Artykuł: Konstrukcja nowoczesnych okien

Konstrukcja nowoczesnych okien

Budowa okna wydaje się nieskomplikowana – elementami okna są rama, szyby, zawiasy i klamka. Ta z pozoru mało złożona konstrukcja musi jednak sprostać wysokim wymaganiom współczesnego budownictwa, dlatego producenci nieustannie wprowadzają nowe technologie, materiały i rozwiązania.

Okno składa się z montowanej w murze ościeżnicy, skrzydła okiennego (rama i szklenie, jest to część ruchoma), okucia (pozwala na otwieranie i zamykanie okna lub na zablokowanie go w określonej pozycji). W zależności od strony, na którą się otwiera skrzydło – okno jest lewe lub prawe. Może mieć jedno lub kilka skrzydeł. Najczęściej są to skrzydła: rozwieralne, uchylno-rozwieralne lub stałe. Dostępne są także okna ze skrzydłami przesuwnymi, składanymi lub obrotowymi (w poziomie lub pionie) albo tylko uchylnymi, jednak są one rzadko stosowane.

Pomiędzy skrzydłami okna może być zamontowany słupek, który wzmacnia jego konstrukcję, ale zmniejsza powierzchnię szyby. W tym przypadku skrzydła otwierają się niezależnie od siebie. W oknie bez słupka jedno ze skrzydeł otwiera się pierwsze (można wybrać które), a drugie należy zaopatrzyć w okucie blokujące.

Ozdobą okien są szprosy (szczebliny), które mogą być naklejane na szyby od zewnątrz, umieszczane między szybami, zawieszane na osobnych okuciach na zewnętrznej stronie okna.

Budowa okna: pakiety szybowe 

Obecnie powszechnie wykorzystuje się nowoczesne okna jednoramowe – ich rama nie rozkręca się – wyposażone w szyby zespolone. Szyby zespolone złożone są z dwóch lub trzech warstw szkła, połączonych ramką dystansową (aluminiową lub stalową) grubości 12-16 mm. Przestrzeń między taflami szkła wypełniona jest gazem – osuszonym powietrzem lub gazem szlachetnym, np. argonem, kryptonem, ksenonem.

Podstawowym zadaniem szyb zespolonych jest zmniejszenie energii cieplnej oraz ograniczenie przenikania promieniowania UV. Odpowiednio wykonane szyby chronią przed ucieczką ciepła, hałasem, włamaniem i nadmiernym nasłonecznieniem. 

Obecnie standardem (wymuszonym przez obowiązujące od 2107 roku normy) w budownictwie jednorodzinnym są okna trzyszybowe, czyli trzy tafle szkła z gazem między nimi. Współczynnik przenikania ciepła Ug takich szyb może wynosić od 0,4 do 0,7 W/(m2∙K). Pozwalają uzyskać współczynnik Uw całego okna równy 0,8, a nawet 0,6 W/(m2∙K). Takie okna mogą być z powodzeniem stosowane nawet w domach pasywnych. 

Budowa okna: ramy okienne

Do domów jednorodzinnych najczęściej wybieramy okna o konstrukcji drewnianej lub z PVC. Są ogólnodostępne, w porównywalnych cenach i mają zbliżone parametry. Warto także zwrócić uwagę na okna wykonane z aluminium czy kompozytu.

Okna drewniane. Ramy okien drewnianych wykonuje się z klejonej tarcicy sosnowej, świerkowej, dębowej lub z drewna egzotycznego. Ich ramy są bardzo trwałe. Zapewniają przytulny klimat w domu, nadając wnętrzom cieplejszy charakter. Przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych chronią je warstwy lakieru i farby. Wybierając energooszczędne okna drewniane, warto zwrócić uwagę na rodzaj drewna, z jakiego wykonane są ramy. Profile z miękkiego drewna są zazwyczaj cieplejsze niż z drewna twardszego. Nie bez znaczenia jest także szerokość profili okiennych. Im są one szersze, tym okno lepiej będzie izolować termicznie. Wadą okien drewnianych może być to, że co jakiś czas wymagają odnowienia.

Okna plastikowe. Ramy okien plastikowych wykonywane są z twardego, bardzo trwałego PVC. Mają one budowę komorową. Standardem są już okna 5-komorowe. Im komór jest więcej, tym rama okienna stanowi szczelniejszą przegrodę przeciwko ucieczce ciepła. Na rynku znaleźć można okna, których profile okienne składają się z 7, a nawet 8 komór. Niektórzy producenci dla poprawy izolacyjności termicznej wypełniają komory dodatkowo materiałem termoizolacyjnym, np. pianką poliuretanową. Okna z PVC mają specjalne wzmocnienia, które zapewniają im odpowiednią wytrzymałość. Dostępne są w wielu kolorach i okleinach, również tych drewnopodobnych. Są one często tańsze od okien drewnianych i bardziej komfortowe w eksploatacji – nie wymagają bowiem uciążliwych zabiegów konserwacyjnych.

Okna aluminiowe i aluminiowo-drewniane. Do wyboru są także okna aluminiowe i aluminiowo-drewniane (w tym przypadku aluminium chroni od zewnątrz drewnianą konstrukcję okna). Okna o ramach aluminiowych są smuklejsze niż drewniane lub z PVC. Aluminium to materiał bardzo plastyczny – umożliwia on tworzenie wąskich profili okiennych i zwiększenie powierzchni szyby, zapewniając maksymalny dostęp światła do pomieszczenia. Okna aluminiowe najczęściej stosuje się w budynkach wielorodzinnych i budownictwie przemysłowym. Zwykle nie charakteryzują się najlepszą izolacyjnością termiczną. Za to okna aluminiowo-drewniane mogą być bardzo ciepłe, nawet takie jak te do domów energooszczędnych i pasywnych.

Okna z kompozytu. Okna mogą mieć także ramy wykonane z kompozytu poliestrowo-szklanego (czyli tzw. fiberglassu). Jest to materiał bardzo trwały i wytrzymały. Ramy z kompozytu są też odporne na uszkodzenia mechaniczne i korozję oraz łatwe do utrzymania w czystości. Profile okienne z fiberglassu są cieplejsze niż te aluminiowe, drewniane czy z PVC. Okna z kompozytu poliestrowo-szklanego nie są jednak tak popularne w naszym kraju jak plastikowe czy drewniane.

Budowa okna: okucia okienne

Standardem w oknach są okucia obwiedniowe (obwodowe). Blokują one skrzydłowo w pozycji zamkniętej w kilku punktach na obwodzie okna. Mechanizm ryglujący połączony z zawiasami wprawiany jest w ruch klamką.

Większość okien wyposażona jest w funkcję rozszczelnienia (mikronawiew). Można również zamówić okna z nawiewnikami, które umożliwiają przepływ powietrza przez ramiak ościeżnicy.

Zdjęcia: Fotolia.com, Haas

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!