Artykuł: Nowoczesna stolarka otworowa – wyzwania i trendy

Nowoczesna stolarka otworowa – wyzwania i trendy

Obecnie budowane domy stawiają przede wszystkim na światło naturalne. Jednocześnie, przy coraz bardziej restrykcyjnych wymaganiach co do termoizolacyjności przegród współczesne okna coraz lepiej muszą odpowiadać tym wymogom. Inwestorzy oczekują też od nowoczesnej stolarki komfortu akustycznego, łatwości obsługi, bezproblemowej konserwacji oraz innych funkcjonalności takich jak choćby wspomaganie wentylacji.

Okna oszczędzające energię

Wybierając okna do domu energooszczędnego, należy się kierować nie tylko ich wyglądem i ceną, ale przede wszystkim parametrami, które mówią o tym, jak dużo ciepła będzie przez nie uciekało i w jakim stopniu są w stanie wpłynąć na poprawę termoizolacyjności przegrody. Wysokie parametry cieplne mają kluczowe znaczenie dla energooszczędności budynku. Na rynku znaleźć można okna, które spełniają bardzo wyśrubowane wymagania, jeśli chodzi o izolacyjność termiczną. Dobre efekty uzyskuje się, wybierając okna o współczynniku przenikania ciepła U nie większym niż 1,1 W/(m²∙K) (dotyczy on całego okna, nie tylko szyby) – takie okna, a nawet jeszcze cieplejsze, poleca się do domów energooszczędnych. Okna w domach pasywnych muszą spełnić jeszcze większe wymagania –ich współczynnik przenikania ciepła U nie powinien przekraczać 0,8 W/(m²∙K).

Duże powierzchnie i nowe kształty

Inwestorzy coraz chętniej stosują duże powierzchnie przeszkleń, które otwierają widoki na otoczenie i sprawiają wrażenie większej przestrzeni. Wnętrza mają być doskonale oświetlone, panuje moda na pomieszczenia wręcz zalane światłem dziennym. Producenci okien wychodzą naprzeciw tym oczekiwaniom, oferując okna o dużej powierzchni, których obsługa jest bardzo komfortowa, a parametry termoizolacyjne na tyle wysokie, że nie musimy się obawiać strat ciepła.

Obecnie produkowane okna mogą mieć praktycznie dowolny kształt – od tradycyjnych prostokątnych, przez okrągłe, po wygięte w łuk. Wybór odpowiedniej stolarki zależy od wyobraźni projektanta domu oraz zasobności portfela inwestora.

Rozbudowana funkcjonalność nowoczesnych okien

Zarówno te pionowe, jak i połaciowe doświetlają wnętrza, wprowadzając cenne światło dzienne, stanowią jednocześnie skuteczną barierę dla chłodu czy uciążliwych dźwięków dochodzących z zewnątrz. Zapewniają także napływ świeżego powietrza do domów z wentylacją grawitacyjną. Ich obsługa staje się coraz bardziej komfortowa – wyposażając okna w siłowniki, można sterować pracą skrzydeł z dowolnego miejsca.

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 

Czytaj także