Artykuł: Kolory tęczy w Twoim domu - Dulux

Kolory tęczy w Twoim domu - Dulux

Wybór kolorów do pomalowania naszych wnętrz to z pozoru prosta sprawa, jednak kolory oddziałuje na naszą psychikę. Przy ich wyborze powinniśmy wziąć pod uwagę nie tylko nasze odczucia estetyczne, ale również to, jak barwy naszego otoczenia mogą wpływać na nasze samopoczucie, a nawet zdrowie. Barwa to energia, którą jest postrzegamy oczami. Różne długości fal świetlnych sprawiają, że oko ludzkie inaczej reaguje na określoną barwę. Promienie światła składają się z siedmiu podstawowych kolorów.  Ponieważ światło jest formą energii, każda barwa posiada właściwości fali elektromagnetycznej. Nasz mózg odbiera te fale, wysyła sygnały do gruczołów dokrewnych i wywołuje rekcję hormonalną, która działa na narządy wewnętrzne. Badania udowodniły, że aby uzyskać efekt leczniczy wystarczy dostarczyć właściwy kolor używając w tym celu konkretnego koloru ścian, pościeli, dodatków w pomieszczeniach, kwiatów itd. Kultury Dalekiego Wschodu już od czasów starożytnych zgłębiają tajemnice oddziaływania barw na ludzki organizm - Chińczycy poprzez leczenie chromoterapią, a Hindusi poprzez medytację. Wykorzystajmy ich wiedzę i sprawmy, by nasz dom poprzez odpowiednie dobranie barw stał się miejscem, w którym nabieramy sił do życia.

 • Kolor zielony to spokój, harmonia, równowaga wewnętrzna, natura. Rozluźnia i łagodzi napięcia nerwowe oraz pomaga utrzymać w równowadze energię zarówno fizyczną jak i psychiczną. Pomaga się odprężyć po długiej pracy umysłowej. Wskazany dla osób nadmiernie aktywnych.
 • Kolor niebieski to świeżość, przestrzeń, spokój. Relaksuje, odpręża oraz obniża aktywność organizmu i ułatwia zasypianie. Poprawia również naszą koncentrację i przyswajanie wiedzy. Idealny dla osób zmęczonych psychicznie.
 • Kolor fioletowy to spokój, relaks, emocje. Znakomicie wycisza i łagodzi objawy stresu, dlatego zalecany jest dla osób, które mają problem na tle nerwowym i cierpią na bezsenność. Jego zaletą jest również wspomaganie organizmu przy wysiłku umysłowym gdyż poprawia koncentrację. Ułatwia panowanie nad emocjami oraz zwiększa poczucie własnej wartości. Szczególnie zalecany też dla osób które chcą schudnąć gdyż tłumi uczucie głodu, reguluje przemianę materii oraz wyrównuje gospodarkę hormonalną.
 • Kolor żółty to radość, ciepło i pewność siebie. To żywy kolor, pełen radości, idealny na smutek i depresję. Inspiruje i dodaje pewności siebie. Rozjaśnia myślenie i poprawia pamięć. Wskazany dla ludzi poszukujących zastrzyku energii.
 • Kolor pomarańczowy to ciepło, bezpieczeństwo, inspiracja. Idealny na stany depresyjne gdyż poprzez swoje ciepło przywraca radość, dodaje otuchy, podnosi poczucie własnej wartości  i poprawia nastrój.
 • Kolor czerwony to witalność i aktywność. Pobudza do działania, ożywia, wzmacnia oraz rozgrzewa i rozpala zmysły. Dodaje optymizmu i siły dzięki czemu mamy więcej energii do zdobywania celów i walki z depresją. Idealna dla ludzi ospałych i przemęczonych.
 • Kolor szary to ochrona, wyciszenie. Jest formą bariery ochronnej, która odgradza nas od świata i otoczenia. Kolor ten odpręża, wycisza i uspokaja. Jednak w nadmiarze może powodować izolację od otoczenia i smutek.
 • Kolor biały to intuicja, ochrona. Korzystnie wpływa na zmysł intuicji, ochrania przy tym i odbija negatywne emocje oraz energie. Kolor ten dodaje również optymizmu i poprawia samopoczucie.

