoce malarskiej odpornej na zabrudzenia, warto postawić na farby ceramiczne.

Farby ceramiczne, które od niedawna goszczą na naszym rynku, wyróżniają się specyficzną formułą. Połączenie komponentów ceramicznych, żywic i pigmentów jest gwarancją wyjątkowych właściwości. Farby ceramiczne tworzą cienkie, gładkie, twarde matowe powłoki, jednak w zależności od kąta padania światła mogą charakteryzować się subtelnym połyskiem. Są odporne na zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne. Nie absorbują plam i nie przyciągają kurzu.  

Zalety farb ceramicznych

Dzięki zastosowaniu farb ceramicznych uzyskujemy gładkie, antystatyczne powierzchnie, które nie przyciągają kurzu i zanieczyszczeń oraz są odporne na uszkodzenia mechaniczne. Co ważne, nie zawierają w swoim składzie szkodliwych substancji i mogą być stosowana w pomieszczeniach, w których przebywają alergicy. Odznaczają się także wysoką odpornością na wilgoć (możemy więc bez obaw stosować je w kuchni czy łazience), szorowanie, a pomalowane nimi ściany można myć nawet za pomocą detergentów bez żadnego uszczerbku na ich wyglądzie – nie odbarwiają się i nie pozostają na nich ślady szorowania. Jednocześnie są materiałem „oddychającym”. Powłoki farby nie absorbują zabrudzeń i trudnych plam, takich jak ketchup, olej słonecznikowy, pisaki wodne, kredki, szminka, musztarda (należy je usunąć do 1 godziny), kawa, herbata, wino (usunąć do 15 minut). Są również odporne na dezynfektanty (preparaty, które służą do unieszkodliwiana różnorodnych drobnoustrojów). Sprawdzą się więc świetnie w salonie, pokoju dziecka czy korytarzu. Niektóre farby ceramiczne są wzbogacone o dodatkowe właściwości: oczyszczają powietrze z formaldehydu (substancja emitowana przez wiele wyrobów budowlanych używanych podczas budowy i remontu domu, np. płyty budowlane, meble, występując w nadmiarze, może powodować alergie, ból głowy, katar), antystatyczne oraz tworzą powłoki odporne na rozwój bakterii.

Malowanie farbami ceramicznymi

Farby ceramiczne są bezzapachowe i elastyczne podczas malowania oraz mają bardzo dobrą przyczepność. Dzięki temu przy ich nakładaniu można zamaskować nierówności ścian. Do ich nanoszenia najlepiej użyć wałka z długim włosiem dedykowanego do farb ceramicznych. Farbami ceramicznymi możemy pokrywać powierzchnie ceglane, gipsowe, gipsowo-kartonowe i drewnopochodne. Malowane powierzchnie powinny być oczyszczone, odpylone, zagruntowane i suche. Stare odspajające powłoki należy usunąć, a następnie wygładzić powierzchnię ściany. Farby ceramiczne nanosimy w dwóch cienkich warstwach – drugą nanosimy po upływie minimum 2 godzin. Powłoka malarska całkowicie stwardnieje po 3-4 tygodniach. Pamiętajmy, że farb ceramicznych nie wolno rozcieńczać.

Zanim pomalujemy pomieszczenie, warto jest przeprowadzić test kolorów – wykorzystujemy w tym celu próbnik lub małe opakowanie farby. Malujemy niewielki fragment ściany i sprawdzamy jakość, kolor oraz rodzaj powłoki. Przeprowadzając próbę, zobaczymy prawdziwy odcień farby – różnie oświetlony pigment odmiennie odbija światło.

zdjęcia: Magnat

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!