Artykuł: Kompleksowe wykończenie domu – niezbędne zakupy

Kompleksowe wykończenie domu – niezbędne zakupy

Zakup materiałów wykończeniowych to etap, na którym możemy najwięcej zaoszczędzić. Jak rozsądnie kupować materiały wykończeniowe?

Zakup materiałów posadzkowych, okładzin ściennych, a także sprzętów łazienkowych oraz wyposażenia kuchni to końcowy etap budowy domu jednorodzinnego. Warto pamiętać, że koszty wykończenia domu mogą się znacznie różnić w zależności od wykorzystanych materiałów. W wielu przypadkach warto kupić materiały wraz z usługą montażu – oszczędzamy wówczas na stawce VAT. Aby nabyć najtańsze materiały budowlane równie opłacalne jest też korzystanie z promocji oraz zakup końcówek serii, czy też nabywanie materiałów z ekspozycji. Ceny materiałów budowlanych mogą być wtedy dużo niższe. Na tym etapie nie należy jednak oszczędzać na robociźnie.

Finalne prace wykończeniowe

Do prac zamykających budowę domu należy zaliczyć wyrównywanie oraz malowanie ścian wewnętrznych, montaż płytek ceramicznych. Do montażu płytek potrzebne będą worki lub wiaderka z gładzią, kleje do płytek i zaprawy do fugowania. Glazurnicy muszą też mieć silikony do uszczelnień i dylatacji. Materiały te kupujemy dopiero po tym, jak uda się nam już umówić wykonawców lub w trakcie trwania prac – fachowcy często pracują na określonych systemach i wiedzą, ile materiałów będzie potrzeba. 

Ostatni w domu zjawiają się specjaliści od podłóg i schodów drewnianych, a w końcu monterzy drzwi wewnętrznych oraz listew przyściennych.

Ważne przy zakupie materiałów wykończeniowych

Farby na ściany i sufity kupujemy gotowe lub z mieszalnika. Najlepiej wstrzymać się z zakupami aż do wykonania przez wykonawców dokładnego pomiaru powierzchni do pomalowania. Pamiętajmy, że bardziej wyszukane posadzki i płytki ceramiczne często sprowadza się na zamówienie klienta – czas oczekiwania na te materiały trzeba przewidzieć w harmonogramie prac. Może on wynosić od kilku dni do kilku tygodni. Wszystkie materiały okładzinowe kupujemy z kilkuprocentowym zapasem. Ilość strat przy docinaniu zależy od wielkości elementu i projektu posadzki lub ściany. Kupując materiały okładzinowe, pamiętajmy o produktach niezbędnych do ich montażu (np. klejach) oraz finalnego ich wykończenia, takich jak lakiery czy impregnaty. Każdy sklep z materiałami budowlanymi powinien takie posiadać.

Kompleksowe wykończenie łazienek

Na zakończenie wykonywany jest biały montaż, który polega na instalacji umywalek, wanien, brodzików, kabin prysznicowych, sedesów i bidetów. Zakupy tych produktów możemy zrobić jeszcze w trakcie wcześniej toczących się prac. Po zamknięciu stanu surowego jest już bezpieczne miejsce do ich składowania i nikomu nie będą przeszkadzały. We współczesnych łazienkach urządzenia montujemy zazwyczaj na stelażach instalacyjnych. Ich wybór zależy od typu zabudowy, do jakich ścian będą one montowane – do murowanych wybieramy stelaże do zabudowy ciężkiej, do ścian wykonanych w technologii szkieletowej stelaże do zabudowy lekkiej.

Niezbędne zakupy do kuchni

Konieczny do funkcjonowania kuchni sprzęt AGD, wymagający podłączenia do instalacji wodnej oraz elektrycznej, a więc pralkę, zmywarkę czy płytę indukcyjną, warto kupić przy okazji zakupów sprzętów łazienkowych. To, co wymaga doprowadzenia wody, podłączą glazurnicy lub hydraulicy, a elektrycy resztę. Na tych ostatnich powinny już czekać gniazdka i włączniki oraz elementy oświetleniowe.

Na meble wykonywane na zamówienie: kuchenne szafki, szafy i garderoby w zabudowie oraz meble łazienkowe zwykle trzeba trochę poczekać. Jeśli zależy nam na szybkiej przeprowadzce, złóżmy zamówienie z odpowiednim wyprzedzeniem.

zdjęcia: Deante, Fakro, Velux, fotolia.com

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!