Jak łączyć kolory?

Wybór odpowiedniego koloru do wnętrza to trudne zadanie, a połączenie kilku to prawdziwa sztuka. Każdy z nich niesie w sobie inny ładunek emocjonalny, wyzwala w nas inne odczucia, wpływa na odbiór wnętrza oraz inaczej reaguje w towarzystwie światła o danej specyfice. Zamiast podejmować pochopne decyzje przed sklepową półką, zabierz kolor do domu, przetestuj i sprawdź go we wnętrzu. Idealnym "pomocnikiem" będzie moodboard. To wizualne przedstawienie koncepcji projektowej w formie tablicy inspiracji. W dosłownym tłumaczeniu to "tablica nastroju”. Nie jest to projekt lecz koncepcja projektowania wnętrz, która pozwoli nam uporządkować pomysły. Zbieramy próbki farb, wzorniki płytek i tkanin, fotografie mebli i dodatków. Łączymy je ze sobą i sprawdzamy, czy komponują się ich kolory. Dzięki temu wyeliminujemy nietrafione zestawienia i dojdziemy szybko do pożądanego efektu wizualnego. Jeśli chcesz pomalować cały pokój różnymi tonami jednego odcienia, doskonałym źródłem inspiracji są próbki kolorów. Próbki zawierają sześć tonów jednego koloru, dzięki czemu możesz mieszać i dopasowywać je do siebie. Dulux w swojej ofercie ma wygodne wzorniki i próbki kolorów, dzięki którym łatwo znajdziesz odpowiednie połączenie. Podczas wyboru łączenia kolorów ścian nie obowiązują żadne zasady. Jeśli kombinacja Ci się podoba, jest w porządku. 

Odpowiednie skomponowanie kolorów wpłynie na odbiór pomieszczenia – zręczne dopasowanie barw sprawi, że salon, sypialnia czy przedpokój będą wydawały się większe, mniejsze, dłuższe lub wyższe. Podstawowa zasada brzmi: jasne barwy powiększają. Jeśli chcemy dodać niewielkiemu pomieszczeniu kilka dodatkowych centymetrów, pomalujmy ściany na jasne, pastelowe kolory. Efekt wzmocnimy, wybierając jasne wykończenie podłogi, barwą nawiązujące do barwy ścian. Jeżeli borykamy się zaś z problemem długiego i wąskiego pomieszczenia, szczególnie przedpokoju czy łazienki, postawmy na farbę o ciemnym, nasyconym kolorze. Pomalujmy nią krótszą ścianę, dzięki temu pokój nabierze bardziej harmonijnych proporcji. Zaleca się również pokrycie ciemniejszym kolorem sufitu, ale dla wielu z nas takie rozwiązanie jest zbyt odważne - nie obawiajmy się, to tylko farba, zawsze można przemalować. Z kolei w przypadku, gdy pomieszczenie jest zbyt przestronne, duże, pomalowanie ścian na ciemny kolor może sprawić, że będzie się wydawało bardziej przytulne. Niski pokój wydłużymy, stawiając na kontrasty: ciemne ściany – jasny sufit. Pamiętajmy jedynie o zostawieniu przy suficie jasnego pasa. 

