Artykuł: Nowoczesna budowa – rynek materiałów budowlanych

Nowoczesna budowa – rynek materiałów budowlanych

Rzeczywistość, w jakiej buduje dzisiejszy inwestor, różni się diametralnie od tej sprzed lat. Przede wszystkim nigdy nie mieliśmy jeszcze tak bogatej oferty rynkowej produktów i usług niezbędnych do budowy domu i co ciekawe, dotyczy to każdego etapu inwestycji, począwszy od projektu budynku, a skończywszy na aranżacji ogrodu. Współczesnym inwestorom sprzyjają też utrzymujące się jak dotąd stosunkowo niskie ceny materiałów. To jednak tylko nieliczne przejawy dobrego rynku dla budujących.

Produkty z wysokiej i niskiej półki cenowej

Producentami dostępnych dzisiaj w Polsce materiałów są często zachodnie firmy czy międzynarodowe koncerny, które większość swoich nowości prawie natychmiast wprowadzają na polski rynek. Warto jednak mieć świadomość, że w ostatnim czasie swoją pozycję na rynku utrwaliło również wiele polskich marek, których produkty nie ustępują w niczym swoim zachodnim konkurentom. O ich jakości i zaawansowaniu technologicznym może świadczyć fakt, że one również podbijają rynki nie tylko europejskie, ale i światowe. Droższe, markowe produkty renomowanych  firm nie wyczerpują oczywiście całości rynku. Osoby poszukujące tańszych produktów mają do dyspozycji zarówno szeroki segment bezmarkowych towarów importowanych, jak i pochodzących z małych lokalnych wytwórni. Rynek tanich materiałów jest szansą na sfinansowanie inwestycji przy mniejszym budżecie, ale jest też niestety wyzwaniem ze względu na różną jakość produktów – korzystanie z materiałów z najniższej półki cenowej wymaga dużej czujności inwestora i świadomości konsekwencji kompromisowych wyborów. Osobną dziedzinę tworzy rynek materiałów wykończeniowych rozwijający się dynamicznie również w najwyższej półce cenowej, do której sięga wyrafinowany odbiorca, chcący skorzystać np. z designerskich projektów sygnowanych nazwiskami znanych projektantów. 

Budowlany znak czasu: rozwiązania systemowe

Dzisiaj o elementach domu myśli się kompleksowo. Tradycyjne materiały w coraz większym zakresie są zastępowane przez rozwiązania systemowe rozumiane jako komplet materiałów pochodzących od jednego producenta, które umożliwiają kompleksowe wykonanie jakiegoś elementu domu. Przekłada się to zarówno na sposób dokonywania zakupów przez inwestora, jak i wykonawstwo, a w niektórych przypadkach także na konserwację. Współczesny inwestor nie kupuje bloczków czy pustaków, ale zamawia od razu cały system ścienny, który następnie zgodnie ze wskazówkami producenta jest montowany przez wykonawcę. Rozwiązania systemowe proponują również producenci ociepleń, chemii budowlanej stosowanej do wykonania posadzek, tarasów, balkonów, tynków i okien dachowych. W tym samym kierunku idzie rozwój materiałów instalacyjnych, gdzie całościowo montuje się systemy grzewcze czy wentylacyjne. Inwestor nie jest więc, jak kiedyś, zdany na żmudne kompletowanie materiałów. Ideą tworzenia rozwiązań systemowych jest również ułatwienie wykonawstwa, a na etapie eksploatacji – dzięki np. zastosowanej automatyce – obniżenie kosztów utrzymania domu i podniesienie komfortu użytkowania. 

Hurtownie budowlane XXI wieku

Przejście przez trudy budowy ułatwi też możliwość zakupów w nowoczesnych hurtowniach budowlanych, które gwarantują nie tylko bogatą ofertę produktową, ale także coraz lepszą obsługę. Doskonale zorganizowane składy budowlane zapewnią nam kompleksowe zaopatrzenie budowy w materiały najwyższej jakości przy jednocześnie bardzo korzystnych cenach, gwarancji szybkiej dostawy i bezpiecznie przeprowadzonego transportu. Wyróżnia je na rynku również pakiet usług dodatkowych, ułatwiających sprawne przeprowadzenie inwestycji. Na przykład w sieci hurtowni PSB-PROFI skorzystamy nie tylko z doradztwa przy wyborze i zakupie materiałów, ale przez cały czas trwania inwestycji może nam towarzyszyć indywidualny doradca. Oferta PSB-PROFI obejmuje także pomoc projektanta np. w adaptacji projektu gotowego, usługę depozytu zakupionych materiałów czy też możliwość skorzystania z wypożyczalni sprzętu budowlanego. Kompleksowość usług to dla współczesnego inwestora ogromny atut w postaci zaoszczędzonego czasu, a także zminimalizowania ryzyka źle dokonanych wyborów zakupowych.

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.