Artykuł: Jakie podkłady podłogowe dla trwałej posadzki

Jakie podkłady podłogowe dla trwałej posadzki

Podłoga jest niezbędnym elementem budynku. Od tego, jak solidnie zostanie wykonana, zależy jej trwałość, komfort akustyczny i użytkowy. Z tego względu już jej podkład podłogowy musi spełniać odpowiednie parametry.

Poprawnie wykonana posadzka w domu wymaga przede wszystkim odpowiedniego i dopasowanego do rodzaju okładziny podłoża. Dzisiaj stosuje się głównie podkłady podłogowe, które znacznie przyspieszają ułożenie posadzki, m.in. wylewki podłogowe, czyli podkłady wykonywane z gotowych zapraw. Zaprawy mogą być cementowe i anhydrytowe. Mają one zazwyczaj właściwości samopoziomujące, dzięki czemu nie trzeba ich specjalnie wyrównywać ani wygładzać. Podobnie jak w innych materiałach budowlanych ważnym kryterium w ocenie ekologiczności materiałów podkładowych jest jak najmniejsze zużycie surowców, energii, a także czasu niezbędnego podczas ich produkcji i wykonania gotowych elementów, co ma dobry wpływ na bilans tzw. szarej energii. Tradycyjne podkłady ze względu na duży skurcz wymagają dodatkowo zbrojenia, żeby nie pękały, gęściej też rozmieszcza się w nich dylatacje. Nowoczesne jastrychy wzbogacone włóknami polimerowymi albo specjalnymi dodatkami poprawiającymi elastyczność nie wymagają dodatkowego zbrojenia, co przekłada się na znaczną oszczędność materiałów oraz krótszy czas wykonania podłogi.

Cementowe podkłady podłogowe

Do dyspozycji mamy gotowe produkty, wylewkę tego rodzaju można również wykonać samodzielnie na budowie. W podkładach podłogowych cementowych spoiwem jest mieszanka cementów z wypełniaczami mineralnymi i modyfikatorami. Mają one dużą nośność – wytrzymałość na ściskanie przy konsystencji półsuchej sięga 35 MPa. Większość z nich można stosować wewnątrz i na zewnątrz oraz w pomieszczeniach wilgotnych. Grubość cementowej wylewki podłogowej powinna wynosić co najmniej 3,5 cm, wówczas wymaga ona jednak zbrojenia. Jeśli zdecydujemy się na jej zwiększenie do 7 cm, zbrojenie jest zbędne.  

Anhydrytowe podkłady podłogowe

Wylewki anhydrytowe są cenione za dużą trwałość oraz możliwość układania pod ogrzewanie podłogowe. Atutem tego rodzaju podłoża jest również duża szybkość wylewania, co zawdzięczamy jego płynnej konsystencji. Nie wymaga także poziomowania i szybciej niż inne rodzaje podkładów osiąga wymaganą wytrzymałość – wytrzymałość na ściskanie zapraw anhydrytowych jest porównywalna z cementowymi (35 MPa), ale bywa też poniżej 20 MPa. Grubość wylewek anhydrytowych wynosi 2-10 cm.

Zespolone podkłady podłogowe

Podkłady podłogowe zespolone to najczęściej samopoziomujące podkłady wyrównawcze, które układa się na istniejącym podłożu w celu wygładzenia go. Ich grubość zazwyczaj nie przekracza 3 cm. Jastrychy na warstwie rozdzielającej nie są bezpośrednio połączone z podłożem, dzięki czemu obie konstrukcje pracują niezależnie. Funkcję przekładki może pełnić zwykła folia polietylenowa, tylko w przypadku ryzyka podsiąkania od spodu wilgoci powinna to być wodoszczelna mata. 

Podkłady podłogowe pływające

Jastrychy na warstwie izolacyjnej, zwane pływającymi, są całkowicie oddylatowane od konstrukcji budynku. Umożliwia to swobodne odkształcanie się podkładu podczas wiązania i później, w trakcie ruchów termicznych, zapobiegając powstawaniu naprężeń i pękaniu podłogi. Od spodu od podłoża oddziela je warstwa elastycznej izolacji termicznej lub akustycznej (styropian lub polistyren ekstrudowany, nie­nasiąkliwa wełna mineralna albo płyty z pianki poliuretanowej), która zapewnia kompensację naprężeń i poprawia akustykę oraz izolacyjność termiczną podłogi. Od pionowych elementów konstrukcyjnych oddzielają podkład dylatacje brzegowe (pasy wełny, styropianu albo specjalne taśmy). Jastrychy na warstwie izolacyjnej nie mogą być zbyt cienkie (minimum 35 mm), a te, w których dodatkowo zastosowano system ogrzewania podłogowego, muszą być jeszcze grubsze – przynajmniej 20-40 mm nad górną powierzchnią przewodów grzejnych (wartości są odmienne dla różnych podkładów).

Suchy podkład podłogowy

Inny rodzaj podkładów to suche jastrychy. Wykonuje się je z płyt gipsowo-włóknowych. Układa się je swobodnie na podsypce z kruszywa mineralnego. Podsypka umożliwia dobre wypoziomowanie podkładu. Płyty często są montowane dwuwarstwowo. Na suchym jastrychu można budować tylko lekkie ściany działowe, na przykład o konstrukcji szkieletowej. Podkład z płyt nie nadaje się do garaży.

zdjęcia: Baumit, Cedat, Fermacell, Fotolia.com

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!