Artykuł: Na czym polega badanie termowizyjne

Na czym polega badanie termowizyjne

Aby w szybki, precyzyjny i bezinwazyjny sposób ocenić stan izolacji cieplnej budynku, lokalizując jednocześnie miejsca, w których zachodzi wzmożona wymiana ciepła z otoczeniem, najlepiej wykonać badania termowizyjne.

Żeby dokonać oceny stanu świeżo wybudowanego domu lub w celu przeprowadzenia sprawnej i efektywnej termomodernizacji starszego budynku, dobrze jest sprawdzić, gdzie następuje przenikanie ciepła i jego ucieczka z ogrzewanego budynku.

Ocena izolacji budynku z pomocą kamery

To, czy dany element budynku jest dobrze zaizolowany termicznie, nie jest łatwe do dostrzeżenia bez odpowiedniego sprzętu. Potrzebna jest wówczas kamera termowizyjna. Dzięki niej zostanie wykonane badanie ukazujące większe i mniejsze mostki termiczne w danym budynku. 

Zlecając termowizję mamy możliwość zaobserwować rozkład temperatur na badanej powierzchni. Specjalista precyzyjnie wskaże miejsca oraz elementy w budynku o zmniejszonej izolacyjności cieplnej, przez które ucieka więcej ciepła niż przez pozostałe miejsca w przegrodzie zewnętrznej. Otrzymane zdjęcia, wykonywane specjalnym aparatem IR, mogą pokazać według zamówienia albo całkowity, albo uproszczony obraz. Badanie termowizyjne daje możliwość ukazania mostków cieplnych ulokowanych w miejscach takich jak nadproża, narożniki, wieniec, połączenie balkonu ze stropem, ościeży drzwi i okien.

Kiedy wykonuje się badanie termowizyjne

Trzeba wiedzieć, że wykonanie badania termowizyjnego w nowo wybudowanym budynku jest skuteczne dopiero po pełnym ustabilizowaniu się warunków cieplno-wilgotnościowych, czyli zazwyczaj po zakończeniu pełnego sezonu grzewczego. Badania termowizyjne wykonuje się głównie w zimnych porach roku, czyli zimą, jesienią oraz wczesną wiosną. Aby dokonać ogólnej, orientacyjnej oceny miejsc szczególnie narażonych na wzmożoną ucieczkę ciepła z wnętrz budynku, wykonuje się zdjęcia termowizyjne z zewnątrz. Obraz szczegółowy poszczególnych nieszczelności uzyskujemy dopiero po wykonaniu zdjęć od wewnątrz. Są one znacznie bardziej pracochłonne, ponieważ wykonywane są na bardzo małych powierzchniach. Ich wyniki nie są uzależnione od warunków atmosferycznych. Firmy przeprowadzające badania przekazują ich wyniki w formie raportu, do którego dołączone są termogramy (najczęściej są to pliki cyfrowe). Termogramy mogą być przedstawiane w różnych barwach, np. szarościach albo kolorach tęczy. Najpopularniejsze są termogramy, w których kolory ciemne (granatowy czy ciemnofioletowy) pokazują niskie temperatury, a jaśniejsze (żółty albo pomarańczowy) – temperatury wyższe. Oprócz oceny izolacji termicznej budynku kamerę termowizyjną można m.in. wykorzystać do ustalenia, czy ramy stolarki okiennej i drzwiowej są poprawnie osadzone na ościeżach – tak, by nie dochodziło do ucieczki ciepła. Można wykryć też wady ogrzewania podłogowego i niedrożność tradycyjnej instalacji grzewczej.

Zdjęcia: Baumit, Fotolia.com

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 

Czytaj także