Artykuł: Materiały na ściany wewnętrzne

Materiały na ściany wewnętrzne

Wobec ścian wewnętrznych stawia się dzisiaj nowe oczekiwania. Podział wnętrz ma być przede wszystkim funkcjonalny, co oznacza również możliwość szybkiej zmiany w jego układzie. Od wewnętrznych ścian w domu oczekuje się również wysokiej ochrony akustycznej. Z tych względów wybór materiału, z jakiego mają być one wykonane może być kluczowy dla komfortu jego mieszkańców.

Ściany działowe wznosi się̨ z ceramiki, silikatów, betonu komórkowego i keramzytobetonu. Najczęściej jest to ten sam materiał, który został użyty na ściany nośne, jednak elementy są węższe. Grubość materiałów stosowanych na ściany działowe zazwyczaj wynosi 12 (11,5) cm, ale są także dostępne takie o szerokości 8, 10, 15 czy 18 cm. Lekką ściankę działową można wymurować również z cegły postawionej na sztorc, będzie miała wtedy grubość 6,5 cm bez tynków. Takie cienkie ściany działowe pełnią wówczas funkcję dekoracyjną, gdy chcemy odizolować akustycznie pomieszczenia, musimy zastosować najgrubsze rozwiązania. Do budowy ścian działowych można użyć́ także płyt gipsowo-kartonowych, gipsowo-włóknowych czy włókno-cementowych montowanych na lekkim ruszcie.

Ściany wewnętrzne z ceramiki

Wśród materiałów ceramicznych do wznoszenia ścian działowych najczęściej wykorzystuje się pustaki poryzowane o grubości 11,5 cm. Kiedyś́, aby ściana wewnętrzna jak najlepiej izolowała akustycznie, do jej budowy wybierano cegłę̨ pełną. Murowanie z cegieł jest jednak dość́ pracochłonne. Szybciej wznosi się̨ ściany działowe z cegły kratówki i pustaków ceramicznych. Producenci w swoich ofertach mają dziś́ pustaki, które można murować́ na specjalnej piance poliuretanowej. Prace murarskie przyspiesza też wykorzystanie pustaków profilowanych na pióro-wpust. Przy wysokich wymaganiach co do dźwiękochłonności producenci oferują̨ specjalne pustaki akustyczne o podwyższonych parametrach akustycznych. Ściany działowe z ceramiki mają najczęściej grubość́ 6,5 lub 12 cm, choć́ oczywiście wszystko zależy od projektu budynku.

Ściany wewnętrzne z betonu komórkowego

Takie przegrody muruje się̨ szybko i łatwo, zwłaszcza z bloczków profilowanych na pióro i wpust. Bloczki z betonu komórkowego mają duże wymiary i nie są̨ zbyt ciężkie, dlatego nie obciążają̨ znacznie stropu. Są̨ produkowane w rożnych odmianach (gęstościach), co również̇ wiąże się̨ z ich ciężarem i mniejszym lub większym obciążeniem stropu (bloczki odmiany 500 są̨ lżejsze niż̇ te odmiany 600). Na ściany działowe zazwyczaj wybiera się te klasy 500 lub wyższej. Z uwagi na to, że łatwo się je przycina, w razie konieczności łatwo więc taką ścianę wyburzyć lub dostawić nową. Warto też je wybrać́ do budowy łukowych ścian działowych. Jest to też dobry materiał murowy również na ścianki niepełnej wysokości murki czy też łukowe ściany działowe. Grubość́ ścian działowych z betonu komórkowego to najczęściej 12 cm.   

Ściany wewnętrzne silikatowe

Silikatowe cegły lub bloczki to najlepsze rozwiązanie, jeśli przegroda ma dobrze izolować́ wnętrza od dźwięków. Silikaty są̨ materiałem ciężkim, trudno je uszkodzić́. Sprawdzą się̨ także, jeżeli na ścianie działowej mają zawisnąć́ ciężkie przedmioty. Budowę̨ ścian działowych z silikatów przyspieszają̨ bloczki z bokami wyprofilowanymi na pióro i wpust. Ściany działowe z silikatów mają zwykle grubość́ 8 lub 12 cm.

Ściany wewnętrzne z keramzytobetonu

Pustaki i bloczku z keramzytobetonu są lekkie, ponieważ mają porowatą strukturę. Ściany z nich wykonane dobrze akumulują̨ ciepło – nagrzane będą powoli oddawać́ je do pomieszczeń́. Dobrze tłumią̨ hałas. Do budowy ścian działowych stosuje się pustaki o grubości od 9 do 12 cm i bloczki pełne o grubości 18 cm. Zdobywają̨ coraz większe grono nabywców.

Ściany wewnętrzne szkieletowe

Są̨ alternatywą dla ciężkich ścian murowanych. Są̨ od nich o wiele lżejsze, nie obciążają̨ więc tak stropu i można je stawiać́ praktycznie w dowolnym miejscu. Buduje się̨ je szybko, a wykończone płytami gipsowo-kartonowymi, gipsowo-włóknowymi lub włókno-cementowymi tworzą̨ gładkie powierzchnie. Konstrukcję takich ścian wykonuje się̨ z profili (najczęściej stalowych) i obudowuje wyżej wymienionymi płytami. Dla poprawy izolacyjności akustycznej przestrzeń́ między okładzinami znajdującymi się̨ z obu stron szkieletu ściany wypełnia się̨ szczelnie wełną mineralną. Ściany szkieletowe mogą̨ mieć́ grubość́ od 7,5 do 17 cm. Dodatkowym atutem szkieletowych ścian wewnętrznych jest ich szybki i łatwy demontaż̇ – w razie konieczności można je więc stosunkowo szybko rozmontować́. Ściany działowe o konstrukcji lekkiego szkieletu można zbudować praktycznie w każdym pomieszczeniu. Na rynku są róż­ne rodzaje płyt, które zapewniają ścianie odpowiednie właściwości.

zdjęcia: Archipelag, fotolia.com, Isover, Solbet, Termalica, Wienerberger

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!