Artykuł: Jak ocieplać fundamenty domu

Jak ocieplać fundamenty domu

Wykonanie izolacji termicznej fundamentów jest konieczne i to niezależnie od tego, czy budynek jest podpiwniczony, czy nie. Rynek oferuje dzisiaj bogaty wybór materiałów ociepleniowych dedykowanych do izolacji tej części domu.

Budowa fundamentów czy ścian piwnic łącznie z ich ociepleniem wymaga szczególnej czujności. Kiedy obsypie się je gruntem, nic już nie można poprawić. Odkąd w przepisach budowlanych w zakresie ochrony termicznej budynku obowiązuje standard budownictwa energooszczędnego, ocieplenie fundamentów i piwnic to etap, którego nie możemy pominąć. Dlatego tak ważne jest zarówno przeprowadzenie prac zgodnie ze sztuką budowlaną, jak i wybór odpowiedniego materiału izolacyjnego wraz ze sposobem jego mocowania.

Izolacja termiczna fundamentów w zgodzie ze sztuką budowlaną

W większości przypadków fundamenty ociepla się od zewnątrz, aby jednak izolacja termiczna spełniła swoje zadanie zaleca się ocieplenie ścian fundamentowych od strony zewnętrznej i wewnętrznej budynków, a także ocieplenie ław fundamentowych. Ściany fundamentowe powinny być ocieplone przynajmniej 1 m poniżej poziomu terenu – w praktyce ociepla się je do poziomu ław fundamentowych, podobnie jak ściany piwnic, i przynajmniej 30 cm ponad poziomem gruntu. Bardzo często popełnianym błędem jest używanie niewłaściwego kleju.

Do przyklejania płyt powinno się używać kleju poliuretanowego, który bardzo szybko wiąże i jest bezpieczny dla wszystkich warstw izolacyjnych. Klej cementowy uszkadza warstwy hydroizolacji, nie wolno też mechanicznie montować termoizolacji do ścian fundamentowych – kołki również mogą uszkodzić hydroizolację. W przypadku fundamentu w formie płyty fundamentowej należy zwrócić uwagę, żeby izolacja tworzyła szczelną wannę pod dnem płyty i wokół jej boków, a nie przykrywała tylko jej wierzch.

Wymagania dla materiałów do izolacji fundamentów

Izolacja termiczna fundamentów musi spełniać wiele wymogów. Ziemia wokół budynku jest narażona na wodę opadową, na podsiąkanie wody gruntowej, dlatego materiały służące do ocieplenia podziemnej części domu muszą być nienasiąkliwe, inaczej w wyniku długotrwałego kontaktu z wilgocią spęczniałyby i straciłyby swoje właściwości izolacyjne. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że nie tylko nie uchroni budynku przed ucieczką ciepła, ale będzie dodatkowym źródłem strat – namoknięta izolacja będzie dodatkowo wychładzać strefę przyziemia. Materiały izolacyjne powinny także pozwalać na wysychanie fundamentów oraz zapewnić drenaż wody opadowej. Trzeba też pamiętać że fundamenty są mocno zagłębione i podlegają silnemu parciu gruntu,  dlatego też tak istotna jest również ich wysoka wytrzymałość mechaniczna, czyli odporność na uszkodzenia mechaniczne i nacisk. Ponadto materiał musi spełniać wymagane przepisami parametry termiczne – powinien mieć możliwie najniższe przewodnictwo cieplne. Jest wiele materiałów, które można wykorzystać przy ociepleniu fundamentów. Wybór klientom często ułatwiają oznaczenia handlowe – w sklepie czy składzie wystarczy wówczas sięgnąć po produkty oznaczone nazwą "Fundament", "Aqua" lub "Hydro". Są jednak też inne materiały izolacyjne, które mają szeroki zakres stosowania. Do najpopularniejszych należą płyty z pianki poliuretanowej PIR, polistyrenu ekstrudowanego XPS albo specjalny styropian EPS o obniżonej nasiąkliwości. Nowoczesne materiały mają parametry spełniające aktualne wymagania izolacji termicznej stosowanej w ekstremalnych warunkach, gdzie wyrób jest w bezpośrednim kontakcie z wodą przez długi okres czasu, w połączeniu ze zmianą temperatury. Produkty te mogą mieć również bezpośredni kontakt z gruntem i nie wymagają dodatkowych zabezpieczeń.


zdjęcia: fotolia.com, Paroc, Pro-Pur

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!