Przetestuj kolor w różnym oświetleniuDobór koloru uzależniamy przede wszystkim od światła naturalnego, dziennego. Jeśli dostęp do dziennego światła jest ograniczony, wybierajmy jaśniejsze, ciepłe barwy – dotyczy to zarówno kolorów ścian, jak i elementów wyposażenia, mebli. Jasne kolory odbiją nieliczne promienie słońca, zamiast je pochłaniać, dlatego mówimy, że jasne kolory powiększają wnętrza. Jeżeli jednak pomieszczenie jest położone w nasłonecznionej części budynku, nie musimy się ograniczać jedynie do neutralnych tonacji – postawmy na kolory chłodniejsze i nieco bardziej intensywne. Ponadto zwróćmy uwagę na rodzaj sztucznego oświetlenia, może on bowiem wpływać na percepcję pomieszczenia i koloru ścian. Tradycyjne żarówki mogą rzucać żółtą poświatę, a świetlówki dają dość chłodne światło, zmieniając barwę farby. W związku z tym podejmowanie decyzji o kolorze np. przed sklepową półką w hipermarkecie budowlanym, nie przyniesie najlepszych rezultatów – należy sprawdzić, jak dany kolor zachowuje się we wnętrzu. Jedynym dobrym pomysłem jest zakup kilku testerów farb, np. w paru zbliżonych do siebie odcieniach. Pomalujmy nimi fragment ściany, aby wiedzieć, jak wyglądają w zależności od miejsca aplikacji czy pory dnia lub przyklejmy do ścian pomalowane za pomocą testerów kartki. 

Wypróbuj parę kolorystycznych połączeń kolorów funkcjonujących na jednej przestrzeni, dzielących ze sobą pomieszczenie. Możemy zainspirować się naturą. Przyroda daje nam nieskończenie wiele przykładów łączenia szarości i bieli, żółci i brązu, zieleni i odcieni niebieskiego. Bezpieczną strategią jest łączenie ton w ton, czyli tych samych kolorów, jednak w innych, choć zbliżonych do siebie odcieniach, bądź obracanie się w tej samej kolorystyce, ale posługując się oddalonymi od siebie odcieniami (np. blady błękit i bardzo nasycony niebieski). Możemy także postawić na kontrasty, często nawet bardzo zaskakujące, szczególnie, jeśli chcemy wpłynąć na percepcję pomieszczenia i zmienić jego proporcje. Aby dobrać do siebie kolory, najlepiej sięgnąć po wspomniane testery kolorów. Zobaczymy, jak współgrają ze sobą poszczególne barwy, czy wchodzą z sobą w dialog – to bardzo ważne!

Visualiser Dulux - to jedno z narzędzi pomocnych w łączeniu kolorów i sprawdzaniu kompozycji.

.

Trendy kolorystyczne - modne kolory

Żyjemy w nadmiernie zatłoczonych obszarach miejskich, gdzie w nocy brak jest ciemności – tymczasem badania dowodzą, że jest nam ona potrzebna. Prowadzimy uporządkowane życie, ale czasem musimy uciec poza ramy, by pozostać sobą. Technologia tak bardzo stała się częścią naszego życia, że przyjemność sprawia nam kontakt z książką w tradycyjnej, papierowej formie lub pisanie ołówkiem na papierze. Przeciwieństwa widoczne są we wszystkich tendencjach kształtowania przestrzeni wokół nas. Obecne trendy kolorystyczne w dekoracji wnętrz wykorzystują przytłumioną, wyrafinowaną paletę kolorów, skoncentrowaną na delikatnych, stonowanych odcieniach. Nastrój całości jest ciepły i subtelny. Intensywne kolory przesunęły się od barw podstawowych w stronę czegoś bardziej intrygującego. Pomyśl o odcieniu koralowym, nie pomarańczowym, zamiast żółci wyobraź sobie ochrę, a niebieski zastąp ciemnym granatem. To przyjazna paleta, lecz z ciemną, tajemniczą stroną. 

Neutralne zestawienie kolorystyczne. Neutralny to kolor pełniący rolę delikatnego tła, na którym z łatwością można nakładać bardziej wyraziste kolory. Taka cecha sprawia, że neutralne odcienie sprawdzają się znakomicie w roli swoistego płótna malarskiego, na którym kreatywne ozdoby i elementy architektoniczne mogą naprawdę zabłysnąć. Neutralne zestawienie kolorystyczne może obejmować jasne neutralne barwy, takie jak kremowy i biały, oraz ciemniejsze odcienie, jak np. czekoladowy czy grafitowy. 

