Artykuł: Kolory do wnętrz na rok 2021

Kolory do wnętrz na rok 2021

Przygaszone kolory ziemi, naturalna barwa głębi oceanu czy zgaszony szarością i zielenią błękit – to tylko przykłady kolorów, które będą na topie w 2021 roku. Dlaczego takie wybory? Kolory typowane jako dominujące na dany rok zazwyczaj odzwierciedlają nastrój bieżącej chwili i są odpowiedzią na wyzwania społeczne i cywilizacyjne.

Od pewnego czasu nie udaje się, szczególnie w modzie wnętrzarskiej, wytypować jednego tylko koloru, który ma być wiodący w danym roku. Międzynarodowy Instytut Pantone działający na rynku poligraficznym już od 20 lat ogłasza swoją propozycję zawsze pod koniec roku, wyznaczając tym samym trendy. Skierowana jest jednak ona głównie do mody odzieżowej, a przecież trendy w obu dziedzinach tylko częściowo się przenikają. W branży wnętrzarskiej duże znaczenie ma natomiast wybór firmy WGSN (od ang. Worth Global Style Network), która ze wsparciem marki Coloro prognozuje kolory, które ich zdaniem zawojują różne branże. Swoich faworytów kolorystycznych wyznaczają również firmy produkujące farby do wnętrz – nic dziwnego, dysponują przecież produktem, za pomocą którego najłatwiej być w swoim wnętrzu trendy! Zazwyczaj branża farbiarska nie poprzestaje na wytypowaniu jednej barwy, firmy raczej wybierają swoje kolory wiodące i w ten sposób tworzy się cała paleta na dany rok. 

Wnętrze to nie sukienka!

Moda kolorystyczna we wnętrzach rządzi się swoimi prawami – aranżacja pomieszczenia składa się z ogromnej ilości elementów, które powinny ze sobą harmonizować. Trudno jest urządzić wnętrze monokolorystyczne, a nawet jeśli poprzestajemy na jednym kolorze, to przecież bardzo często mamy do czynienia z różnymi materiałami, zróżnicowanymi powierzchniami i fakturami, które zmieniają percepcję kolorów. Jeśli dołączymy do tego tak ważny czynnik wpływający na odbiór barw, jakim jest operowanie światłem, szybko przekonamy się, że nawet urządzone wyłącznie w bieli wnętrze będzie miało co najmniej kilka odcieni tego koloru. Światło naturalne wnikające przez okna do wnętrz oraz sztuczne oświetlenie może diametralnie zmienić kolorystykę wnętrza!

Niełatwo też dobrać kolory do elementów wnętrza – głęboka zieleń zupełnie inaczej będzie wyglądała na otynkowanej ścianie niż na aksamitnej sofie. Chcąc wprowadzić modny kolor do wnętrza, zazwyczaj mamy wiele dylematów. Czy zastosować go w tkaninach, na frontach mebli, a może – dla bezpieczeństwa – jedynie w dekoracjach? Inwestycja w trwałe czy kosztowne elementy wnętrza w kolorach modnych w danym sezonie może budzić obawy, że szybko się nam one opatrzą lub po prostu wyjdą z mody. Ściany z kolei przemalować łatwo, ale nie zawsze to one są najważniejsze w kreowaniu kolorystyki wnętrza – dominantą może być czasami jeden, nawet niepozorny detal w bardzo wyrazistym kolorze. W większości przypadków we wnętrzach mamy do czynienia z połączeniem kilku barw. Wyróżnienie kilku wiodących kolorów w modzie wnętrzarskiej jest więc niezbędne – nie każdy z elementów wnętrza „czuje się” przecież równie dobrze w każdym kolorze. Ponadto jeśli już nawet firmy produkujące np. decydują się na wskazanie jednego koloru wiodącego, to od razu podpowiadają najbardziej trafne połączenia.

Kolory na trudny rok 2021

Wybór kolorów, które mają zdominować różne dziedziny życia, nie odbywa się w próżni. Kiedy czytamy uzasadnienia jury, choćby Instytutu Pantone, widzimy, że wybory zawsze umotywowane są kluczowymi zjawiskami życia społecznego oraz przemianami cywilizacyjnymi. Koralowy – barwa roku 2019 – miał np. pobudzić będące w zaniku międzyludzkie relacje, to kolor intymności i ciepła, których tak brakuje w życiu społecznym. Neo mint – kolor nominowany do zwycięzcy roku 2020 – miał symbolizować nową erę w dziejach ludzkości, której istotą jest połączenie technologii z naturą. Blue classic – okrzyknięty ostatecznie przez Instytut Pantone kolorem mijającego roku zawdzięcza swój wybór temu, że jak czytamy w uzasadnieniu „przypomina sugestywne niebo po zmroku, zachęcające do poszerzenia horyzontów i otwarcia się na przepływ komunikacji”.

Wykreowanie kolorów na nadchodzący rok 2021 jest szczególnym wyzwaniem. Nigdy jeszcze, odkąd trwa ta trendseterska „zabawa w kolory” nie było tak trudnego czasu pod względem cywilizacyjnym i społecznym. Pandemia niosąca za sobą śmierć tysięcy osób, powszechne poczucie lęku o zdrowie i utratę środków do życia nie budzi optymizmu. Czy nowe kolory będą odzwierciedlać te nastroje, czy przeciwnie tworzyć przestrzeń, w której będzie można się bezpiecznie schronić przed apatią i przygnębieniem? Czas izolacji sprawił, że zaczęliśmy zwracać większą uwagę na najbliższe otoczenie. Dom stał się nie tylko miejscem pracy i nauki, ale przede wszystkim jedynym prawdziwym azylem. Na kolorach naszych wnętrz spoczywa więc ogromna odpowiedzialność: mają one leczyć, koić, tworzyć klimat niezniszczalnej przystani. Wartość relacji z najbliższymi, spokój i radość z prostych czynności oraz psychiczne oparcie w domowej przestrzeni – to właśnie do tych wartości zatęskniło społeczeństwo po latach nieustannego pośpiechu i bezmyślnego konsumpcjonizmu i to na nie wskazują niemal wszyscy wyznaczający nowe trendy kolorystyczne. 

