Artykuł: Nietypowe sposoby odprowadzenia wody z dachu – łańcuchy i rzygacze rynnowe

Nietypowe sposoby odprowadzenia wody z dachu – łańcuchy i rzygacze rynnowe

Zazwyczaj, aby odprowadzić deszczówkę z dachu, decydujemy się na tradycyjny system rynnowy, czyli rynny i rury spustowe. Jednak to nie jedyny sposób. Warto przyjrzeć się alternatywnym rozwiązaniom, które nie tylko są skuteczne jak klasyczne orynnowanie, ale również bardzo dekoracyjne.

Na ostateczny wygląd domu duży wpływ mają detale, a do takich z pewnością należy system rynnowy. Dobrze dobrany, metalowy czy też plastikowy, nie będzie szpecił budynku. Jednak gdy estetyka i dbałość o szczegół są dla nas szczególnie ważne, warto przemyśleć zastąpienie go ciekawszymi i atrakcyjniejszymi rozwiązaniami, które będą ozdabiały dom, wyróżniały go spośród innych oraz przyciągały wzrok przechodniów. Należą do nich łańcuch rynnowy i rzygacz. Pamiętajmy jednak, że wszystkie elementy muszą być one dobrane nie tylko do architektury budynku, ale także do stylu ogrodu, ale decydujące znaczenie mają nasze potrzeby i gust. 

Łańcuchy rynnowe – proste i fantazyjne

Łańcuchy rynnowe (inna nazwa to rynny łańcuchowe, łańcuchy deszczowe) zastępują rury spustowe. Najczęściej wykorzystywane są w przypadku domów parterowych i małych daszków (nad wejściem lub werandą). Są nie tylko elementem użytkowym, ale również dekoracyjnym. 

Łańcuchy rynnowe mogą być wykonane ze stali (koniecznie ocynkowanej lub w inny sposób zabezpieczonej przed korozją) lub tworzywa sztucznego (bez problemu dobierzemy je do koloru rynien) i przybierać przeróżne formy. Możemy zdecydować się na prosty, zwykły, zwisający łańcuch (dostępne są w większości sklepów żelaznych lub ogrodniczych), zespół kilku łańcuchów zebranych w jeden, gruby pęk bądź wybrać bardziej dekoracyjną formę, czyli szereg mniejszych lub większych kubeczków (na przykład w kształcie koron, kwiatów tulipana i kół o różnych średnicach) umieszczonych wzdłuż zwisającego pionowo ciągu ogniw, w których woda z jednego naczynia będzie kaskadowo spływała, napełniając po brzegi kolejne. Kielichy produkowane są ze stali nierdzewnej, miedzi (z upływem czasu pokrywają się szlachetną patyną) bądź aluminium malowanego proszkowo na dowolny kolor. 

Pamiętajmy jednak, że zimą łańcuchy kielichowe narażone są na duże obciążenie śniegiem oraz lodem, dlatego aby uniknąć ich uszkodzenia i zniszczenia, dobrze jest je zdjąć na zimę i założyć ponownie wiosną. Powtórny montaż zajmie nam kilka minut.  

Montaż łańcucha rynnowego nie jest skomplikowany, jednak warto o pomoc poprosić fachowca, który profesjonalnie go zamontuje. Unikniemy w ten sposób jego zerwania czy przekrzywienia. Łańcuch montuje się do specjalnych wpustów w rynnie, można również w rynnie wykonać otwór, przepleść przez niego łańcuch i zamontować go do jednej ze ścianek rynny. Natomiast jego dolny koniec musi być przytwierdzony do podłoża, na przykład do stopy betonowej umieszczonej i obsypanej żwirem. Możemy także zastosować bardziej dekoracyjne rozwiązania, na przykład koniec łańcucha umieścić w misie ceramicznej lub miedzianej czy też „otoczyć” go beczką z wyciętym dnem i wypełnioną kamieniami. Aby łańcuch spełniał swoje zadanie, musi być napięty – tylko wtedy woda będzie spływała po nim bez rozpryskiwania się na boki. W sprzedaży dostępne są łańcuchy długości od od 2,20 do 2,60 m – w zależności od naszych potrzeb mogą być one skracane lub przedłużane o kolejne elementy. 

Łańcuchy rynnowe są bardzo praktyczne, ponieważ nie powodują wybijania i wymywania ziemi (co często zdarza się w przypadku tradycyjnych rur spustowych) – spływająca po łańcuchu woda dociera do ziemi z mniejszą siłą i niweluje jej negatywny wpływ. Pamiętajmy, że łańcuch musi być odsunięty od ściany domu minimum 1 m – tylko wtedy podczas obitych deszczy woda nie bezie pryskała na ścianę i jej moczyła. 

Rzygacze – kunsztowne zakończenie rynien

Oprócz łańcuchów rynnowych innym sposobem, by odprowadzić wodę z dachu na bezpieczną odległość jest zastosowanie rzygaczy. To ozdobne zakończenia wylotu rynien. Bardzo często przybierają osobliwe i zaskakujące kształty, na przykład głowy krokodyla, wilka, lwa, żaby czy fantastycznych stworów. Podczas deszczu z paszczy takiego zwierzęcia woda wyjątkowo widowiskowo tryska – powinna trafiać wprost do studzienek chłonnych lub kamiennych bądź betonowych kanałów, które ją do tych studzienek doprowadzą.

Rzygacze stosowane są od bardzo dawna. Kiedyś najpopularniejsze były te wykonane z kamienia – stanowiły dopełnienie budynku wykonanego z tego surowca. Obecnie najczęściej stosuje się rzygacze metalowe – z blachy miedzianej lub cynkowej (mogą mieć więc ciepły miedziany kolor lub chłodny, stalowy odcień cynku), gdyż materiały te nie są wrażliwe na negatywne działanie warunków atmosferycznych. Możemy wybierać wśród modeli wykonanych z odlewów lub ręcznie. Niestety te drugie są dość drogie, jednak o wiele bardziej efektowne.

Najczęściej rzygacze stosuje się je do odwodnienia niewielkich powierzchni dachu, tam gdzie nie można poprowadzić rury spustowej.

Zdjęcia: Ceda, Fotolia.com, Marley, Protec, Rextorn

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!