Jak wybrać farbę do pomieszczenia?

Większość farb do ścian i sufitów dostępnych na polskim rynku to farby emulsyjne akrylowe lub lateksowe. Emulsja to bardzo dobrze wymieszana, rozpuszczona w wodzie porcja składników, która tworzy farbę. Do takich składników należą między innymi: biel tytanowa i pigmenty. Pigment to coś, co jest nośnikiem koloru, a biel tytanowa sprawia, że farba bardzo dobrze kryje. Są to produkty o wysokiej trwałości i użytkowaniu. Cechują się dobrym kryciem, a wysychając zostawiają cienką powłokę na ścianie. Farby lateksowe, tworzą bardziej trwałe powłoki, o wysokiej odporności na szorowanie, często są to produkty posiadające możliwość zmywania zabrudzeń ze ściany bez obawy, że usunie się kolor i plamę. W ofercie farb kolorowych Dulux, emulsje lateksowe to Dulux Kolory Świata. Ważna jest informacja, że obydwie powłoki utworzone przez farbę akrylową i lateksową, są paroprzepuszczalne, czyli "oddychają”. Wykończenie powłoki to bardzo ważny parametr farb emulsyjnych. Dostępne trzy wykończenia powłoki: głęboko matowe, matowe i satynowe. 

 • Wykończenie matowe jest najpopularniejszym wśród malujących. Nie dzieje się to przez przypadek. Matowa farba tworzy bardzo eleganckie powierzchnie o kredowym wyglądzie oraz, co ważniejsze, jej antyrefleksyjne właściwości pozwalają ukryć niedoskonałości podłoża, albo mniejsze umiejętności malującego. Farby głęboko matowe i matowe są idealnie dla osób malujących samodzielnie swoje mieszkania i domy. 
 • Wykończenie satynowe to takie, które oglądane pod światło daje złudzenie rozświetlenia i połysku. Jego zastosowanie dodaje wnętrzu piękny i dekoracyjny charakter, natomiast aplikacja farby jest bardziej wymagająca. Na ścianie może pozostać widoczny, każdy niedokładny ruch wałkiem lub pędzlem.

Farby lateksowe są całkowicie bezpieczne dla domowników. Nie zawierają szkodliwych rozpuszczalników, nie wydzielają lotnych związków organicznych, mają neutralny, niedrażniący zapach. W zależności od pomieszczenia przed farbami stawiamy różne zadania. Niektóre z produktów powinny chronić ściany przed zabrudzeniami, od innych wymagamy maksymalnej odporności na plamy i ochrony przed grzybami pleśniowymi. Jednak zawsze najważniejszy jest kolor. 

W łazience i w salonie czy w kuchni oraz w sypialni nie możemy stosować takich samych produktów. Każde pomieszczenie charakteryzuje się innym potrzebami. Warunki panujące w łazience są znacznie bardziej wymagające niż te w pozostałych pomieszczeniach. Borykamy się tu z podwyższoną wilgotnością, często z problemem z odprowadzaniem pary wodnej; dodatkowo ściany narażone są na bezpośredni kontakt z kroplami wody – nie każda farba to zniesie. W przypadku kuchni oprócz wspomnianych zagrożeń do głosu dochodzi również ryzyko tłustych plam. Rzadko kto podczas gotowania potrafi zachować w kuchni idealny porządek. Postawmy na produkt specjalistyczny, przeznaczony konkretnie do pomieszczeń narażonych na oddziaływanie wilgoci oraz zabrudzenia, zapewniający nam maksymalną ochronę przed wymienionymi czynnikami. 

