Artykuł: Natrysk bez brodzika - moda i funkcjonalność

Natrysk bez brodzika - moda i funkcjonalność

Natrysk pozbawiony brodzika powiększa optycznie pomieszczenie i pozwala na zachowanie jednolitego wyglądu. Kabina prysznicowa przeznaczona do montażu na posadzce jest wyższa od tej do kompletowania z brodzikami. Zazwyczaj posiada drzwi otwierane wahadłowo rzadziej drzwi przesuwne. Ważne jest, aby producent zadbał o szczelność krawędzi stykających się z podłogą. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak kabina typu walk-in, czyli bez drzwi. Jej zalety to łatwe wejście, przestrzeń i swoboda ruchów wewnątrz kabiny. Stabilność konstrukcji zapewnia system porzeczek i ramy w górnej części kabiny, które łączą szklane elementy i mocują kabinę do ściany. Na taką kabinę najlepiej zdecydować się jeszcze w trakcie budowy domu. Aby gotowy brodzik nie wystawał nad poziom wykończonej podłogi musimy odpowiednio przygotować miejsce przed ostateczną wylewką wylewką. Sprawny i szczelnie obudowany odpływ wody spod natrysku chroni łazienkę przed zalaniem i zawilgoceniem pod płytkami. 

Firma FERMACELL oferuje technologię pozwalającą na bardzo nowoczesną aranżację łazienki i salonu kąpielowego. Zestaw spływowy boczny Powerpanel TE to rozwiązanie do odpływów liniowych, znajdujących się w jednej płaszczyźnie z podłogą w łazienkach i kabinach prysznicowych. W połączeniu z elementami jastrychowymi można stworzyć całą powierzchnię podłogi w systemie suchej zabudowy. Jest to bardzo nowoczesny i estetyczny system. Nie potrzebuje on wiele miejsca, a co najważniejsze pozwala na całkowite wyeliminowanie brodzika w łazience. Zestaw spływowy boczny Powerpanel TE przeznaczony jest do miejsc w których odprowadzanie wody odbywa się poprzez rynnę odpływową umieszczoną w płaszczyźnie podłogi. Największymi zaletami takiego rozwiązania są nieograniczone możliwości aranżacyjne łazienek w domach jednorodzinnych. Niewielka grubość zestawu spływowego, wynosząca 43 mm, pozwala na montaż na wysokości zabudowy wynoszącej jedynie 55 mm! Rozwiązanie te, polecane przez markę FERMACELL, charakteryzuje się prostym montażem oraz wysoką precyzją wykonawczą, uzyskaną dzięki wstępnie zdefiniowanemu spadkowi. 

