Artykuł: Sucha zabudowa KNAUF

Sucha zabudowa KNAUF

Systemy ścian działowych na szkielecie metalowym pojedynczym lub podwójnym występują z jedno lub dwuwarstwową okładziną z płyt gipsowo-kartonowych. Oznakowanie systemów: W111, W112, W115 oraz systemy uzupełniające W113, W116.

System dobiera się do określonych parametrów użytkowych, klasy odporności ogniowej w przedziale od REI 30 do REI 240 oraz izolacyjności akustycznej w przedziale od 35 dB do 80 dB. Ściany wznoszone są na wysokość maksymalną 17 m o grubości od 7,5 cm do 10 cm.

Ścianka działowa najprostszego typu W 111 Knauf, wypełniona wełną mineralną, spełnia wymagania stawiane ściankom działowym pomiędzy pokojami. Zaś ścianka działowa typu W 112 spełnia już zaostrzone wymagania stawiane pokojom hotelowym czy też ścianom rozdzielającym osobne mieszkania.

Porównanie izolacyjności akustycznej ścianki działowej typu W 111 bez wypełnienia oraz z częściowym i pełnym wypełnieniem

Ściana „udźwignie” więcej niż myślisz

Na ścianach szkieletowych wykonanych w systemach Knauf można wieszać różne obciążenia, takie jak półki, szafki kuchenne, telewizor. Stosunkowo lekkie przedmioty, na przykład obrazy o ciężarze do 15 kg można wieszać za pomocą haków. W przypadku większych obciążeń należy stosować specjalne kołki. Maksymalny dopuszczalny ciężar wieszanych elementów zależny jest od grubości oraz rodzaju zastosowanej okładziny.

W sytuacji, gdy zastosujemy po jednej płycie gipsowo-kartonowej zwykłej (białej) z każdej strony ściany, możemy na niej powiesić obciążenia do 40 kg na 1 metr długości ściany. Jeżeli planowany ciężar szafek czy innych elementów wieszanych na ścianie jest większy – do 70 kg na 1 metr długości – należy zastosować okładzinę podwójną lub płytę gipsowo-kartonową o zwiększonej wytrzymałości, czyli płytę Knauf Diamant o grubości 15 mm.

Maksymalne dopuszczalne obciążenie ściany wynosi nawet do 150 kg na 1 metr długości. Taka sytuacja występuje na przykład, gdy mamy powiesić na ścianie boiler, umywalkę czy toaletę. W przypadku obciążeń tego rzędu należy zastosować wzmocnienie wewnątrz ściany – dodatkowe profile UA z grubszej niż standardowe profile blachy.

Wydzielenie stref w salonie

W nowoczesnych aranżacjach wnętrz salon jest pomieszczeniem wielofunkcyjnym. To otwarta przestrzeń, połączona z kuchnią, jadalnią i holem. Jeżeli chcemy, aby nasz salon był funkcjonalny i wygodny, warto podzielić go na strefy, stawiając lekkie ścianki działowe z płyty gipsowo-kartonowej. Podstawę stanowi metalowa konstrukcja, do której montowane są płyty gipsowo-kartonowe.

Wyodrębnienie garderoby w sypialni

Chcemy żyć wygodnie, dlatego coraz częściej decydujemy się na wydzielenie w sypiali pojemnej garderoby, która pomieści wszystkie potrzebne ubrania, buty i inne akcesoria. To doskonała alternatywa dla dużych szaf, które za sprawą gabarytów nie są atrakcyjne wizualnie. Ściany o konstrukcji szkieletowej z płyt gipsowo-kartonowych są cieńsze od tradycyjnych ścian murowanych. Mają grubość od 50 do 100 mm, a zatem nie zmniejszają powierzchni użytkowej pomieszczeń.

Łazienka na lata z „zieloną” płytą Knauf

W łazience systemy suchej mogą być wykorzystane do obudowy pionów kanalizacyjnych, stojaków WC, wanien, wykonania ścianek prysznicowych i półek. Należy jednak pamiętać, że łazienka jest miejscem, w którym wilgotność powietrza jest znacznie większa niż w innych pomieszczeniach w domu. Z tego względu, do łazienki wybieramy płytę gipsowo-kartonową Knauf impregnowaną, która z uwagi na swój kolor, jest często potocznie nazywana „zieloną”. Ma ona dziesięć razy mniejszą chłonność niż standardowa płyta, ale nie jest całkowicie wodoodporna. W miejscach bezpośredniego działania wody, takich jak okolice umywalki, wanny, czy kabiny prysznicowej, trzeba ją odpowiednio zabezpieczyć przed wilgocią, pokrywając dokładnie folią w płynie Knauf Flaechendicht. Zabudowa wykonana w ten sposób posłuży nam na długi czas, w nienaruszonym stanie.

Film: Montaż ściany działowej z płyt g-k


Pachnąca kuchnia – płyta pochłaniająca zapachy Knauf Cleaneo

Współczesne kuchnie są najczęściej połączone z salonem. Otwartą przestrzeń organizują ścianki działowe i oświetlenie strefowe. Warto jednak pamiętać, że w kuchni mamy do czynienia z intensywnymi zapachami, które wydzielają się podczas gotowania. Pochłanianie zapachów to zadanie wyciągu kuchennego, ale z praktyki wiemy, że nie zawsze dobrze sobie z tym radzi. Nieprzyjemne zapachy mogą być bardzo uciążliwe, dlatego w kuchni warto zamontować sufit podwieszany z perforowanej płyty Knauf Cleaneo Akustik. Pochłania ona zapachy na całej swojej powierzchni, a przy okazji także dźwięki, likwidując pogłos w pomieszczeniu. Problem zapachów znika, a my nie ponosimy dodatkowych kosztów z tytułu opłat za energię elektryczną

Komfort akustyczny

Codzienne życie pokazuje, jak ważny jest komfort akustyczny — rozumiany jako niski poziom hałasu dochodzącego do nas zarówno w pracy, jak w domu. Nic nie jest w stanie tak szybko wyprowadzić człowieka z równowagi, jak dochodzące zza ściany odgłosy rozmów, telefonów czy dźwięki ulubionego przeboju sąsiada.

Najprostszym sposobem poprawienia izolacyjności akustycznej przegrody i wyciszenie pomieszczenia jest montaż tzw. przedścianki. Polega to na przymocowaniu do istniejącej ściany konstrukcji metalowej, wypełnienie jej wełną mineralną i obłożenie płytą gipsową.

Im zastosowany materiał jest cięższy, tym izolacyjność akustyczna przegrody większa. Dlatego warto wybrać system z dwiema warstwami płyty, ale nawet przedścianka z jedną warstwą płyty obniża poziom hałasu zza ściany już o 18 dB.

.

Jedną z największych zalet ścian szkieletowych z płyt gipsowo-kartonowych jest ich niewielki ciężar w stosunku do technologii masywnych, przy zachowaniu podobnych parametrów. Z kolei w przypadku ścian działowych niezwykle istotna jest ich akustyka – normy dokładnie określają, jaka może być minimalna izolacyjność akustyczna ścian oddzielających pomieszczenia oraz poszczególne mieszkania w budynkach mieszkalnych.

Źródło: Knauf

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 

Czytaj także