Hydrofobowość i plamoodporność. Powłoka malarska nie powinna przepuszczać wody, ale dobrze radzić sobie z odprowadzaniem nagromadzonej w ścianach wilgoci. Świetnie, jeśli farba zapewnia odporność na rozwój grzybów pleśniowych, a jednocześnie na tłuszcz (nie ma on możliwości wniknięcia w strukturę powłoki, pozostaje na jej powierzchni). Liczy się także odporność na szorowanie – łazienka i kuchnia to miejsca narażone na plamy, potrzebujemy więc gwarancji, że wraz z zabrudzeniem nie usuniemy ze ściany fragmentu farby. Jedynym rozwiązaniem jest pomalowanie ścian farbą Dulux EasyCare Kuchnia i Łazienka, która zabezpieczy powierzchnie przed wszystkimi wskazanymi zagrożeniami.

Farba do pokoju dziecka. Aktywność i kreatywność dzieci stanowi prawdziwe wyzwanie dla wyposażenia wnętrz – szczególnie duże, płaskie powierzchnie narażone są na skutki dziecięcych zabaw. Wszelkiego rodzaju plamy, obtarcia i zabrudzenia – to dla ścian w takich pomieszczeniach chleb powszedni. Idealna farba do pokoju dziecięcego musi przy tym wykazać się nie tylko odpornością – ale i spełnić szereg wyśrubowanych norm związanych z bezpieczeństwem najmłodszych. Dokładnie taka jest farba Dulux EasyCare – efektowna, wytrzymała i bezpieczna. 

 • Farby Dulux EasyCare spełniają najwyższe wymogi odporności na ścieranie i 10-krotnie przewyższają polskie normy. Po 2000 cykli szorowania osiągają ubytek powłoki poniżej 10 μm. Oznacza to, że każde poważniejsze zabrudzenie możesz bez obaw usunąć – a ściany po szorowaniu zachowają swój wyjątkowy urok. 
 • Najwyższy stopień odporności na zabrudzenia i płyny łączą przy tym z popularnym, matowym wykończeniem. Malowanie ścian farbą Dulux EasyCare nadaje malowanym powierzchniom perfekcyjnie matową powłokę i niweluje niedoskonałości podłoża.
 • Innowacyjna struktura farby nie blokuje przepływu powietrza, dzięki temu ściany mogą oddychać, a cyrkulacja powietrza jest niezaburzona.
 • Emulsje są wydajne (1 litr wystarczy do pomalowania do 14 m² powierzchni przy jednokrotnym malowaniu). Dzięki unikalnej recepturze farby ściany uzyskują gładką powierzchnię o jednolitym kolorze już po nałożeniu 1-2 warstw farby.
 • Doskonale rozprowadzają się po powierzchni ścian, a dzięki minimalnemu poziomowi chlapania, ograniczają stopień zabrudzeń podczas malowania. Takie właściwości sprawiają, że cały proces można przeprowadzić niemal bez wysiłku – wystarczą podstawowe środki ostrożności (na przykład folia malarska), by nie obawiać się o stan mebli czy podłóg po zakończeniu malowania.

Sufity. Aby sufit wyglądał po pomalowaniu tak, jak tego oczekujemy, ważny jest także wybór farby. Ponieważ sufity nadal najczęściej malujemy na biało, warto sięgnąć po farbę Dulux Acryl Matt 3in1 - superkrycie, odporność na szorowanie i wydajność do 14 m² z 1 litra. Dulux Acryl Matt biała farba emulsyjna do ścian i sufitów to wysokiej jakości farba przeznaczona do dekoracyjnego i ochronnego malowania ścian i sufitów wewnątrz pomieszczeń. Farba ma konsystencję łatwo dającą się rozprowadzać po malowanej powierzchni, pozwalając na uzyskanie dużej wydajności, przy zachowaniu doskonałego krycia. Matowa powłoka farby jest odporna na szorowanie, a jej mikroporowata struktura umożliwia ścianom oddychanie. Zapewnia doskonałe krycie, szorowalność i łatwość aplikacji.

Jak przygotować i sprawnie wykonać malowanie?

