Artykuł: Modne zlewozmywaki ceramiczne

Modne zlewozmywaki ceramiczne

Zlewozmywak musi znaleźć się w każdej kuchni. Dzisiaj coraz częściej staramy się, aby był on nie tylko praktyczny, ale też efektowny. Spośród wielu rodzajów do najbardziej funkcjonalnych i dekoracyjnych należy kuchenny zlew ceramiczny.

Jeszcze do niedawna w naszych kuchniach dominowały zlewozmywaki stalowe, dzisiaj coraz częściej są wypierane przez inne rodzaje zlewozmywaków, takie jak kompozytowe określane też jako granitowe, kamienne czy ceramiczne. Te ostatnie należały jednak do dość drogich, dlatego nie były chętnie wybierane. Dzisiaj kuchenny zlew ceramiczny to nadal prestiżowe wyposażenie kuchni, stał się jednak znacznie bardziej dostępny zarówno jeśli chodzi o jego koszt, jak i różnorodne wzornictwo. To sprawia, że coraz częściej decydujemy się na jego zakup. Jest on optymalny jeszcze z jednego względu – to wybór na lata.

Kuchenny zlew ceramiczny na lata

Zlew kuchenny należy do najbardziej eksploatowanych elementów wyposażenia – nawet jeśli nie jesteśmy mistrzami patelni, to korzystamy z niego wielokrotnie w ciągu dnia. Obok intensywnego użytkowania jest on też narażony na działanie wilgoci, szok termiczny czy uderzenia. Z doświadczenia wiemy, że nie wszystkie rodzaje zlewozmywaków dobrze sobie radzą w tych warunkach. Z pewnością sprosta im kuchenny zlew ceramiczny. Jest on produkowany z gliny wypalanej w temperaturze 1200-1500oC. To sprawia, że należy do szczególnie wytrzymałych na wysokie temperatury, nie zniszczą go rozgrzane patelnie, woki czy garnki. Można też na nim postawić wyjęte wprost z piekarnika naczynia żaroodporne lub blachy. W procesie produkcji kuchenne zlewy ceramiczne są szkliwione. Warstwa glazury sprawia, że sprzęt ma gładką nienasiąkliwą powierzchnię. Brak porów przekłada się na łatwą pielęgnację – na zlewie trudno osadzają się zabrudzenia, jego powierzchnia jest też odporna na przebarwienia, odkładanie kamienia, a nawet działanie kwasów oraz zasad. Szczególnie łatwy w utrzymaniu czystości i zachowaniu dobrego wyglądu będzie kuchenny zlew ceramiki z powłoką Ceramic Plus. To też wyposażenie odporne na uderzenia i obtłuczenia. Zlewy ceramiczne mają również wysoką odporność na ścieranie.

Praktyczny kuchenny zlew ceramiczny

Glina, z której wykonywane są ceramiczne zlewozmywaki jest materiałem bardzo plastycznym, co przekłada się na różnorodne rozwiązania funkcjonalne. Zlew z gliny może być więc jedno-, dwu- lub półtorakomorowy. Można też znaleźć modele wyposażone w ociekacze, które mogą pełnić funkcję dodatkowego, a przy tym odpornego na szok termiczny blatu roboczego. Bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem jest wybór zlewu farmerskiego z fartuchem, który chroni przed wilgocią skrzydło szafki zlewozmywakowej oraz blat. Niektóre modele farmerskie mają także fartuch tylny, który zabezpiecza ścianę. Z łatwością wybierzemy też kuchenny zlew ceramiczny o większej niż standardowa głębokości, co docenimy choćby napełniając wodą wysokie garnki czy myjąc blachy do pieczenia. Niekiedy zlewy ceramiczne są też wyposażone w dodatkowe sitka czy deski do krojenia dopasowane kształtem do komory zlewozmywaka.

Kuchenny zlew ceramiczny – prestiż i dekoracja

Atutem zlewozmywaków z gliny jest również ich bogate wzornictwo. To zarówno produkty prostokątne, kwadratowe, w kształcie trapezu oraz łukowe. To sprawia, że można je stosować także w narożniku zabudowy kuchennej. Kuchenny zlew ceramiczny to także stylowa dekoracja wnętrzaW aranżacjach rustykalnych czy eklektycznych doskonale sprawdzi się ceramiczny zlew farmerski z wyeksponowanym frontem w formie fartucha. Jego kubiczna, z daleka widoczna i inna niż wszystkie forma zawsze przykuwa wzrok. To zlew nakładany na szafkę. W stylizacjach nowoczesnych sprawdzą się bardziej dyskretne zlewozmywaki wpuszczane w blat, podwieszane czy też zintegrowane z blatem. Do zalet tego rodzaju sprzętów można też zaliczyć ich kolorystykę. Najczęściej są one wykańczane białym szkliwem, ale w ofercie producentów są także ceramiczne zlewy szare, czarne, granatowe czy w kolorze czekolady lub pastelowego różu.

zdjęcie tytułowe: AdobeStock

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!