Artykuł: Łazienka w stylu Deante

Łazienka w stylu Deante

Czym kierować się przy doborze baterii do łazienki? 

Wizja nowej łazienki jaka nam się roztacza w myślach, jest często najprzyjemniejszym etapem w całym procesie jej tworzenia. Entuzjazm opuszcza nas w momencie wejścia do alejki z bateriami w markecie budowlanym. Ich mnogość, przekładająca się na zróżnicowanie jak i podobieństwo poszczególnych modeli sprawi, że nawet klienci, którzy wiedzą dokładnie czego szukają, mogą poczuć się zagubieni. Jak wybrać tę jedyną? Przede wszystkim należy wiedzieć, jak odróżnić dobrą baterię od złej, jeżeli podobieństwo na pierwszy rzut oka widać tylko w cenie.Naścienna czy stojąca? Jedno czy dwuuchwytowa? A może termostatyczna? Przede wszystkim należy wiedzieć, jak odróżnić dobrą baterię od złej, jeżeli podobieństwo na pierwszy rzut oka widać tylko w cenie.

  • Głowica. Odpowiedzialna jest za regulację przepływu wody, dzieli ją na zimną i ciepłą. Dobra bateria mieszakowa powinna mieć głowicę ceramiczną o średnicy 35 i 40 mm i element tłumiący, który wytłumienia odgłosy przepływu wody. Warto aby bateria miała możliwość regulacji wypływu strumienia i wielkość przepływu wody.
  • Aerator czyli nakrętka znajdująca się na końcu wylewki mająca za zadania napowietrzać wypływającą wodę. Dzięki aeratorowi START/STOP możesz łatwo uruchomić/zatrzymać strumień wody za jednym dotknięciem [oszczędza do 48% wody w stosunku do zwykłego aeratora]. Pomocny zwłaszcza przy zmywaniu naczyń, zabrudzonych dłoniach, opłukiwaniu owoców i warzyw, intensywnych pracach kuchennych, myciu zębów oraz wszędzie tam gdzie zależy nam na uruchomieniu baterii bez dotykania dźwigni i jej ewentualnego zabrudzenia dłońmi. [zobacz film]
  • Materiał. Korpus baterii wykonany jest ze mosiądzu. W zależności od jakości stopu, udział poszczególnych pierwiastków może być różny. Mniejsza ilość miedzi sprawia, że materiał jest mniej trwały i elastyczny, przez co ulega szybszemu zużyciu. Z drugiej strony mniejsza ilość użytego stopu do produkcji baterii sprawia, że jej ścianki są cieńsze, a co za tym idzie – bardziej narażone na uszkodzenia. I o ile ciężko będzie nam określić skład pierwiastkowy stopu oglądanej przez nas baterii, o tyle z jej wagą, a co za tym idzie – ilością użytego materiału, nie powinniśmy mieć problemu.

Dobór baterii umywalkowej do umywalki. Piękno nowoczesnych form umywalek w połączeniu z elementem jej zabudowy, tworzą w łazience nową formę, substytut nowoczesnej rzeźby mogącej nadać lub dopełnić stylu całej aranżacji łazienki. Bateria swoim kształtem powinna nawiązywać do charakteru umywalki. Gdy posiadamy umywalkę z dynamicznym kształtem bateria nie powinna się wyróżniać. W swoim połączeniu oba elementy powinny zgrać się w całość tak, aby nie mnożyć wielości płaszczyzn. Gdy bateria zacznie dominować, stanie się najbardziej charakterystycznym elementem dynamicznej umywalki, otrzymamy dwa mocno zaznaczone akcenty kompozycyjne żyjące swoim własnym życiem. Wtedy nasza umywalka może stać się agresywna i przejmująca uwagę całej aranżacji wnętrza.

Umywalki w swym kształcie statyczne i masywne należy wizualnie odciążyć. Już bez baterii są one duże i przytłaczające. Delikatna i ażurowa bateria umieszczona dość wysoko nad umywalką spowoduje że nasz wzrok nie skupi się na najbardziej masywnym elemencie, lecz zacznie przesuwać się powoli z góry na dół, wzdłuż całej linii zabudowy.  Tutaj pozwalamy na to, aby bateria zdominowała całość kompozycji. Dobrym rozwiązaniem są baterie długie, smukłe, kierujące wylewkę w dół. Umywalka przy takim rozwiązaniu stanie się tłem dla baterii, które będzie zwieńczeniem kompozycji i jej głównym elementem.

Duży wybór baterii łazienkowych w sklepach daje nam przeogromne możliwości aranżacji łazienki. Pamiętajmy jednak, że nasza łazienka ma spełnić nasze marzenia, warto więc zawsze skorzystać z porady projektanta wnętrz tak aby potem szybko nie robić w niej remontu.