Przygotuj się do malowania. Schowaj wszystkie fotografie, lustra obrazy i ozdoby w bezpiecznym miejscu. Zdejmij zasłony, rolety, żaluzje, żeby zabezpieczyć je przed plamami z farby. Przestaw meble. Jeśli możesz, wynieś je z pokoju; jeżeli nie, po prostu przesuń na środek malowanego pomieszczenia i pokryj folią ochronną. Usuń ze ściany kołki i haki. Zaszpachluj i wyrównaj otwory i pęknięcia w ścianie. Usuń widoczną pleśń. Zastosuj środek antypleśniowy lub roztwór grzybobójczy. Wywietrz pomieszczenie. Usuń pył i kurz ze ścian. Na początek przy pomocy miotełki lub ściereczki usuń wszystkie pajęczyny, kurz i inne kawałki brudu – dzięki temu pędzel będzie czysty podczas nakładania farby. Dobrze odkurz dom, szczególnie miejsca przy listwach podłogowych, aby kłęby kurzu nie przykleiły się do świeżo pomalowanej ściany. Upewnij się, że masz wystarczająco dużo farby. Nic nie przeszkadza w pracy bardziej, niż przymusowa wyprawa do sklepu. Możesz malować.

Zacznij od malowania sufitu. Dzięki temu ewentualne kropelki farby spadną na niepomalowane powierzchnie, z których będzie można je z łatwością usunąć lub zamalować, kiedy przyjdzie na nie kolej. Jeśli sufit i ściany malujesz dwoma różnymi kolorami, trzeba będzie "odciąć” krawędzie, aby uzyskać nieskazitelne wykończenie. Wykorzystaj do tego taśmę papierową. Malowanie sufitu rozpoczynamy od narożnika przy oknie. Gdy w pomieszczeniu nie ma okna, zaczynamy od strony innego źródła światła, np. drzwi wejściowych. Krawędzie między sufitem a ścianą malujemy małym pędzelkiem, a smugi wygładzamy małym wałkiem o szerokości do 10 cm. Całą powierzchnię zamalowujemy szerokim wałkiem. Użycie wałka malarskiego pozwoli zaoszczędzić czas potrzebny do malowania sufitu i równomiernie pokryć podłoże farbą. Pamiętajmy, aby przed nałożeniem na wałek farby lekko go zmoczyć i dobrze wycisnąć. Do dużych i gładkich powierzchni wybieramy wałek o długości od 15 do 22 cm i długości runa nie mniejszej niż 1 cm. Im bardziej chropowate jest podłoże, tym dłuższe powinno być runo wałka, by dokładnie przykryć wszystkie zagłębienia. Nanosimy farbę równoległymi pasami od najlepiej oświetlonej krawędzi sufitu do najciemniejszej. Każdy następny pas farby nakładamy tuż obok poprzedniego. Dzięki temu unikniemy powstania nieestetycznych smug, dodatkowo uwydatnianych przez oświetlenie. Każdą następną warstwę farby nanosimy dopiero po całkowitym wyschnięciu poprzedniej.

Malowanie ścian zaczynamy dopiero teraz z przyczyn podobnych do opisanych wyżej: wszelkie rozpryśnięcia lub zachlapania farbą będzie łatwo zetrzeć z drewnianych elementów. Sprytnym zabiegiem jest "wyjechanie” farbą kilka centymetrów na stolarkę, dzięki czemu uzyskamy równą linię, kiedy przejdziemy do kolejnego etapu. Do farb na bazie wody najlepsze są pędzle ze sztucznym włosiem, ponieważ nie wchłania ono wody, dzięki czemu farba rozprowadza się lepiej, a na ścianie nie zostawia śladów po pędzlu. Pędzle z włosiem nylonowym są nawet pięciokrotnie trwalsze od pędzli z włosiem naturalnym, a ponadto znacznie łatwiej je myć. Jeśli celem jest matowy efekt, zalecamy wykorzystanie pędzla z włosiem naturalnym. Rozszczepione końce naturalnego włosia zapewnią uzyskanie czystego i nieskazitelnego wykończenia. Pamiętajmy, że do uzyskania takiego efektu niezbędna jest matowa farba. Im większa powierzchnia malowania, tym większy pędzel będzie potrzebny. Pędzle powyżej 7 cm to idealny wybór do malowania większych i płaskich powierzchni, takich jak np. drzwi lub szafki kuchenne. Mniejsze pędzle (do precyzyjnego wykończenia) mogą mieć wielkość od 1,25 cm – 7 cm i służą do malowania listew przypodłogowych, futryn okiennych i gzymsów. Malując trudno dostępne miejsca warto sięgnąć po pędzel ze zwężoną końcówką włosia, co pozwoli na łatwe dotarcie do wszystkich kątów i zakamarków. Do malowania odcięć zalecamy wyprofilowane pędzle, z jedną stroną dłuższą od drugiej.

