Artykuł: Materiały na nawierzchnie wokół domu

Materiały na nawierzchnie wokół domu

Otoczenie domu to jego wizytówka, dzisiaj ma być nie tylko piękna, ale też funkcjonalna. Wygodzie skomunikowania domu z otoczeniem służy odpowiednie wykończenie nawierzchni ogrodowych.

Dzisiaj posesja to jedność – granice między domem a otoczeniem są zacierane – te same materiały, które stosujemy na wykończenie elewacji, a nawet do wykończenia wnętrz np. podłóg używamy także konsekwentnie do wykończenia tarasów, czasami podjazdów (np. gres czy płytki kamienne), czy do budowy lub wykończenia ogrodzeń oraz elementów małej architektury (np. cegła klinkierowa lub licowa).

Bruk klinkierowy na ogrodowe nawierzchnie

Do układania na podjazdach i tarasach wykorzystuje się takie elementy bruku jak cegła lub kostka. Mogą one mieć grubość 52 mm i wymiary 20 x 10, 24 x 11,5 oraz 24 x 5,9 cm. Bardzo uniwersalnym materiałem jest cegła brukowa, której prostokątny kształt jest doskonały do utworzenia wielu atrakcyjnych wzorów. Jest ona jednolicie zabarwiona w całym przekroju, dlatego można docinać dowolne elementy. Warto wybrać cegłę brukową z szorstką powierzchnią – dzięki czemu jest ona antypoślizgowa, a więc bezpieczna.

Nawierzchnie ogrodowe z betonowych kostek i płyt

Kostki i płyty betonowe mają bardzo dobre właściwości techniczne – wykonane z betonu o odpowiedniej gęstości są trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne, w czym nie ustępują nawet elementom kamiennych. Można wybrać elementy prostokątne, kwadratowe bądź wycinki koła. Szczególnie funkcjonalne na tarasy są elementy o szerokości 40-50 cm – można na nich wygodnie ustawić meble ogrodowe. Praktyczną nowością są elementy z płukaną powierzchnią – wzbogacona jest elementami szlachetnych kruszyw, co zwiększa właściwości antypoślizgowe elementów.

Drewniane nawierzchnie ogrodowe

Elementy drewniane stosuje się na tarasach i balkonach, także tych niezadaszonych. W takiej roli doskonale sprawdzi się drewno egzotyczne oraz krajowe thermodrewno, czyli gatunki rosnące w Polsce przetworzone termicznie. Thermodrewno jest odporne na wilgoć, korozję biologiczną oraz promieniowanie UV. Drewniane deski tarasowe mogą mieć różne przekroje np. 19 x 90, 21 x 120 czy 45 x 145 mm. Poza deskami tarasowymi np. na balkonach czy tarasach posadowionych na drugiej kondygnacji chętnie stosuje się gotowe panele modułowe o różnych kształtach i wymiarach, najczęściej to kwadraty o boku długości 30-50 cm, które za pomocą zamontowanych na nich zaczepów można szybko zamontować na nośnej kratce. Ze względu na bezpieczeństwo użytkowników najlepiej stosować elementy ryflowane, czyli z rowkami wyżłobionymi wzdłuż deski – są antypoślizgowe. Coraz częściej na posadzkę tarasów i balkonów wykorzystuje się drewno egzotyczne. Gatunki przeznaczone do układania w tych miejscach to afromosia, badi, bangikrai, cumaru, grapia, ipe, massaranduba. To drewno twarde, o niskim współczynniku skurczu.

Nawierzchnie ogrodowe z ceramiki

Na nawierzchnie chętnie wykorzystuje się płytki gresowe. Ich nasiąkliwość wynosi poniżej 3%, są mrozoodporne, mają też IV lub V klasę ścieralności, dzięki czemu nie wycierają się. Gres ma wysoką twardość – często zbliżoną do diamentu płytki, jest także wytrzymały na zarysowania. Wybierając gres, zwróćmy też uwagę na ich właściwości antypoślizgowe, są one oznaczone symbolem R9-R13 – im wyższa wartość liczbowa, tym materiał ma lepsze właściwości antypoślizgowe.

Nawierzchnie ogrodowe: kompozyty drewnopochodne

Są doskonałe na wszelkiego rodzaju tarasy i balkony. Najlepiej wybierać te wykonane z mieszanki mączki drzewnej i PVC (na rynku są również kompozyty z dodatkiem polipropylenu PP lub polietylenu PE, choć tańsze, ich parametry są znacznie niższe). Zawierają 30-50% drewna, dlatego wyglądem, kolorem i fakturą oraz w dotyku do złudzenia przypominają elementy z egzotycznego drewna pozbawionego sęków. Z kolei polichlorek winylu sprawia, że są trwałe, odporne na wilgoć i nie odbarwiają się pod wpływem promieniowania UV. Są też idealnie proste i dłuższe niż deski drewniane, co znacznie przyspiesza ich montaż. Dodatek PVC sprawia również, że ich powierzchnia jest szczotkowana, a tym samym antypoślizgowa. W przeciwieństwie do drewna elementy kompozytowe nie wymagają odnawiania, wystarczy je od czasu do czasu umyć wodą. Zaletą desek kompozytowych jest to, że bardzo często producenci proponują je w zestawie z legarami, maskownicami i stalowymi łącznikami. System jest łatwy w montażu – legary kładzie się bezpośrednio na betonie, bez konieczności wykonania izolacji.

Ekologiczne nawierzchnie ogrodowe

Dobrym rozwiązaniem dla osób szanujących środowisko i oszczędzających wodę jest nawierzchnia przepuszczalna wykonanaz kostek lub płytek betonowych ze specjalnymi otworami, które wypełnia się żwirem bądź obsiewa trawą. W ten sposób powstaje przepuszczalna ażurowa nawierzchnia, w którą może wsiąkać w podłoże woda opadowa. W ten sposób woda nie spływa z nawierzchni do kanałów burzowych. Zgromadzona w glebie stopniowo wyparowuje i w ten sposób wpływa korzystnie na mikroklimat. Rośliny w ogrodzie w sposób naturalny otrzymują wówczas znaczne ilości wody, my zaś ją oszczędzamy, bo rzadziej podlewamy roślinność. Warto korzystać z tego rozwiązania, bo na nawierzchni nieprzepuszczalnej do ścieków i dalej do rzek odpływa niemal 90% wody opadowej.

zdjęcia: fotolia.com

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!