Naturalne barwy ziemi – stabilizacja i równowaga

Kolory ziemi to dominujący trend na nadchodzący rok. Rolę szczególną będą odgrywały odcienie brązu i beżu połączone z szarością – przypisuje im się działanie kojące, uspokajające, ochronne, ale jednocześnie stymulujące. Marka Dulux rekomenduje odcień o nazwie Moc Ziemi, wskazując na jego siłę we wnętrzach – ciepła, ziemista barwa zapewnia poczucie stabilności, a jednocześnie jest pełna energii. Tak jak ziemia jest fundamentem naszego życia, tak jej barwa może tworzyć solidny fundament zarówno dla stabilizacji, jak i zmian. Ciepły, naturalny i neutralny odcień zapewnia jednocześnie uniwersalne tło dla innych kolorów. Marka Dulux rekomenduje połączenie koloru Moc Ziemi z paletą barw ponadczasowych – bielą, szarością, które będą współgrały z rękodziełem i materiałami naturalnymi, przedmiotami vintage. Inne dobre zestawienia to połączenie Mocy ziemi z ciepłymi odcieniami czerwieni i różu. Wnętrze w odcieniach niebieskiego i zieleni zrównoważonych kolorem Moc Ziemi stworzy świetna bazę dla naturalnego drewna, starych mebli po renowacji, ceramiki i roślin. Znacznie ciemniejszą barwę z palety kolorów ziemi rekomenduje Sherwin-Williams, amerykański producent farb i powłok. Jako kolor wnętrz w 2021 roku wybrano tutaj Urban Bronze – ciemny odcień brązu z wyraźnymi szarymi tonami. Eksperci podkreślają, że wnosi on do wnętrz spokój i elegancję, sprzyja odpoczynkowi i medytacji. Barwa ta wchodzi w skład zestawu Sanctuary, do której należy również znacznie jaśniejszy beż (Bona Fide Beige). Wytypowany z kolei przez firmę WSGN kolor Good Grey kojarzony jest ze zrównoważonym rozwojem. Symbolizuje spokój i nawiązuje do trendów naturalnych, przywołuje we wnętrzach spokój i ukojenie. 

Niebiesko szaro zielony – kolor spokoju i regeneracji

Kolor Aegean Teal 2136-40 to według specjalistów marki Benjamin Moore harmonijne połączenie niebiesko-zielonego oraz szarego odcienia o średnim nasyceniu. Nazwa koloru nawiązuje do koloru cyraneczki (aegean) – to ptak, z rodziny kaczkowatych, który charakteryzuje się niezwykłym, niebiesko-zielonym odcieniem piór w okolicy głowy. W wielu kulturach uważany jest on za symbol nieskończoności, prawdy i jasności umysłu – to wartości, która będą miały szczególne znaczenie w 2021 roku. Jak uzasadniają to specjaliści z firmy, kolor ten przywodzi skojarzenia ze spokojem i regeneracją. Można go łączyć z wieloma barwami – z odcieniami bieli, szarości, zieleni czy niebieskiego (indygo, denim, navy blue czy błękity). W typowanych na rok 2021 przez firmę WGSN barwach znajdziemy też miły dla oka kolor Quiet Wave – to inna wersja nominowanego do koloru roku 2020 koloru Neo Mint – we wnętrzach tworzy on świeży i  naturalny kontrast to pozostałych elementów aranżacji. Bardziej zgaszony niebiesko-zielony kolor o nazwie Quiet Haven proponuje w swojej palecie na nadchodzący rok firma farbiarska Behr.

Pastele i mocne odcienie na 2021 rok

Przewaga stonowanych, stabilizujących naszą psychikę barw, nie wyklucza obecności w proponowanych paletach również kolorów mocniejszych, zdecydowanych. Wśród trzech wiodących kolorów, jakie wytypowała na rok 2021 firma PPG jest zdecydowana barwa cynamonu z pomarańczową nutą (Big Cypress) i miętowy błękit (Misty Aqua). Propozycja marki Graham & Brown's, producenta luksusowych i farb to z kolei elegancki śliwkowy odcień o nazwie Epoch – według producentów pozwala ona zaaranżować wysmakowane, a jednocześnie zaciszne wnętrze, które sprzyja odpoczynkowi. Jako kolor ścian można go wykorzystać w sypialni, gabinecie lub salonie, ale świetnie się też sprawdza jako kolor drzwi, frontów szafek i komód. Wybór firmy WGSN również mocne kolory: niebieski w lazurowym odcieniu o nazwie A.I. Aqua, żółty Lemon Sherbet, czerwony Oxy Fire.

Czy sprawdzą się one we wnętrzach? Zobaczymy! Podobne pytania możemy stawiać, przypatrując się kolorom typowanym dla branży modowe przez Instytut Pantone. Jest wśród nich kolor Rust – barwa rdzy inspirowana ziemistym brązem, Amethyst Orchid – barwa wczesnego, fioletowego bzu, który idealnie wpisuje się w wiosenno-letnią kolorystykę oraz kolor Illuminating – rozświetlająca żółć.

zdjęcia: Benjamin Moore

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!