Artykuł: Nowoczesna dachówka na elewacji domu

Nowoczesna dachówka na elewacji domu

Coraz częściej do wykończenia ścian zewnętrznych budynków używa się materiałów, które z założenia nie są przypisane tym funkcjom. Jednym z nich jest dachówka ceramiczna. Kiedy warto użyć jej do wykończenia ścian domu? Jaka dachówka sprawdzi się na elewacji?

Dachówka to materiał od wieków kojarzący się z solidnym pokryciem dachowym. Nowe spojrzenie architektów na ten produkt poszerzyło znacznie sposób jego użycia. Coraz częściej można spotkać się z realizacjami i projektami, w których dachówka jest proponowana do wykończenia ścian zewnętrznych domu, zarówno na ich niewielkich fragmentach, jak i na całych elewacjach. Do wykończenia ścian nowoczesnego domu wykorzystuje się najczęściej nowoczesne dachówki płaskie.

Dachówka na elewacji nowoczesnych domów

Dachówka ceramiczna to materiał wysokiej jakości, dlatego doskonale sprawdza się jako wykończenie elewacji domów, którym chcemy nadać nowoczesną i szlachetną formę. Ze względu na swoje właściwości może ona wówczas pełnić skutecznie nie tylko funkcję ochronną, ale także dekoracyjną. Użycie dachówki doda charakteru domom bazującym na prostych rozwiązaniach, w których brak licznych detali i ozdobników. Dachówka na elewacji będzie naturalnym wyborem zwłaszcza wówczas, gdy zastosowano ją również jako pokrycie dachu – warto ją ułożyć w górnych partiach ścian – tak, by stała się ona naturalnym przedłużeniem połaci dachowych. Najlepiej wyglądają budynki, które są pozbawione okapów – wtedy dachówka płynnie przechodzi na ściany i zaciera się granica między płaszczyzną dachu i fasadą domu. Taki manewr warto szczególnie zastosować, gdy konieczne okaże się optyczne skorygowanie proporcji budynku, na przykład przez jego wizualne obniżenie. Tu wykorzystamy atut jakim jest ciężar tego materiału. Dachówka ceramiczna dzięki swojemu naturalnemu pochodzeniu może być również właściwym środkiem, jeśli zechcemy nadać domowi bardziej ciepły i przytulny wizerunek.

Dachówka płaska na elewacji – najlepszy efekt

Na ścianach domu można stosować wszystkie rodzaje dachówek ceramicznych, jednak praktyka pokazuje, że w tej roli najlepiej sprawdzają się modele płaskie wyposażone w zamki – są one gwarantem prawidłowego montażu pokrycia oraz jego wysokiej szczelności. Płaska dachówka daje efekt „otulenia domu”, ale bez nadmiernego nienaturalnego powiększenia jego objętości. Warto użyć produktów wysokiej jakości od renomowanych producentów. Kolekcje dachówek poza modelami podstawowymi zawierają także przydatne w układaniu na poziomych płaszczyznach dachówki połówkowe czy szczytowe. Nowoczesne dachówki płaskie, np. w kształcie rombu, doskonale podkreślają geometryczne formy typowe dla prostych, współczesnych domów jednorodzinnych. Atutem tego rodzaju dachówek jest również ciekawa gama barw obejmująca najmodniejszą kolorystykę w stonowanych szarościach, antracycie i czerni. Oczywiście dostępne są również dachówki płaskie w kolorach naturalnej czerwieni.

Jak układać dachówkę na elewacji

Układanie dachówki na elewacji przebiega tak samo jak na dachu i jest porównywalne z jej montażem na dachu mansardowym. Wcześniej powinno się zaprojektować ścianę i dopasować konstrukcję do rodzaju wymurowanej ściany elewacyjnej. Dachówkę układa się na konstrukcji drewnianej zbudowanej z łat. Jest to zadanie bardzo czasochłonne i wymaga dużej staranności podczas wykonywania prac, gdyż ze względów bezpieczeństwa wskazane jest mocowanie każdej dachówki osobno, a wyeliminowanie jakichkolwiek usterek wiąże się z odkręceniem wszystkich dachówek. Dlatego też na układanie dachówki na elewacji trzeba poświęcić około dwa razy więcej czasu niż na ułożenie pokrycia dachowego.

Zdjęcia: Wienerberger

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 

Czytaj także