Artykuł: Mała łazienka też może być nowoczesna

Mała łazienka też może być nowoczesna

Zatrudnienie projektanta wnętrz to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie mają czasu na zapoznanie się z dostępną na rynku ofertą czy odwiedziny w sklepach wnętrzarskich i składach budowlanych. Specjalista zaprezentuje różnorodne opcje z uwzględnieniem tych, które są obecnie na topie. Pomoże porównać produkty, przedstawi zalety i ewentualne wady poszczególnych rozwią­zań, co przyspieszy podjęcie konkretnych decyzji. Co więcej, po profesjonalną poradę powinni zgłosić się Ci, którzy nie są pewni jaki styl im odpowiada, bądź nie potrafią sobie wyobrazić efektu końcowe­go. Architekt wnętrz przygotuje projekt, odzwierciedlający pomieszczenia po remoncie. To świetny sposób na weryfi­kację różnych pomysłów i wypracowanie najbardziej optymalnej funkcjonalnie i wizualnie aranżacji.

Jeśli za projekt zabieramy się sami, po­winniśmy prześledzić aktualne magazyny, portale Internetowe i blogi wnętrzarskie, gdzie znajdziemy wiele inspiracji oraz gotowych rozwiązań. Dobrym źródłem informacji są także fora budowlane, wypełnione cennymi poradami. Warto przygotować tablicę z inspiracjami, na której zestawimy ze sobą wszystkie pomysły. W ten sposób zweryfikujemy, czy tworzą one spójną całość. Istotne, aby w trakcie realizacji projektu nie zmieniać co chwilę wcześniej podjętych decyzji, bo nowe pomysły wiążą się z dodatkowymi kosztami. Wszystkie elementy wyceny najlepiej spisać na kartce, która będzie nas trzymać w ryzach. Oprócz kosztorysu warto przygotować harmonogram prac, aby wiedzieć kiedy zamówić płytki czy armaturę.

Łazienkowy dylemat - wanna czy kabina? 

Długie, relaksujące kąpiele, czy wygoda i oszczędność wody? Właściciele małe łazienek często muszą dokonać wyboru pomiędzy montażem wanny a kabiny natryskowej. Przed podjęciem decyzji warto przemyśleć za i przeciw, a następnie dopasować rozwiązanie na miarę swoich potrzeb. Na umieszczenie w łazience zarówno wanny, jak i kabiny, może sobie pozwolić niewielu. Decydując się na jedno z tych rozwiązań nale­ży przeanalizować swój styl życia oraz upodobania zwią­zane z codzienną toaletą.

Kabina dla wygody Instalacja kabiny natryskowej w małej łazience najczęściej jest podyktowana wygodą i kwestiami ekonomicznymi. Kąpiel pod prysznicem wiąże się z dużą oszczędnością wody - do napełnie­nia wanny potrzebujemy średnio 150 l, tymczasem podczas minuty spędzonej pod prysznicem zużyjemy od 10 do 15 l. Wybierając kabinę mamy większą kontro­lę nad kosztami poboru wody - wystarczy skrócić czas codziennej toalety o minutę, aby odciążyć domowy budżet. Co więcej, korzystanie z natrysku jest wygodniejsze dla osób, które mają trudności z porusza­niem się oraz seniorów. Głównym argumentem, który prze­mawia za instalacją kabiny w małym pomieszczeniu jest fakt, iż zajmuje ona mniej miejsca. Jednakże planując układ funkcjonalny należy pamiętać o tym, że drzwi na zawiasach wymagają dodatko­wej powierzchni. Warto sprawdzić, czy nie będą one kolidowały z innymi sprzętami. Problem ten wyeliminujemy montując drzwi przesuwne. W małej łazience zazwyczaj najlepiej sprawdzają się kabiny półokrągłe. Jednakże rodzaj produktu jest uza­leżniony od kształtu pomieszczenia. Czasami lepszym rozwiązaniem może się okazać montaż kabiny kwadratowej, np. takiej, której drzwi składają się do środka. Dzięki temu trikowi zyskuje się dodatkową przestrzeń użytkową, gdy nikt nie korzysta z prysznica. Kolejnym cieka­wym produktem jest kabina typu walk-in, składająca się z pozbawionej podziałów tafli szkła. Regulowana szerokość drążka pozwala dostosować kabinę do rozmia­rów konkretnego pomieszczenia. W nowoczesnych łazienkach z kabinami prysznicowymi najczę­ściej panuje minimalistyczny klimat. Aby podkreślić charakter pomiesz­czenia i podnieść jego komfort, warto zainstalować odpływ liniowy zamiast brodzika. Jego montaż umożliwia zachowanie w całym pomieszczeniu jednolitej powierzchni podłogi. Przestrzeń ką­pielowa z odpływem liniowym jest łatwa do utrzymania w czystości i wygodna w użytkowaniu.