Zestaw spływowy boczny FERMACELL - montaż z odpływem liniowym 

 • Kolano odpływowe umiejscowić w środku obszaru nachylenia przylegającego do ściany. Kolano odpływowe należy zainstalować na nośnym podłożu w prawidłowym ustawieniu, w pionie. 
 • Podłoże wyrównać do górnej krawędzi korpusu odpływu przy użyciu podsypki fix Fermacell.
 • W razie potrzeby przyciąć wystającą piankę sztywną polistyrenową wzdłuż ściany bocznej.
 • Narysować otwór odpływu, a następnie wyciąć go (Ø 100 mm).
 • Ułożyć pierwszy element spływy bocznego, a następnie wyrównać go.
 • Nanieść klej do jastrychu Fermacell na polistyrenową zakładkę stopniującą.
 • Złączyć elementy. Bezpośrednio po sklejeniu ze sobą dwóch elementów spływu bocznego należy nałożyć dodatkową warstwę z płyty Powerpanel.
 • Z dodatkowej płyty Fermacell Powerpanel H2O wyciąć płytę o powierzchni spływu bocznego: 100x95 cm w przypadku dalszego układania płyt Powerpanel TE.
 • Odrysować kolano odpływowe, a następnie go wyciąć po środku prostokąt o wymiarach zgodnych wymiarami rynienki odpływowej do suchej zabudowy.
 • Nałożyć klej do jastrychu na powierzchni elementów spływu bocznego (odstęp między podwójnymi paskami kleju powinien wynosić ok. 10 cm). 
 • Skręcić wkrętami Powerpanel TE płytę Fermacell Powerpanel H2O z elementami spływu w odstępach wynoszących ok. 25 cm. 
 • Na przylegającej powierzchni ułożyć warstwę polistyrenu o grubości 30 mm (EPS DEO ≥ 150 kPa) lub warstwę odpowiedniego ogrzewania podłogowego o grubości 30 mm.
 • Przyłożyć Powerpanel TE do przedniej krawędzi elementu spływu bocznego. Podczas układania należy zwrócić uwagę, aby zakładka stopniująca Powerpanelu TE zatrzasnęła się z przednią zakładką stopniującą elementu spływu bocznego. 
 • Nałożyć klej do jastrychu Fermacell na przednią krawędź elementów spływu bocznego i zakładki stopniującej Powerpanelu TE. Ułożyć kolejne elementy Powerpanel TE, a następnie dokręcić je wkrętami. Odciąć paski izolujące na krawędziach. 
 • Montaż rynny odpływowej przeprowadzić w sposób wskazany przez producenta odpływu liniowego. 
 • Po upływie około 24 godz. nadmiar kleju na spoinach elementów ściąć szpachelką lub innym ostrym narzędziem. Spoiny oraz elementy mocujące szpachlować masą szpachlową. Po wyschnięciu masy szpachlowej na całej powierzchni nanieść środek głęboko penetrujący Fermacell. 
 • Nakleić samoprzylepną taśmę uszczelniającą na rynnę odpływową i płytę Fermacell Powerpanel H2O i docisnąć w taki sposób, aby na taśmie nie powstały zagniecenia.  
 • Narożnik zabezpieczyć narożnikiem wewnętrznym Fermacell oraz pokryć folią w płynie Fermacell. Powierzchnię spływy bocznego dwukrotnie pokryć na całej powierzchni folią w płynie Fermacell.

Tak przygotowane podłoże jest gotowe do położenia płytek ceramicznych na podłodze i ścianach [zobacz filmy]

.

Gotowy zestaw spływowy boczny FERMACELL

.

System odpływowy Powerpanel TE

Do systemu odpływów podłogowych z płyt Powerpanel należy element odpływowy kabiny natryskowej/ element odpływu podłogowego i zestaw do montażu syfonu z odpływem poziomym lub pionowym. Elementy się składają z dwóch płyt Powerpanel TE do wilgotnych pomieszczeń. Spodnia płyta ma grubość 10 mm, wystaje dookoła o 50 mm i tworzy stopień obwodowy. Górna płyta ma na zewnętrznym brzegu grubość 25 mm, która się obniża z 2% spadem w kierunku otworu odpływowego. Powerpanel TE składa się z dwóch płyt z lekkiego betonu łączonych cementem. Mają strukturę warstwową z dwustronnym wzmocnieniem tkaniną z włókna szklanego, odpornego na alkaloidy. Obie płyty są przesunięte wobec siebie o 50mm tak, aby powstała zakładka do klejenia i mocowania wkrętami ewentualnie klamrami. Elementy podłogowe przedstawiają warstwę użytkową, która służy do przejmowania i przenoszenia statycznych lub dynamicznych obciążeń spowodowanych przez osoby lub przedmioty. Elementy są odpowiednie również do stosowania wspólnie z nimi wodnego lub elektrycznego ogrzewania podłogowego. Ogrzewanie podłogowe musi jednak zostać zaakceptowane przez producenta do łączenia z elementami Powerpanel TE. Rozmiary elementu odpływowego kabiny natryskowej: 100x100 i 120x120 cm. W komplecie znajduje się odpływ do Powerpanel TE z kratką ze stali nierdzewnej 115x115 mm.

Do elementów odpływowych Powerpanel TE na małych powierzchniach w łazienkach domów mieszkalnych stosuje się elementy uszczelniające: zestaw izolacyjny Fermacell (grunt 1kg, taśma izolacyjna 5 mb i pędzel), płynna folia, kołnierz uszczelniający do armatury natryskowej i klej Flex.

Czytaj także