Artykuł: Łączenie różnych materiałów na stopniach schodów

Łączenie różnych materiałów na stopniach schodów

Schody muszą przede wszystkim pełnić funkcję użytkową, jednak ich walory estetyczne są niemniej ważne. Oprócz tradycyjnych rozwiązań można pokusić się o oryginalne łączenie różnych materiałów na stopniach schodów.

Wygląd schodów wewnętrznych jest niezwykle istotny ze względu na to, że tworzą one ważny i bardzo wyrazisty element kompozycyjny wnętrza. Dzięki zastosowanym materiałom wykończeniowym możemy sprawić, że będą monumentalne, lekkie, spektakularne lub wtapiające się w otaczającą przestrzeń. Schody wejściowe nie są zwykle wykańczane wieloma materiałami. W przypadku schodów wewnętrznych łączenie różnych materiałów na stopniach schodów dodatkowo sprawia, że dzięki efektowi wizualnemu stają się nie tylko bardziej ozdobne i wyrafinowane, ale również pozwalają na zastosowanie eleganckich, kosztowniejszych stopnic na konstrukcji powstałej z tańszego surowca.

Łączenie materiałów na stopniach schodów betonowych

Więcej czasu potrzebujemy na to, by powstały w domu schody o konstrukcji żelbetowej. Warto się na nie zdecydować, gdyż są trwałe, ognioodporne i względnie tanie. Mogą mieć formę monolityczną lub składać się z prefabrykatów. Schody żelbetowe można dopasować do każdego kształtu klatki schodowej, a oszczędność, jaką poczynimy na ich budowie pozwoli nam na inwestycję w stopnie z innego materiału. Surowy wygląd warto uatrakcyjnić korzystając z płytek kamiennych lub ceramicznych. Ważne jest, aby stopnie były antypoślizgowe i wygodne w eksploatacji. Dla bezpieczeństwa zupełnie gładkie powierzchnie można wzbogacić o gumowe nakładki. Antypoślizgowe pasy mogą być naklejane na schody, dzięki czemu staną się one stabilne. Najczęściej wykorzystuje się na stopnie gres, który ma ryflowaną powierzchnie przy krawędzi schodów. Najbardziej popularnymi kamiennymi okładzinami są granity i marmury, znane ze swojej trwałości i odporności. Do efektownych stopni zdobiących nowoczesne wnętrza można też zaliczyć trawertyn, jednak jako materiał porowaty wymaga on impregnacji. Niezależnie od koloru wykorzystanego kamienia warto pamiętać, że betonowe podstopnice w kolorze białym dodadzą konstrukcji lekkości, dzięki czemu okładzina nie będzie sprawiała wrażenia bardzo masywnej.

Łączenie materiałów na stopniach schodów drewnianych

Nowoczesne schody drewniane z drewnianą konstrukcją należą do bardziej kosztownych i pracochłonnych. Dlatego też na jej realizację czeka się odpowiednio długo. Choć najczęściej schody powstają całkowicie z drewna, jednak można pokusić się o łączenie różnych ich gatunków na bokach, poręczach, stopnicach i podstopnicach. Będą to materiały efektowne, lecz wymagają niestety konserwacji. Dlatego czasem ich trakt komunikacyjny jest wzmacniany przez elementy z wykładziny dywanowej lub elastyczną. Dodatkowo ociepli to wnętrze i sprawi, że zwiększy się powierzchniowa amortyzacja stopni, dająca większy komfort podczas chodzenia. Takie schody drewniane wewnętrzne będą bezpieczniejsze dla małych dzieci. Wytarcie czy zniszczenie stopnicy z wykładziny można szybko naprawić przez ułożenie nowego elementu, co nie jest zabiegiem kosztownym. Zamiast naklejać pasy dywanowe, można zastosować nakładki gumowe o wypełnieniu  z wykładziny.

Łączenie materiałów na stopniach schodów metalowych czyli schody metalowe do domu

Atutem konstrukcji metalowej schodów wewnętrznych jest ich efektowny i doskonale komponujący się z nowoczesnymi wnętrzami surowy wygląd. Nie bez znaczenia jest też fakt, że powstają one szybko i można skręcić je praktycznie we własnym zakresie, bo występują w postaci gotowych zestawów. Najczęstszą formą są schody kręcone, ale również znajdziemy zabiegowe i proste, jednobiegowe. Do wnętrz domów prywatnych zostały one zapożyczone z budynków przemysłowych i użyteczności publicznej, w pierwotnej wersji całe produkowano z metalu. Aby uatrakcyjnić ich wygląd i by stały się przyjemniejsze w eksploatacji, stopnie z blachy perforowanej, ryflowanej lub kraty podestowej zastępuje się obecnie innymi materiałami. Z pewnością więcej ciepła doda wykorzystanie drewna. Na stopnie schodów metalowych chętnie wykorzystuje się rodzime drewno bukowe, jaworowe, dębowe i jesionowe. Chcąc dodać bardziej oryginalnego w barwie i usłojeniu surowca, warto sięgnąć po drewno egzotyczne. Ale jeśli celem ozdobienia schodów nie ma być efekt ocieplenia wnętrza, można użyć dodatkowego materiału, który dobrze komponuje się ze stylem industrialnym i modnym obecnie minimalizmem. Dla takiego efektu stopnie wykonuje się z kamienia lub szkła.

Zdjęcia: Fotolia.com

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 

Czytaj także