Artykuł: Konstrukcja nowoczesnych okien elewacyjnych

Konstrukcja nowoczesnych okien elewacyjnych

Okna elewacyjne montowane są w ścianie. Mogą być otwierane lub nieotwieralne (typu fix), zespolone lub jednoramowe, a najbardziej popularne materiały z których wykonuje się profile to drewno, PCW lub aluminium. Zanim wybierzemy konkretny model stolarki, warto zapoznać się z tajnikami konstrukcji nowoczesnych okien.

Okna zespolone i jednoramowe

Okna zespolone (nazywane też oknami szwedzkimi) zbudowane są z podwójnych skrzydeł połączonych specjalnymi zaczepami. Skrzydła takich okien zawieszone są na wspólnym zawiasie. Nowoczesne okna zespolone wykonuje się najczęściej z drewna sosnowego litego lub klejonego albo z litego drewna dębowego. Takie okna zapewniają niewielką infiltrację powietrza do wnętrza, wspomagając tym samym wentylację grawitacyjną w domu. Okna jednoramowe zbudowane są z ramy i pojedynczego skrzydła okiennego wykonanego z trzech sklejonych ze sobą warstw drewna. Okna te wyposażone są w szyby zespolone składające się z min. dwóch tafli szkła. Do ich produkcji stosuje się drewno sosnowe oraz dębowe.

Profile z drewna

Okna drewniane wykonuje się z klejonej tarcicy sosnowej, świerkowej, dębowej lub z drewna egzotycznego. Ich ramy są bardzo trwałe. Zapewniają one przytulny klimat w domu, nadając wnętrzom cieplejszy charakter. Przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych chronią je warstwy lakieru i farby. Wybierając energooszczędne okna drewniane, warto zwrócić uwagę na rodzaj drewna, z jakiego wykonane są ramy. Profile z miękkiego drewna są zazwyczaj cieplejsze niż z drewna twardszego. Nie bez znaczenia jest tak- że szerokość profili okiennych. Im są one szersze, tym okno lepiej będzie izolować termicznie.

Ramy z PCW

Ramy okien plastikowych wykonywane są z twardego, bardzo trwałego PCW. Mają one budowę komorową. Standardem są już okna 5-komorowe. Im komór jest więcej, tym rama okienna stanowi szczelniejszą przegrodę przeciwko ucieczce ciepła). Na rynku znaleźć można okna, których profile okienne składają się z 7, a nawet 8 komór. Niektórzy producenci dla poprawy izolacyjności termicznej wypełniają komory dodatkowo materiałem termoizolacyjnym, np. pianką poliuretanową. Okna z PCW mają specjalne wzmocnienia, któ- re zapewniają im odpowiednią wytrzymałość. Dostępne są w wielu kolorach i okleinach, również tych drewnopodobnych. Są one często tańsze od okien drewnianych i bardziej komfortowe w eksploatacji – nie wymagają bowiem uciążliwych zabiegów konserwacyjnych.

Nowoczesne aluminium

Do wyboru są także okna aluminiowe i aluminiowo-drewniane (w tym przypadku aluminium chroni od zewnątrz drewnianą konstrukcję okna). Okna o ramach aluminiowych są smuklejsze niż drewniane lub z PCW. Aluminium to materiał bardzo plastyczny – umożliwia on tworzenie wąskich profili okiennych i zwiększenie powierzchni szyby, zapewniając maksymalny dostęp światła do pomieszczenia. Okna aluminiowe najczęściej stosuje się w budynkach wielorodzinnych i budownictwie przemysłowym. Zwykle nie charakteryzują się najlepszą izolacyjnością termiczną. Za to okna aluminiowo-drewniane mogą być bardzo ciepłe, nawet takie jak te do domów energooszczędnych i pasywnych. Okna mogą mieć także ramy wykonane z kompozytu poliestrowo-szklanego (czyli tzw. fiberglassu). Jest to materiał bardzo trwały i wytrzymały. Ramy z kompozytu są też odporne na uszkodzenia mechaniczne i korozję oraz łatwe do utrzymania w czystości. Profile okienne z fiberglassu są cieplejsze niż te aluminiowe, drewniane czy z PCW. Okna z kompozytu poliestrowo-szklanego nie są jednak tak popularne w naszym kraju jak plastikowe czy drewniane. 

Czytaj także