Artykuł: Nowoczesna funkcjonalność współczesnych okien dachowych – okna dachowe do specjalnych zadań

Nowoczesna funkcjonalność współczesnych okien dachowych – okna dachowe do specjalnych zadań

Okna dachowe to rozwiązania wykorzystywane bardzo często w nowoczesnym budownictwie jednorodzinnym. Do ich najważniejszych zalet należy funkcjonalność – są łatwe w obsłudze, montażu, można je dopasować do każdego pomieszczenia.

Nowoczesne okna dachowe sprostają wszystkim zadaniom, jakie są stawiane przeszkleniom we współczesnych wnętrzach. Funkcjonalność oznacza w dużej mierze wygodę użytkowania w każdej przestrzeni, co w przypadku poddasza może okazać się dużym wyzwaniem. Jednak mnogość rozwiązań konstrukcyjnych i estetycznych sprawia, że okna dachowe sprawdzą się w pomieszczeniach z wysoką lub niską ścianką kolankową czy też o podwyższonej wilgotności lub narażonych na hałas. Z łatwością dobierzemy także najbardziej funkcjonalne tam, gdzie zależy nam na otwarciu przestrzeni na otoczenie.

Funkcjonalne otwieranie

O wygodzie użytkowania okien dachowych w bardzo dużym stopniu decyduje sposób ich otwierania. W zależności od wysokości ścianki kolankowej oraz kąta nachylenia połaci dachowej możemy wybrać przeszklenia z dolnym lub górnym otwieraniem. Okna z usytuowaną w dolnej części skrzydła klamką będą bardziej funkcjonalne we wnętrzach, gdzie ścianka kolankowa jest wysoka. Natomiast system dolnego otwierania umożliwi łatwą obsługę okna nawet niskiej osobie. Okno dachowe z dolnym systemem otwierania wymaga przemyślanej aranżacji pomieszczenia – meble ustawione pod oknem nie mogą ograniczać swobodnego dostępu do klamki.

Bardzo wygodnym sposobem otwierania okien jest usytuowany w górnej części skrzydła uchwyt. Doskonale sprawdza się, gdy ścianka kolankowa jest stosunkowo niska. To rozwiązanie bardzo ergonomiczne – osoba stojąca może wygodnie obsłużyć okno bez schylania się i narażania na uderzenia głową w szybę. Jednocześnie taki sposób otwierania chroni małe dzieci, które samodzielnie nie sięgną do uchwytu. Taki sposób otwierania nie ogranicza również aranżacji wnętrza. Pod oknem dachowym możemy zaplanować ustawienie lub montaż różnych sprzętów, nie utrudnią nam one jego otwierania. 

Za najbardziej funkcjonalne uznaje się okna dachowe wyposażone w górny i dolny system otwierania. Nie ma także problemów z możliwością zdalnej obsługi okien dachowych, wystarczy tylko na etapie montażu doprowadzić do niego standardowe zasilanie umożliwiające elektryczne sterowanie (można je również zamontować podczas użytkowania okna).

Okna dachowe do zadań specjalnych

Projektowanie na poddaszu takich pomieszczeń jak łazienka, kuchnia czy sypialnie lub pokoje dziecięce to dzisiaj norma. Z myślą o podniesieniu ich funkcjonalności produkowane są także okna dachowe. Do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności takich jak łazienka, a także kuchnia warto wybrać okna bardziej odporne od standardowych na ten czynnik. Ich profile są wykonane z wysokiej jakości drewna modyfikowanego termicznie i wykończone warstwą gładkiego poliuretanu. W pomieszczeniach narażonych na działanie wilgoci, a także w sypialniach czy pokojach, w których pracujemy ważnym elementem jest także zintegrowana z oknem dwustopniowa wentylacja, która działa też, gdy jest ono zamknięte. Dobrym wyborem jest okno wyposażone w system wentylacji z rekuperatorem, który zapewnia nie tylko wysoką wydajność wymiany powietrza, ale też odzysk ciepła oraz ochronę przed hałasem. Do sypialni warto wybrać okna z pakietem wyciszania deszczu. Mają one zainstalowane specjalne szyby oraz elementy oblachowania pokryte folią wyciszającą. Dzięki pakietowi hałas zostaje zmniejszony o 7 dB, co dla naszych uszu oznacza zredukowanie go o 50%. Gdy zainstalujemy roletę zewnętrzną, parametry wyciszenia będą jeszcze lepsze. Jeśli w domu są małe dzieci, funkcjonalnym rozwiązaniem będzie zamówienie okien z szybą bezpieczną, która nawet gdy dojdzie do jej stłuczenia, nie rozpadnie się na ostre kawałki, ponieważ szkło pozostanie sklejone folią i nie spadnie na bawiące się pod oknem pociechy.

Okna dachowe – funkcjonalny dopływ światła

Nowoczesne okna dachowe w różnych wymiarach i formach sprawiają, że pomieszczenia na poddaszu mogą być dzisiaj doświetlone w sposób optymalny – dopasowany do funkcji pomieszczenia i naszych potrzeb. Zgodnie z zasadami wielkość przeszklenia powinna wynosić co najmniej 1/8 do 1/10 powierzchni podłogi. W małych pomieszczeniach bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem jest zastosowanie okien z węższymi profilami okiennymi i mniejszą klapą wentylacyjną, które mają nawet o 10% większą szybę. Tam, gdzie zależy nam na otwarciu wnętrz na otoczenie warto połączyć okna w zestawy pionowe lub poziome lub wykorzystać okna kolankowe, lukarny złożone z okien dachowych czy też balkony dachowe, czyli specjalne dwuskrzydłowe okno, które po otwarciu tworzy niewielki balkon. Efekt maksymalnego otwarcia na otoczenie daje także okno balkonowe. Tworzy je system modułowy złożony z elementów okiennych i drzwiowych, które po zestawieniu pozwolą zbudować nawet kilku segmentowe drzwi balkonowe.

Zdjęcia: Fakro, Velux

Czytaj także