Artykuł: Na co zwrócić uwagę wybierając schody wewnętrzne

Na co zwrócić uwagę wybierając schody wewnętrzne

Głównym zadaniem schodów wewnętrznych jest połączenie dwóch kondygnacji. Jednak oprócz funkcji praktycznej, są również elementem dekoracyjnym, powinny więc pasować do całościowej koncepcji wnętrza. Jakie więc schody wewnętrzne wybrać?

Schody wewnętrzne ze względu na swoje wymiary zawsze przyciągają uwagę, więc zadbajmy o ich wizualny odbiór. Ponadto muszą być wygodne, a także bezpieczne. Nie należy w tym przypadku stosować półśrodków. Przed ostateczną decyzją pod uwagę powinniśmy wziąć m.in. potrzeby i upodobania rodziny czy ilość miejsca, jakie możemy przeznaczyć na schody. O tym, jakie schody wewnętrzne będę w naszym domu powinniśmy zdecydować już na etapie projektu domu, ewentualnie podczas jego budowy. Późniejsza zmiana jest również możliwa, chociaż czasami może być trudna do realizacji, gdyż będą istniały ograniczenia przestrzenne.

Schody wewnętrzne – podział ze względu na konstrukcję

Inwestorzy zazwyczaj decydują się na schody jedno-, dwu- lub trójbiegowe, a także łamane. Czym się różnią? Schody jednobiegowe nie mają spocznika, wchodzenie po nich może sprawiać trudności starszym osobom lub małym dzieciom. Jednak ich konstrukcja jest najprostsza, dlatego są też najtańsze w realizacji. Bardziej komfortowe w użytkowaniu są schody dwubiegowe i łamane – mają spocznik. Schody dwubiegowe mają równą liczbę stopni w każdym biegu, natomiast w schodach łamanych drugi bieg jest dłuższy (za spocznikiem). Jak nazwa sugeruje schody trójbiegowe mają trzy biegi, a tym samym dwa spoczniki. Chociaż są wygodne, to niestety zajmują sporo miejsca. Ciekawie wyglądają schody zabiegowe. To zazwyczaj to schody samonośne, nie mają ani spocznika, ani podestu, zajmują stosunkowo niewiele miejsca. Także schody kręcone (inaczej spiralne) pozbawione są spocznika. Ich centralną częścią jest słup, na których opiera się cała konstrukcja. Możemy także zdecydować się na schody wachlarzowe, bardzo atrakcyjnie wizualnie – jednak drogie w realizacji.  

Schody wewnętrzne z różnych materiałów

Tradycyjnie na budowie schody wewnętrzne wykonywane są jako żelbetonowe lub betonowe. Ich największą zaletą jest to, że można je wykończyć praktycznie w dowolny sposób, dostosowując ich wygląd do aranżacji wnętrz. Zazwyczaj inwestorzy decydują się na ułożenie na nich gresu, klinkieru czy terakoty – popularność zawdzięczają dużej gamie wzorów i kolorów. Często stosowane jest także drewno, rzadziej – ze względu na ceną – kamień naturalny. Coraz większą popularnością cieszą się schody prefabrykowane żelbetowe i betonowe, za którymi przemawia szybkość montażu – gotowe elementy zostają dostarczone przez producenta, a ekipa budowlana je ustawia.

Wielu inwestorów decyduje się na ponadczasowe i klasyczne schody drewniane. Możemy kupić je gotowe, ale lepiej skorzystać z usług zakładu stolarskiego – fachowiec wykona pomiar i dostosuje schody do naszych potrzeb. Najtańsze są gotowe schody metalowe. Stopnie mogą być wykonane z różnych materiałów, np. drewna lub tworzywa sztucznego.

O czym pamiętać przy wyborze schodów wewnętrznych

Niezależnie od tego, na jakie schody się zdecydujemy, najważniejsza jest ich trwałość. Chcielibyśmy przecież, aby w niezmienionym stanie przetrwały długie lata – ich naprawa i wymiana jest po pierwsze kosztowna, po drugie dezorganizuje codzienne funkcjonowanie domowników. O ile zdecydujemy się na schody żelbetowe, betonowe czy drewniane to raczej nie powinniśmy mieć większych problemów. Inaczej sprawa wygląda w przypadku gotowych schodów modułowych. Ich zaletą jest to, że są stosunkowo niedrogie i jeśli prace budowlane nie są nam obce, z ich montażem możemy poradzić sobie przy pomocy znajomych. Niestety nie są zbyt solidne, w wielu modelach maksymalne obciążenie to 100-120 kg. Producenci na swoje wyroby dają najczęściej 12 lub 24 miesiące gwarancji.

Przy wyborze czy zamawianiu schodów zwróćmy także uwagę na szerokość i wysokość stopni, gdyż wartości te decydują o wygodzie poruszania się po schodach. Optymalna wysokość stopnia to 15-18 cm, a szerokość stopnia to 29 cm. Natomiast szerokość biegu powinna wynosić minimum 100-110 cm.

zdjęcia: pixabay.com

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!