Wanna to rozwiązanie odpowiednie dla rodzin z dziećmi oraz osób, które nie wyobrażają sobie życia bez długich, gorących kąpieli. Zanurzenie się w wo­dzie z pachnącą, puszystą pianą pomaga zredukować stres i działa odprężająco nie tylko na umysł, ale także mięśnie. Osoby, które chcą połączyć komfort posiada­nia wanny z wygodą prysznica powinny zastanowić się nad możliwością montażu parawanu nawannowego.

Mały metraż - jak rozmieścić sprzęty?

Umywalka. Górna krawędź umywalki powinna znaj­dować się na wysokości pomiędzy 84 a 87 cm nad poziomem podłogi, w zależ­ności od wzrostu użytkowników. Jeżeli w zabudowie, w której znajduje się umy­walka chcemy zmieścić także pralkę, powinniśmy wykorzystać model wpusz­czany w blat. Pralki wolnostojące mają wysokość 85 cm, tak więc po zamonto­waniu blatu górna krawędź umywalki, zainstalowanej obok pralki, będzie się znajdowała na wysokości ok. 90 cm. Odległość umywalki od ściany i innych elementów wyposażenia powinna wynosić ok. 10 cm. W mikroskopijnych pomieszczeniach niekiedy nie ma moż­liwości pozostawienia luki pomiędzy urządzeniem a ścianą, wówczas można dosunąć umywalkę do samej ściany. Jeśli chcemy zamontować baterię ścienną, np. podtynkową, powinniśmy umieścić ją 20 -30 cm nad umywalką, jednakże wszystko zależy od rodzajów instalowanych pro­duktów. Aby móc wygodnie myć ręce, zęby czy golić się, należy pozostawić 50 cm wolnej przestrzeni przed umy­walką.

Toaleta. Montując miskę ustępową mamy nieduże pole do manewru odnośnie zmiany jej lokalizacji. Tolerowana odległość toalety od pionu wynosi bowiem 100-120 cm. Górna krawędź miski powinna znajdować się na wysokości 40-45 cm nad podłogą. Dodatkowo, należy pamiętać o 20 cm odległości od ściany i 30 cm od innych sprzętów. Aby móc się swobodnie poruszać przed sedesem powinniśmy pozostawić ok. 60 cm wolnej przestrzeni.

Kabina. Standardowe wymiary kabin kwadra­towych zaczynają się już od 70 cm, jednak te najpopularniejsze mierzą, 80x80 lub 90x90 cm. W przypadku modeli półokrągłych przed montażem należy sprawdzić promień łuku brodzi­ka. Ponadto, przestrzeń należy zapla­nować w taki sposób, aby móc bez problemu otwierać drzwi.

Wanna. Standardowa wysokość wanny wynosi od 55 do 60 cm. Baterię montuje się na wysokości 10-25 cm nad jej brzegiem. Przed wanną należy pozostawić ok. 55 cm przestrzeni niezbędnej do swobod­nego poruszania się.

Schowki. Szafki, słupki, szuflady, kosze, pojemniki to sprzymierzeńcy małych przestrzeni łazienkowych. Sztuką jest zagospodarow­anie ich w taki sposób, aby były nie tylko wygodne w użyt­kowaniu, ale też komponowały się z aranżacją wnętrza. Niewielka łazienka, oprócz podstawowych sprzętów, musi pomieścić pralkę, kosme­tyki, środki czystości, ręczniki oraz inne niezbędne akcesoria. W takim pomiesz­czeniu każda rzecz powinna mieć swoje miejsce, w innym wypadku bałagan po­jawi się w oka mgnieniu. Właśnie dlatego przygotowując projekt, warto zaplanować sprytne schowki, które ułatwią codzienną organizację przestrzeni i będą się wpisy­wały w stylistykę wnętrza.

Odważne aranżacje 

Biel, beże i pastele - to kolorystyka, która od razu przychodzi nam do głowy, kiedy myślimy o małej łazience. Pora porzucić utarte ścieżki i wybrać oryginalne rozwiązania, które nadadzą wnętrzu indywidualnego charakteru.

