Artykuł: Nowoczesna piętrowa willa

Nowoczesna piętrowa willa

Jakie domy Polacy budują w tej chwili najczęściej? Przegląd ofert z pracowni projektów gotowych i wycieczka w teren po raz kolejny potwierdzają nasze przypuszczenia – krajobraz wypełnia nam się dużymi piętrowymi domami krytymi kopertowymi dachami. Zobaczmy, dlaczego ten typ architektury jest aktualnie na czasie.

Jeszcze do niedawna wydawało się, że dominującym typem domu jednorodzinnego będzie podyktowany przez architekturę domu energooszczędnego dom z poddaszem – regularna, prostopadłościenna bryła i dwuspadowy najprostszy w formie dach to zalecana forma budownictwa niskoenergochłonnego. Ten typ domu rozwija się, ale można zaobserwować, że równolegle, a w niektórych miejscach nawet z pewną przewagą, wybierane są projekty okazałych piętrowych willi. Czemu zawdzięczają one swoją tak dużą popularność?    

Skala piętrowej willi – potrzeba reprezentacyjności

Dom z poddaszem, nawet jeśli będzie wybudowany i wykończony materiałami najwyższej jakości, a w środku wyposażony w najnowsze technologicznie instalacje, zawsze będzie uważany za rodzaj skromnej architektury. Piętrowy dom wydaje się okazalszy, bardziej widoczny zza płota, w powszechnym odbiorze może też robić wrażenie bardziej reprezentacyjnego. To z pewnością jeden z powodów, dla których wybierane są domy piętrowe. Druga, pełna elewacja pozwala na pełniejsze wyeksponowanie elewacji – i to zarówno efektownych okien, np. narożnych, jak i materiałów wykończeniowychDachy kopertowe, mimo że dość płaskie, są jednak widoczne – można tu poszaleć z modnymi, nowoczesnymi pokryciami. Wbudowany w bryłę garaż nie zabiera całego frontu, dzięki czemu brama garażowa nie jest aż tak dominująca, tak jak bywa to w przypadku domów z poddaszem. W odzyskanej przestrzeni frontu można lepiej wyeksponować wejście. Niewątpliwie więc taka forma domu bardziej zaspokaja potrzebę reprezentacyjności i podkreślenia swojego statusu czy prestiżu, a te jak widać nadal są ważnym kryterium wyboru formy domu.

Prestiżowe elewacje piętrowych willi

Nowoczesność lubuje się w formach prostych i aspekt ten zaważył również na kształcie nowoczesnej willi. Gdy bryła domu ma być maksymalnie uproszczona, pozbawiona dekoracji takich jak typowe dla tradycyjnej architektury wykusze, ganki, łuki czy ryzality, uwagę możemy przyciągnąć jedynie wykończeniem samej elewacji. Dom piętrowy daje tutaj spore pole do popisu. Już po przejrzeniu samych projektów domów widać tendencję architektów do urozmaicania wizerunku domu. Dom piętrowy dysponujący dużą powierzchnią ścian zewnętrznych przyjmie każdy materiał elewacyjny. Są więc projekty, gdzie do wykończenia elewacji wykorzystano jedynie tynkale wówczas może być on w dwóch kolorach. Częstym rozwiązaniem jest podkreślenie innym kolorem tynku poszczególnych kondygnacji, ale spotyka się też pasy czy też prostokąty rozbijające monotonię elewacji. Tradycjonaliści sięgają nadal po bonie, choćby nawet jedynie namalowane na tynku. Często spotyka się projekty domów piętrowych, gdzie do wykończenia elewacji wykorzystano zróżnicowane materiały elewacyjne – drewnianą oblicówkę, deski kompozytowe, kamień naturalny i sztuczny, płyty włókno-cementowe, klinkier i blachę płaską. Zobaczmy, jakie możliwości wykończenia elewacji stwarza ten typ architektury.


Funkcjonalność piętrowych willi

Dom z pełną drugą kondygnacją oferuje znacznie więcej miejsca niż dom z poddaszem o tej samej powierzchni w podstawie. Dom piętrowy jest więc bardziej ekonomicznym rozwiązaniem, gdy mamy do dyspozycji małą działkę. To jeden z argumentów przesądzających o wyborze takiego projektu. Piętrowe wille wybierają osoby, które nie lubią skośnych ścian w pomieszczeniach – utrudniają one aranżację i zacieśniają optycznie wnętrza, niektórzy skarżą się na odczuwany w takich pomieszczeniach brak powietrza. Druga kondygnacja w piętrowych domach oferuje pełnowartościową przestrzeń mieszkalną. Prostopadłościenna bryła daje też możliwość dostawienia drugiej mniejszej bryły np. garażowej. Można wówczas nad garażem urządzić dodatkowy taras – to niewątpliwie atrakcyjne rozwiązanie dla miłośników wypoczynku na świeżym powietrzu na wysokości – stąd można mieć ogląd całej okolicy.

zdjęcia: K. Jankowska

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!