Artykuł: Neoantyk – (nie tak) nowy trend

Neoantyk – (nie tak) nowy trend

Na stronach projektantów i w magazynach wnętrzarskich od jakiegoś czasu zauważamy coraz więcej elementów wyglądających jak żywcem wyjęte z muzeum. Rzeźby w salonie, fragment kolumny służący jako stojak na biżuterię czy popiersie podobizny pięknej Afrodyty coraz częściej goszczą w naszych domach, mieszkaniach i ogrodach.

Neoantyk – bo o tym trendzie mówimy, pojawił się jakiś czas temu w odpowiedzi na minimalistyczne, powściągliwe w stosowaniu dekoracji wnętrza. Współczesne zastosowanie antycznych elementów we wnętrzu wprowadza odrobinę romantyzmu i może sprawić, że wnętrze będzie znacznie bardziej wyrafinowane. To, w jakich formach najczęściej sięgamy dzisiaj po starożytne motywy zależy oczywiście od upodobań, indywidualnego stylu i nierzadko naszego portfela.

Współczesny neoantyk – nowe spojrzenie

Wiadomo nie od dziś, że moda wraca, a każdy trend doczeka się prędzej czy później przeciwstawnej odpowiedzi. Antyczna estetyka czerpiąca inspiracje ze starożytnej Grecji i Rzymu powracała już wielokrotnie do europejskiej kultury – w epoce renesansu, klasycyzmu czy XIX-wiecznym historyzmie owocowała stosowaniem zasad estetycznych, a także dekoracji i ornamentów wywodzących się ze starożytności. Współczesne nawiązania do antyku nie polegają na wiernym odzwierciedleniu dawnych kanonów sztuki, mają jedynie za zadanie wprowadzić jej elementy do współczesnych stylizacji. Rzeźby inspirowane antycznymi posągami, moda na marmur oraz lastriko, wizerunki popiersi greckich bogiń to przykłady rozpoczynające listę nawiązań do stylu NEO Antique. Często są one jedynie punktem wyjścia, ulegając twórczemu przetworzeniu.

Rzeźby niczym w muzeum

Jednym z trendów podbijających obecnie internet i media społecznościowe jest wprowadzanie do współczesnych wnętrz rzeźb wzorowanych na starożytnych popiersiach. Ustawiamy je najczęściej na komodach, stolikach czy też konsolach jako ozdobę. Odlewy z gipsu czy żywicy dobrze komponują się z romantycznymi kompozycjami z kwiatów, albumami ze sztuką czy też eleganckimi flakonami perfum. Podobną funkcję spełniają głowice kolumn, które ustawione samodzielnie np. w funkcji kwietników lub na innych meblach przykuwają uwagę renesansowymi lub barokowymi zdobieniami.

Rzeźby i kolumny mogą też przybierać zupełnie nieoczekiwane formy. Warto wspomnieć przy tej okazji designerską sztukę Yvesa Kleina, który zapoczątkował twórcze przetworzenia antycznych rzeźb. Znane są jego odlewy antycznych posągów pomalowane na mocny niebieski kolor.

Wizerunki antyku – plakaty i tapety

Do wprowadzenia antycznego klimatu można też wykorzystać ścienne dekoracje. Dobrym i stosunkowo łatwym do realizacji pomysłem są plakaty z wizerunkiem głów antycznych bogów – oprawione w proste ramki stworzą efektowną galerię ścienną. Jako obraz można wykorzystać zdjęcie z muzeum albo artystycznie przetworzony wizerunek rzeźby. Na uwagę zasługują także tapety i fototapety z elementami greckich świątyń czy rzeźb. Olbrzymie fragmenty popiersi bogów, bohaterów mitologicznych czy starożytnych świątyń stworzy oryginalne tło do aranżacji salonu i sypialni. Efekt zaskoczenia osiągniemy przez kontrastowe zestawienie nowoczesnej minimalistycznej aranżacji z motywem rzeźby czy architektury antycznej. 

Klimatyczne wazy i amfory 

Nawiązania do starożytnych motywów możemy również spotkać w naczyniach ozdobnych – wiele takich przedmiotów naśladujących wzory starożytnej ceramiki można kupić choćby w sklepach ogrodniczych. Waza, donica lub jakieś gliniane naczynie wyglądające jak efekt pracy archeologów będzie wyrazistą ozdobą nie tylko ogrodu czy tarasu – w tym sezonie wprowadzamy takie elementy również do wnętrz. Od nas zależy, czy dany przedmiot chcemy potraktować użytkowo i umieszczać w nim np. co tydzień nowy pęczek tulipanów, czy też użytkować jako samodzielną ozdobę. Wazony i wazy bogato zdobione, z motywami zaczerpniętymi ze starożytnego Egiptu lub Grecji wpisują się nie tylko w klasyczne, eleganckie wnętrze – równie dobrze będą wyglądały w nowoczesnej wersji, jako przełamanie minimalizmu i intrygujący akcent.

Porcelana z antyczną meduzą

Choć motyw wiodący domu mody Versace nie jest nowy – starożytna bogini Meduzy patronuje całemu modowemu imperium już od początku lat 90. – to dzisiaj może nabrać on nowego wymiaru. Słynny projektant zaprojektował wówczas swoją pierwszą kolekcję dla światowej sławy producenta porcelany, firmy Rosenthal. Porcelanę cechowała bardzo bogata ornamentyka, mocne nasycone kolory, zdobienia złotem. Nawiązania do antyku przejawiały się zastosowaniem głowy złowrogiej Meduzy, symbol domu mody Versace, a innowację w projektach porcelany stołowej stanowiły skrzydełka rzymskiego boga Hermesa, na których wzorowane są uszka filiżanek. Elementy zastawy osiągają gigantyczne ceny i ciągle należy do topowych wzorów niemieckiej fabryki. Jedna filiżanka z meduzą ustawiona w wyeksponowanym miejscu może być już świetnym nawiązaniem do antyku.

zdjęcie otwierające: AdobeStock

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!