Artykuł: Kospel - elektryczne ogrzewanie domu i wody użytkowej

Kospel - elektryczne ogrzewanie domu i wody użytkowej

Dlaczego warto ogrzewać się kotłem elektrycznym?

 • Idealne w budownictwie energooszczędnym. Roczne koszty ogrzewania kotłem elektrycznym w domu o pow. 150 m2 i zapotrzebowaniu na ciepło 6.000kWh/rok przy zastosowaniu tańszej taryfy opłat i bufora akumulacji ciepła kształtują się na poziomie 2.000 zł.
 • Niskie koszty inwestycyjne. Budowa instalacji grzewczej opartej na kotle elektrycznym jest tańsza niż kotłowni gazowej, olejowej czy na paliwo stałe. Już cena samego kotła elektrycznego jest konkurencyjna. Odpadają koszty przyłącza gazowego, budowy komina i wkładu kominowego. Przyłącze elektryczne jest w każdym budynku a instalacja kotła jest łatwa i nie wymaga specjalnych pomieszczeń.
 • Brak gazu. W przypadku utrudnionego dostępu do sieci gazowej najlepszym rozwiązaniem jest kocioł elektryczny. Korzystanie z paliwa stałego jest mało komfortowe a kotły na gaz płynny lub olej opałowy są drogie w inwestycji i eksploatacji. Instalacja elektryczna jest dostępna w każdym domu a koszty instalacji kotła elektrycznego są niewielkie. Przy dobrze ocieplonym budynku i akumulacji ciepła w tańszej taryfie energetycznej - koszt ogrzewania kotłem elektrycznym jest nieduży.
 • Komfortowa i tania obsługa. Kotły elektryczne są komfortowe w użytkowaniu. Wyposażone w odpowiednie sterowanie pracują w pełni automatycznie a ich obsługa sprowadza się w zasadzie do przestawiania pracy na tryb letni lub zimowy. Kotły elektryczne praktycznie nie wymagają okresowych przeglądów. Odpadają zatem koszty przeglądu instalacji gazowej, kominowej i wentylacyjnej.
 • Bezpieczeństwo eksploatacji. Według danych straży pożarnej w sezonie grzewczym odnotowuje się nawet kilka tysięcy zdarzeń związanych z tlenkiem węgla, w tym ponad 100 ofiar śmiertelnych! Stężony tlenek węgla (czad), który może wydobywać się z niesprawnych kotłów gazowych, olejowych lub stałopalnych może zabić już w 60 sekund. Użytkowanie kotła elektrycznego nie stwarza zagrożenia zaczadzeniem ani wybuchem.
 • Ekologia. Energia elektryczna nie pomnaża uciążliwych zanieczyszczeń środowiska. Szkodliwe substancje, które są wynikiem spalania nie powstają w domach ale tam, gdzie energia jest wytwarzana – w elektrowniach, w których spaliny są skutecznie oczyszczane.

Jak dobrać moc kotła EKCO?

W przypadku nowo budowanych domów straty te powinny być opisane w projekcie. Jednak w starszych budynkach możemy posługiwać się tylko wielkościami orientacyjnymi.

Przyjmuje się, że w domach z lat 80-tych i 90-tych zapotrzebowanie na moc cieplną wynosi 90-110 W/m2, natomiast w domach budowanych od końca lat 90-tych wynosi 50-70 W/m2. Oznacza to, że na dobrze ocieplony dom o powierzchni 150 m2 wystarczy kocioł o mocy 8-12 kW, co oczywiście znacząco przekłada się na zmniejszenie rachunków za energię.

Jak wybrać najlepszy sposób na ciepłą wodę?

Elektryczne podgrzewacze przepływowe 

Najważniejszymi zaletami podgrzewaczy przepływowych są: niewielkie gabaryty, dzięki czemu można je łatwo podłączyć blisko miejsca poboru wody oraz automatyczne załączanie tylko w momencie odkręcenia kranu – są energooszczędne. Nie występują tu straty związane z przechowywaniem ciepłej wody w zbiorniku oraz jej przepływem w długich odcinkach rur. 

Jako urządzenia elektryczne mają przewagę nad gazowymi – nie wymagają budowy specjalnych przyłączy gazowych (instalacja elektryczna jest w każdym domu), nie wymagają odpowiednio wentylowanych pomieszczeń ani budowy komina. Ich eksploatacja jest bezpieczna, nie grozi wybuchem ani zaczadzeniem.

Modele umożliwiające korzystanie z jednego odbiornika i zasilane są napięciem 230V.

 • EPS2 Twisetr i EPJ Optimus - podgrzewacze umywalkowe, najczęściej wyposażone w baterię i wieszane bezpośrednio nad umywalką.
 • EPJ.P Primus i EPA Opus - podgrzewacze prysznicowe posiadające stopień ochrony IP25, czyli ich obudowy są tak uszczelnione aby można je było montować bezpośrednio w kabinach prysznicowych.
 • EPO Amicus i EPO2 Amicus najczęściej znajdują zastosowanie w kuchni. Są małe, dzięki czemu można je łatwo schować w szafce pod zlewozmywakiem a jednocześnie przy mocy na poziomie 6kW pozwalają uzyskać strumień wody umożliwiający pozmywanie niedużej ilości naczyń.

Modele umożliwiające korzystanie z wielu odbiorników i zasilane są napięciem 400V.

