Artykuł: Nowoczesna dachówka na elewacji domu

Nowoczesna dachówka na elewacji domu

Dachówka może być wykorzystywana nie tylko jako materiał pokryciowy. Jej właściwości techniczne oraz forma sprawiają, że doskonale sprawdzi się również w roli okładziny ścian zewnętrznych budynku. Jaka nowoczesna dachówka jest najczęściej układana na elewacji?

Materiały wykończeniowe do ścian zewnętrznych domu muszą w naszym klimacie spełniać wiele warunków. Powinny być odporne na wilgoć, promieniowanie UV, a także mróz. Oczekujemy od nich również, aby się łatwo nie brudziły oraz nie sprawiały problemów w czyszczeniu. Równie istotna jak użytkowa jest ich funkcja estetyczna – elewacja domu to przecież jego wizytówka. Rynek okładzin, które spełniają te warunki nie jest mały. Architekci poszukują jednak także mniej konwencjonalnych rozwiązań. Do takich z pewnością należy wykończenie ścian elewacyjnych dachówką. To materiał, który doskonale sprawdza się nawet w ekstremalnych warunkach atmosferycznych, a przy tym sprosta nowoczesnym wyzwaniom architektonicznym.

Jaka dachówka sprawdzi się na elewacji?

Za użyciem dachówki na ścianach domu przemawia jej specyficzna forma – charakterystyczne kształty oraz małe formaty. Dzięki temu dachówka na elewacji wniesie powiew świeżości, wyróżni budynek spośród innych i nawet gdy forma jego bryły będzie typowa, nada jej rys indywidualności. Jednak chociaż nie ma ograniczeń co do rodzaju dachówek stosowanych na ścianach domu, to najczęściej wykorzystuje się modele płaskie. Płaska dachówka w przeciwieństwie do popularnych esówek czy marsylek, których powierzchnia jest „rozrzeźbiona” falą lub muldą nie deformuje bowiem wizerunku ściany i nie dodaje jej objętości. Jej prosta wręcz minimalistyczna forma wpisuje się w wizerunek nowoczesnego, uporządkowanego domu, który nie epatuje nadmierną ilością elementów. W parze z oszczędną formą idzie kolorystyka – oprócz typowych dla dachówek odcieni czerwieni, najbardziej popularne są modne od lat szarości, grafity i antracyty. Nowoczesna płaska dachówka to modele zakładkowe – dzięki zazwyczaj wysokim zamkom górnym i bocznym utworzona z nich okładzina będzie szczelnie chronić elewację przed zamakaniem oraz silnymi podmuchami wiatru.

Dachówka na elewacji – efekty architektoniczne

Dachówka na elewacji nowoczesnych domów jest najczęściej spotykana wtedy, gdy użyto jej w funkcji pokrycia dachowego. Połączenie dachówki na dachu i jej „przesunięcie” na ściany jest uzasadnione estetycznie choćby wtedy, gdy dach jest pozbawiony okapów. To częste rozwiązanie choćby w nowoczesnych budynkach przekrytych dachami dwuspadowymi, gdzie na pierwszy plan wysuwa się bryła budynku. To jej forma odgrywa najważniejszą funkcję estetyczną. W takim przypadku użycie dachówek na ścianach elewacyjnych daje efekt „przedłużenia” zakresu połaci dachowych i jeszcze bardziej uwypukla kubiczną formę domu. Często takie zastosowanie dachówek w górnych partiach ścian domu daje również efekt obniżenia bryły budynku. Płaska dachówka wpisuje się również doskonale w modny horyzontalny wizerunek elewacji. Dzięki swojemu naturalnemu pochodzeniu sprawdzi się też, jeśli zechcemy nadać domowi bardziej ciepły i przytulny wizerunek.

Sprawny montaż elewacji z dachówek

Nowoczesne dachówki płaskie nie przysparzają sprawnym dekarzom problemów z układaniem. Są one wyposażone w wiele udogodnień. Stosunkowo duże wymiary oraz zamki sprawiają, że także montaż dachówek nie jest skomplikowany. Ułatwieniem są także rozwiązania systemowe – bo oprócz dachówek podstawowych, producenci oferują przydatne w układaniu dachówki połówkowe czy szczytowe oraz akcesoria techniczne. Montaż dachówki na elewacji można porównać do jej układania na dachu mansardowym. Dachówkę układa się na konstrukcji drewnianej zbudowanej z łat, powinna być dostosowana do technologii w jakiej wymurowano ściany domu. Najlepszy efekt daje montaż każdej dachówki osobno. Na układanie dachówki na elewacji należy zaplanować około dwa razy więcej czasu niż na jej ułożenie na dachu.

zdjęcia: Wienerberger

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!