Umywalki w swym kształcie statyczne i masywne należy wizualnie odciążyć. Już bez baterii są one duże i przytłaczające. Delikatna i ażurowa bateria umieszczona dość wysoko nad umywalką spowoduje że nasz wzrok nie skupi się na najbardziej masywnym elemencie, lecz zacznie przesuwać się powoli z góry na dół, wzdłuż całej linii zabudowy.  Tutaj pozwalamy na to, aby bateria zdominowała całość kompozycji. Dobrym rozwiązaniem są baterie długie, smukłe, kierujące wylewkę w dół. Umywalka przy takim rozwiązaniu stanie się tłem dla baterii, które będzie zwieńczeniem kompozycji i jej głównym elementem.

Natrysk. Baterię natryskową dobieramy kierując się najczęściej jego wyglądem W wyposażeniu łazienek obowiązują obecnie dwa równoległe trendy estetyczne - minimalistyczny oraz florystyczny. Pierwszy charakteryzuje się uproszczeniem form, stosowaniem geometrycznych kształtów i nadawanie elementom prostej, eleganckiej formy. Drugi kierunek charakteryzuje się obłymi kształtami, czerpiącymi inspirację z wyglądu roślin i zwierząt. Celem projektanta jest wówczas uzyskanie niewymuszonego, przypadkowego na pierwszy rzut oka wyglądu salonu łazienkowego, przesyconego atmosferą relaksu i komfortu. W obu stylistykach obowiązuje także jedna uniwersalna zasada - zestawy natryskowe projektuje się tak, aby stylistycznie pasowały do baterii łazienkowych - muszą bowiem harmonijnie współgrać stylistycznie z całością armatury łazienkowej. Baterie natryskowe możemy również wyposażyć w podtynkowe elementy masujące lub duże deszczownice. Istotnym elementem wyposażenia jest również kabina natryskowa, która może być półokrągła lub kwadratowa montowana na brodziku bądź w formie drzwi lub parawanu szklanego z odpływem szczelinowym montowanym bezpośredni w podłodze.

Czym kierować się przy doborze ceramiki sanitarnej do naszej łazienki?

Toaleta to zmora wszystkich dbających o higienę. W trudno dostępnych kołnierzach spłukujących miskę ustępową gromadzi się kamień i drobnoustroje. Miska wisząca Peonia ZERO została zaprojektowana w taki sposób, aby móc z łatwością utrzymać czystość, bez konieczności użycia agresywnych środków chemicznych i czasochłonnego czyszczenia. Dzięki usunięciu standardowego kołnierza użytkownicy nie muszą szorować trudnych do usunięcia zabrudzeń, które gromadzą się w zakamarkach standardowej muszli. Opływowy kształt wnętrza miski wystarczy przetrzeć miękką szmatką, a strumień wody dokładnie obmywa jej wnętrze. Do efektywnego spłukiwania wystarczą tylko 2,5 lub 4 litry. To ekologiczne rozwiązanie pozwala oszczędzać cenne zasoby.

Dobierając wyposażenie do łazienki musimy pamiętać, aby wszystkie jej elementy miały harmonijny i spójny charakter. Tylko wtedy będziemy czuli się w niej komfortowo. Przy wyborze umywalek, misek ustępowych czy bidetów miejmy na uwadze fakt, iż wyposażenie to będzie miało nam służyć przez długie lata. Dlatego należy dokładnie przemyśleć i zaplanować nasz zakup. Wybierając odpowiednie produkty powinniśmy zwrócić uwagę na przestrzeń, jaką mamy do wykorzystania w naszej łazience, jak również funkcje które mają spełnić w życiu codziennym elementy w niej zawarte. Tradycyjnym rozwiązaniem jest zastosowanie umywalki wiszącej, nadającej się do wsparcia na postumencie. Jednak w ostatnich latach odchodzimy od tego rodzaju rozwiązań na rzecz coraz bardziej nowoczesnych. Niewątpliwie takimi są umywalki stawiane na blat oraz umywalki meblowe. Atutem takiego rozwiązania jest dodatkowa przestrzeń pod umywalką lub w szafce, na której umywalka jest zamontowana. Możliwość jej wykorzystania sprawia, że nasz salon kąpielowy jest bardziej estetyczny, a zarazem bardziej funkcjonalny. Podczas urządzania łazienki warto zwrócić szczególną uwagę na kształty oraz rozmiary umywalek. W zależności od tego, czy chcemy, aby nasz pokój kąpielowy charakteryzowały minimalizm i prostota, czy wręcz przeciwnie duże, geometryczne formy, wybierzmy odpowiednie kształtem i wielkością umywalki.

.

Wszystkie kolekcje oferowane przez firmę DEANTE wraz z propozycjami aranżacyjnymi można znaleźć w zamieszczonym poniżej katalogu firmowym.

.

Czytaj także