 • PPE2 electronic LCD – podgrzewacz wyposażony w wyświetlacz LCD, umożliwiający zaprogramowanie 3 temperatur, blokadę przeciwpoparzeniową, posiadający funkcję 3 moce w 1 podgrzewaczu,
 • PPVE Focus electronic – pierwszy na rynku podgrzewacz z dotykowym panelem LCD,
 • KDE Bonus electronic – podgrzewacz z miedzianymi grzałkami o solidnej, niezawodnej konstrukcji,
 • EPP-36 Maximus – podgrzewacz dużej mocy.

Elektryczne ogrzewacze pojemnościowe. 

Opisane powyżej podgrzewacze przepływowe przy wszystkich swoich zaletach mają pewną niedogodność – posiadają stosunkowo dużą moc a co za tym idzie wymagają odpowiedniej instalacji elektrycznej. Często niestety jest to bariera techniczna trudna do przejścia, wtedy do wyboru są ogrzewacze pojemnościowe. 

Moce grzałek w ogrzewaczach pojemnościowych umożliwiają ich podłączenie do zwykłych gniazdek elektrycznych. Najważniejszym kryterium doboru urządzenia jest jego pojemność. Do umywalki, czy zlewozmywaka można zastosować ogrzewacz POC LUNA Inox o pojemności 5 litrów.

Wymienniki i zasobniki ciepłej wody.

Powyżej zostały opisane urządzenia, które bezpośrednio ogrzewają wodę. Jednak dysponując dowolnym kotłem centralnego ogrzewania można użyć go do tego celu. W takiej sytuacji instaluje się zasobnik lub wymiennik c.w.u. Zasobnik służy do gromadzenia i przechowywania ciepłej wody ogrzanej np. przez wymiennik płytowy. Natomiast wymiennik c.w.u. jest wyposażony w wężownicę, poprzez którą następuje wymiana ciepła pochodzącego z kotła c.o. i podgrzewanie wody. Stosowanie zasobników i wymienników c.w.u. ma szczególne uzasadnienie w rozległych instalacjach, gdzie są np. 2 łazienki i dla komfortu użytkowania należy zastosować cyrkulację ciepłej wody.

Do współpracy z kotłami na paliwa stałe (drewno, węgiel) najczęściej stosowane są wymienniki poziome z wężownicą typu WW Termo Hit lub wymienniki z dodatkowym płaszczem wodnym, tzw. dwupłaszczowe typu WP Termo Hit. Tu warto zwrócić uwagę, że wymienniki dwupłaszczowe dzięki znacznie większej powierzchni wymiany ciepła mają większą moc grzewczą.

 

Pompa ciepła HPI-4 służy do podgrzewania wody użytkowej przy wykorzystaniu energii zgromadzonej w otaczającym powietrzu. Pompa może być podłączona do dowolnego zasobnika c.w.u. Dzięki najwyższej jakości podzespołów o dużej wydajności, pompa HPI-4 osiąga dużą moc grzewczą na poziomie 4kW. Zapewnia to szybki czas nagrzewania wody np. 200 litrów - ok. 2h; 400 litrów - ok. 4h (orientacyjny czas podgrzewania wody 15-45oC przy temperaturze powietrza 20oC.)

Zestawy solarne - ogrzewanie wody „za darmo”

Generalnie w polskich warunkach klimatycznych zestaw solarny dobiera się w taki sposób, żeby służył do ogrzewania wody użytkowej. Przyjmuje się, że na 1 osobę potrzeba ok. 1,5 m2 powierzchni czynnej kolektora płaskiego. Jednocześnie do zmagazynowania ciepłej wody, potrzebny jest zasobnik o pojemności 1,5 do 2 razy większej niż wynosi jej dobowe zużycie. Zatem przyjmując, że 4-osobowa rodzina zużywa ok. 200L na dobę, będzie potrzebny zasobnik o pojemności nie mniejszej niż 300L. Taki dobór instalacji pozwala w półroczu letnim uzyskać od 80% do ponad 90% ciepłej wody „ze słońca”. Czyli koszty energii zużywanej na ogrzewanie wody zmniejszą się nawet o ponad 90%!

Na półrocze zimowe (wg danych statystycznych o nasłonecznieniu na terenie Polski publikowanych m.in. przez IMiGW) przypada natomiast tylko 23% rocznego promieniowania słonecznego. W związku z tym głównym źródłem ciepłej wody staje się w tym czasie kocioł zasilany konwencjonalną energią. Schemat 1 prezentuje najczęściej stosowaną instalację, w której kolektory ogrzewają wodę użytkową poprzez dolną wężownicę wymiennika c.w.u. Do górnej wężownicy podłączony jest natomiast kocioł c.o., który ogrzewa dom a w razie potrzeby przełącza się na ogrzewanie wody poprzez górną wężownicę.

Mając na celu ułatwienie doboru odpowiednich elementów instalacji solarnej, bez konieczności wykonywania specjalnych obliczeń, firma Kospel oferuje gotowe, kompletne zestawy. Elementy prezentowanych zestawów solarnych dobrano przy następujących założeniach: średnioroczne pokrycie zapotrzebowania na c.w.u. z kolektorów słonecznych ok. 60%, 1,2 – 1,6 m powierzchni czynnej absorbera na 1 osobę, średniodobowe zużycie ciepłej wody ok. 50-60 litrów na 1 osobę, wysokość instalacji do 6 m (większe instalacje powinny być zaprojektowane przez specjalistę).

 

Źródło: Kospel

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 

Czytaj także