Artykuł: Nowoczesne dachy – trendy i wyzwania

Nowoczesne dachy – trendy i wyzwania

Nowoczesne dachy domów są projektowane w duchu minimalistycznym. To trend, który sprawdza się nie tylko ze względu na koszty budowy i wygląd domu, ale przede wszystkim z powodu energooszczędności, którą może zapewnić w czasie eksploatacji budynku.

Kształty nowoczesnych dachów są proste w formie. Najczęściej więc projektuje się dachy dwuspadowe, pulpitowe lub płaskie przekrywające budynki jednorodzinne. Producenci oferują innowacyjne produkty, usprawniające budowę trwałej konstrukcji dachu i ułożenie efektownego pokrycia. Kluczowym elementem, związanym przede wszystkim z zagospodarowywaniem poddaszy na cele mieszkalne, jest nacisk na właściwą izolację cieplną i przeciwwilgociową poddasza. Rozwiązania systemowe pokryć dachowych sprzyjają nie tylko uzyskaniu trwałego i estetycznego pokrycia, ale przez uzyskanie wysokiego stopnia szczelności również oszczędzaniu energii.

Kształty nowoczesnych dachów a rozwiązania energooszczędne

Ze względu na kształt dachy mogą być: płaskie, jednospadowe, dwuspadowe, czterospadowe, w tym namiotowe, naczółkowe oraz mansardowe, a także wielospadowe. Różnią  się one nie tylko wyglądem, ale też kosztami wykonania. Zarówno w domach z poddaszem użytkowym, jak i nieużytkowym za najbardziej energooszczędne uznaje się dachy jednospadowe (pulpitowe) oraz dwuspadowe, ponieważ proporcja ich powierzchni do kubatury domu jest najmniejsza. Oznacza to mniejsze zapotrzebowanie na energię niezbędną do ogrzewania budynku. Jeśli budynek ma spełniać warunki energooszczędności, należy też zwrócić uwagę na stopień wysunięcia okapu. Nie mogą być zbyt szerokie, bo wtedy zacieniają znajdujące się w ścianach okna, przez które ciepło promieni słonecznych dociera do wnętrz. Dodatkowo na dużych prostych połaciach takich dachów łatwo jest zainstalować kolektory słoneczne.

Budowa nowoczesnego dachu – specjalistyczne materiały

Dzisiaj budowa dachu to proces wymagający nie tylko znajomości sztuki budowlanej, ale też aktualnie używanych materiałów. Pod podobnie brzmiącymi nazwami kryją się bowiem produkty o różnym przeznaczeniu, należą do nich na przykład folia paroszczelna i folia paroprzepuszczalna wstępnego krycia. Większość to materiały specjalnego zastosowania, pomylenie ich grozi błędami poważnymi w skutkach, dlatego do budowy dachu należy zatrudnić wysokiej klasy specjalistów.

Oszczędzaniu energii sprzyjają również rozwiązania systemowe pokryć dachowych. W ich skład oprócz samego materiału pokryciowego wchodzi wiele akcesoriów i elementów gwarantujących szczelność i trwałość dachu. Dzięki rozwiązaniom systemowym pokryć i nowoczesnym materiałom izolacyjnym dach przestaje być jedną z kluczowych przegród narażonych na utratę ciepła.

Nowoczesny dach w zgodzie z ekologią

Coraz większą wagę przywiązuje się do tego, aby materiały stosowane do konstrukcji nowoczesnego dachu i jego pokrycia spełniały kryteria ekologiczności, które rozumiemy jako możliwość ponownego wykorzystania, trwałość pokrycia, ważne jest również to, by były one wykonane z surowców odnawialnych, a ich energochłonność w procesie powstania była jak najniższa. Ważnym kryterium ekologiczności jest także zdrowie mieszkańców – warunek ten spełniają zarówno chemia użyta do budowy dachu, jak i materiały izolacyjne.

Nowoczesne dachy płaskie – moda i ekonomia

Dachy płaskie mają najmniejszy stosunek powierzchni dachu do kubatury domu. Stropodachy – niezależnie, czy są wentylowane, czy niewentylowane (pełne) – muszą być dobrze ocieplone i starannie zaizolowane przed wodą i wilgocią, bo na nich w porównaniu z dachami spadzistymi dłużej zalega śnieg i lód. Większym wyzwaniem dla projektanta jest także rozwiązanie odprowadzania wody deszczowej z dachu. Na nowoczesnym dachu płaskim można również bez problemu umieścić kolektory, ustawiając dowolnie kąt nachylenia i ich orientację względem słońca. Powierzchnię dachów płaskich chętnie wykorzystuje się jako taras lub obsadza roślinnością tworząc dachy zielone. 

Zdjęcia: Monier Braas, Saint Gobain, Wienerberger, Velux

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!