Kolor przede wszystkim. Dobierając barwy do małych wnętrz naj­częściej jesteśmy dość zachowawczy. Marzą się nam ekstrawaganckie zesta­wienia kolorystyczne, jednakże bardzo często decydujemy się na kremowe płytki i delikatne zdobienia. Tymczasem kon­trastowe połączenie czerni z bielą może dać dużo lepszy efekt, niż konserwatywne beże. Najczęściej stosuje się jasne kolory, które optycznie powiększają małe pomiesz­czenie, ale ciemne płytki rów­nież bardzo ciekawie prezen­tują się w małych łazienkach, nadając im nowoczesny wygląd i zaskakujący efekt. Niekiedy wystarczy przeła­mać jasne kafelki mocnym akcentem. Kolory mogą się także poja­wić na akcesoriach - ręczni­kach, lampach, czy dozowni­kach. Jest to najtańszy i najprostszy sposób na wprowadzenie barwnego akcentu do pomieszczenia.

Faktury i wzory na pierwszym planie. Obecnie na rynku dostępne są kolekcje płytek z różnorod­nymi wykończeniami. Jeśli obawiamy się intensywnych barw, możemy postawić na jasne kolory podkreślone wyrazistą strukturą. Aktualnie bardzo modne są geometryczne tłoczenia, nadające nowoczesny charak­ter łazienkowym wnętrzom. Dla zwolen­ników naturalnych odcieni odpowied­nie będą wzory imitujące odcień i fakturę drewna. Z kolei miłośnicy stylu industrial­nego powinni sięgnąć po glazurę przy­pominającą surowy beton. W małych łazienkach należy odpowiednio dobrać proporcje. Jedną ścianę, np. tę znajdują­cą się naprzeciw wejścia, warto ozdobić dekoracyjnymi płytkami. Wówczas resz­tę najlepiej ujednolicić neutralną glazurą. Popularnym sposobem na nadanie klima­tu małej łazience jest użycie dekorów. Można umieścić je zarówno w niszy nad wanną, jak i w strefie prysznicowej.

Oryginalne akcenty graficzneElementy graficzne to propozycje dla osób, które nie chcą rezygnować z odważ­nych rozwiązań, nawet w bardzo małych wnętrzach. Dowolnie wybraną grafikę najlepiej nadrukować na szkle, np. lacobelu, który można wkomponować w pozostałe płytki. Ciekawym zabiegiem jest umieszczenie barwnego szkła tuż przy lustrze. Wówczas odbicie wzoru stworzy niepowtarzalny efekt wizualny. Wyraźny akcent kolorystyczny w odpo­wiednim miejscu i idealnych proporcjach nada łazience piękna i charakteru. Może to być zarówno barwna grafika umiesz­czona na lacobelu, jak i szklane listwy w intensywnym kolorze

Lustra to niekiedy jedyne elementy ozdobne, które możemy umieścić w mikro­skopijnej łazience. Co więcej, optycznie powiększają pomieszczenie. Ozdobna rama, czy nieregularny kształt to dosko­nały sposób na nadanie łazience charak­teru. Lustro może przybierać różnorodne formy, np. zabawnego napisu. Jeśli decy­dujemy się na umieszczenie dużych tafli na ścianie, warto je dodatkowo podkre­ślić, oświetlając listwami LED. Wprowadzenie ciekawych elementów to doskonały sposób na personalizację łazienki. Dzięki oryginalnym akcentom czas spędzony na codziennej toalecie będzie dużo przyjemniej

Odpowiednie oświetlenie wpływa na funkcjonalność pomieszczenia. Najlepszym rozwią­zaniem są lampy halogenowe lub LED odporne na wilgoć. W małych łazienkach dobrze jest użyć ciepłego światła, natomiast w trochę większych sprawdzi się oświetlenie mie­szane. Bardzo istotne jest oświetlenie górne, a także symetryczne rozmieszczenie oświe­tlenia znajdującego się przy umywalce. Jeśli domownicy chcą wykonywać w łazience makijaż lub golić się, lampy powinny znajdo­wać się mniej więcej na wysokości wzroku. Wówczas światło prawidłowo rozkłada się na twarzy. Jeśli mamy taką możliwość warto umieścić oświetlenie dekoracyjne, np. w postaci węży LED podkreślających kształt brodzika czy linie wnęki. Oświetlenie główne powinno być rozmieszczone tak, aby w strategicznych punktach łazienki nie znajdowało się za naszą głową. Należy pamiętać o tym, że na barwę oświetlenia ma wpływ kolor płytek, które wykorzystamy w pomieszczeniu.

Czytaj także