.

Stwórz własny projekt kolorystyczny

Zastosowanie różnych odcieni tego samego koloru i płynnego przejścia z jednego odcienia w drugi. To świetny sposób na spokojne, kojące wnętrze. Płynne przechodzenie z jednego odcienia w drugi tworzy subtelny i elegancki efekt, który szczególnie dobrze wygląda na ścianie dekoracyjnej. Jest to także świetne rozwiązanie, jeśli chcesz wprowadzić do aranżacji wnętrza kilka dodatkowych kolorów bez naruszania spójności. Stanowi to także dobry sposób na stonowanie wyrazistego odcienia. Jeżeli urządzany pokój nie jest największych rozmiarów, a przy tym chcesz uniknąć efektu przytłoczenia, to właśnie przejścia kolorystyczne pozwolą Ci wykorzystać efektowne kolory bez szkody dla aranżacji wnętrza. Wykorzystaj głębsze odcienie, które będą płynnie przechodzić w jaśniejsze.

Pomalowanie ścian w efektowne pasy. Pasy to pewny i sprawdzony sposób na szybki i spektakularny efekt dekoratorski w Twoim nowym domu. Zastanów się, jakiej grubości mają być poszczególne linie i wyjdź nieco poza strefę swojego komfortu, sięgając po wyraziste kolory - takie jak ożywcze odcienie pomarańczy i purpury. Zestaw je zneutralnym tłem, przez co uwydatnisz ich siłę oddziaływania. Zastanawiając się nad tym, jak namalować pasy na ścianie, weź pod uwagę ich wpływ na postrzeganie przez nas przestrzeni. Pionowe pasy tworzą złudzenie wyższego sufitu, więc świetnie spisują się w niskich pomieszczeniach. Poziome pasy tworzą wrażenie większej przestrzeni i są powszechnie uznawane za bardziej radosne. Pasy mogą mieć kontrastujące kolory, które wbrew pozorom świetnie się ze sobą komponują. Dzięki zastosowaniu kontrastujących kolorów osiągniesz wyrazisty efekt, a im bardziej intensywne odcienie wybierzesz, tym bardziej dynamiczne będzie Twoje wnętrze. Przykładem mogą być błękit, który dobrze komponuje się z oranżem oraz żółć w towarzystwie fioletu.

Efektowne wzory geometryczne. Jeśli jesteś w prawdziwie radosnym nastroju, namalowane za pomocą szablonów malarskich wzory rombu lub kolorowe kropki na ścianie to znakomity sposób na tchnięcie designerskiej stylistyki do urządzanego pokoju. Zasada "mniej znaczy więcej” doskonale pasuje do tego efektu, a więc ogranicz się z nim do ściany dekoracyjnej albo nawet niewielkiej przestrzeni, aby nabrał wyrazu artystycznej dekoracji. Jeżeli to możliwe – zestaw dekorację geometryczną z neutralnym tłem – pozwoli to skupić uwagę gości na szczególnie interesujących elementach, a przy tym pozwoli Ci na wprowadzenie do pomieszczenia dodatkowych, efektownych dekoracji bez tworzenia wrażenia przesytu lub chaosu.

Czytaj także