Artykuł: Lekki dach - pokrycie blachodachówką

Lekki dach - pokrycie blachodachówką

Ciężar pokrycia wpływa bezpośrednio na konstrukcję fundamentów, ścian nośnych i więźby dachowej. Lekkie poszycie z blachodachówki stalowej (1 m² waży 5-7 kg) pozwala na zdecydowanie lżejszą i tańszą konstrukcję budynku niż poszycie z dachówki ceramicznej (1 m² waży 40-75 kg). Rodzaj więźby zależy również od przeznaczenia poddasza, czy wielkości budynku (odległości między ścianami). Na konstrukcję budynku poza ciężarem samego pokrycia wpływają również obciążenie wiatrem i śniegiem – zależne od stref klimatycznych oraz ewentualne wykorzystanie połaci dachowej do montażu paneli fotowoltaicznych lub solarnych.

Wykorzystanie blachodachówki jako zewnętrznej warstwy dachu pozwala również ograniczyć wagę tzw. pokrycia wstępnego zapewniającego szczelność dachu i jego wentylację. Może ono mieć formę lekkiego rusztu z łat i kontrłat z folią wysokoparoprzepuszczalną bez konieczności pełnego odeskowania.

Blachodachówka jest wytwarzana z profilowanej blachy stalowej, która jest dwustronnie ocynkowana i powlekana kilkoma warstwami lakieru. Na jej trwałość wpływa grubość rdzenia stalowego, a także rodzaj i grubość powłoki (np. poliester, poliuretan lub PVDF). Powłoka nadaje pokryciu zwiększoną odporność na korozję i promieniowanie ultrafioletowe, a także sprawia, że jest mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne.

Pokrycie z blachówki najlepiej sprawdza się na dachach dwuspadowych o prostej konstrukcji, pozbawionych wykuszy i załamań. W przypadku dachów bardziej skomplikowanych, trzeba się liczyć z większymi stratami materiału, co sprawia, że blachodachówka przestaje być ekonomicznym pokryciem.

Renomowani producenci oferują nie tylko samo pokrycie, ale całe i akcesoria, tworzące kompletne systemy (opierzenia, kalenice, wiatrownice, rynny koszowe, łamacze śniegu, kalenice wentylujące, blachy osłonowe złącza i gąsiory).

1/ Blacha dachowa  2/ System rynnowy  3/ Drabina  4/ Bariera śniegowa  5/ Ława kominiarska  6/ Gąsior   7/ Wiatrownica  8/ Pas nadrynnowy  9/ Przejście dachowe  10/ Blacha kominowa  11/ Rynna koszowa   12/ Obróbka łącząca

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 

Czytaj także