Artykuł: Kompletny system dachowy –  podstawa ciepłego dachu

Kompletny system dachowy – podstawa ciepłego dachu

Każdy nowoczesny dom musi mieć przede wszystkim szczelny. Aby taki powstał, warto skorzystać z ofert producentów, którzy do wykończenia połaci dachu proponują nie tylko materiały pokryciowe, ale zintegrowane z nimi elementy uzupełniające i akcesoria techniczne – tworzą one kompletny system dachowy.

System dachowy to pochodzący od jednego producenta to zestaw elementów, pozwalający na wykonanie całości pokrycia dachowego – od elementów termoizolacyjnych (membrany i folie) po pokrycia dachowe (dachówki cementowe czy ceramiczne, blachodachówka) i wykończenie (np. taśmy wentylacyjno-uszczelniające, dachówki systemowe, kosze dachowe, klamry, ławy kominiarskie, orynnowanie).

System dachowy od jednego producenta

W przypadku dachu stromego wymaganą szczelność zapewnią produkty, umożliwiające prawidłowe ułożenie wszystkich warstw dachu. Są to zarówno pokrycia dachowe, chroniące przed przenikaniem wilgoci pod połać dachu folie i membrany, jak i specjalne elementy pokryciowe do układania w miejscach powstawania największych nieszczelności, takich jak kosze czy kalenice, oraz zapewniające szczelność specjalne taśmy uszczelniające. W ramach systemów dachowych producenci oferują również materiały do izolacji termicznej dachu, np. nakrokwiowej izolacji, która może występować w postaci twardych płyt poliuretanowych. Dzięki temu, że jest układana na całej powierzchni dachu, eliminuje mostki termiczne, których ryzyko powstania istnieje w przypadku układania izolacji między krokwiami. Te specjalistyczne produkty sprawią, że wykonanie izolacji termicznej dachu jest łatwiejsze niż tradycyjny sposób ocieplenia połaci, polegający na ułożeniu termoizolacji w dwóch warstwach: pierwszej układanej między krokwiami i drugiej dobitej od spodu.

Z czego składa się system dachowy

Nowoczesny dach z systemem dachowym zawiera elementy służące budowie warstwy wstępnego krycia, czyli membrany i folia dachowa, które chronią poddasze i cały dom przed przeciekaniem oraz niekorzystnymi i destrukcyjnymi warunkami atmosferycznymi. Poza tym uwzględnione są pokrycia dachowe obejmujące materiał pokryciowy w formie podstawowej (np. dachówki czy blachodachówka) oraz wykonane z tego samego materiału elementy uzupełniające, które zapewniają szczelne wykończenie miejsc styku połaci dachu, eliminują konieczność przycinania elementów podstawowych, umożliwiają sprawną wentylację dachu oraz spełnianie dodatkowych funkcji, np. mocowanie anten

Ponadto w systemie dachowym znajdziemy akcesoria techniczne będące gwarancją szczelności pokrycia dachowego, a zarazem estetycznego wykończenia styku połaci dachu ze ścianą i kominem czy miejsc montażu okien dachowych. Są to np. taśmy uszczelniające czy specjalne taśmy przeznaczone również do uszczelniania kalenic i grzbietów dachu. Niektóre systemy dachowe mają elementy służące wentylacji dachu, np. grzebienie wentylacyjne, zapewniają dopływu powietrza pod połać.

System instalacji fotowoltaicznej

Wymogi efektywnego wykorzystania energii w domu każą również spojrzeć na dach jako dobrze zaizolowaną przegrodę zewnętrzną, ułatwiającą oszczędzanie energii, ale także na miejsce, które pozwala ją pozyskiwać. Służą temu zintegrowane z dachem systemy fotowoltaiczne, coraz częściej stanowiące uzupełnienie systemu dachowego. Markowy system dachowy daje gwarancję dopasowania wszystkich części nie tylko pod względem technicznym, co oznacza oszczędność czasu i pieniędzy, ale również estetycznym, co w przypadku dachu nazywanego „piątą elewacją” ma niebagatelne znaczenie.

Wykonanie systemu fotowoltaicznego nie sprowadza się jedynie do zakupu i montażu paneli fotowoltaicznych.  W skład systemu wchodzą podkonstrukcje, okablowanie, inwerter, liczniki zużycia i produkcji energii oraz akumulator wraz z regulatorem ładowania. Dlatego tak ważny jest wybór oferty, która obejmuje wszystkie komponenty, całą instalację i kompetentne doradztwo. Tylko odpowiedni dobór wszystkich materiałów budowlanych stanowi bezwzględny warunek opłacalności inwestycji.

zdjęcia: Creaton, Monier Braas, Rheinzink, Wienerberger

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!