Artykuł: Klimatyzacja w domu – pomaga czy szkodzi?

Klimatyzacja w domu – pomaga czy szkodzi?

Coraz częściej właściciele domów jednorodzinnych decydują się na klimatyzację – w upalne dni wydaje się wręcz niezbędna. Jednak nie brakuje opinii, że może wywoływać problemy zdrowotne. Sprawdźmy więc, czy klimatyzacja jest zdrowa.

Nowoczesne urządzenia klimatyzacyjne nie tylko nie szkodzą, ale zwiększają komfort życia oraz jego higienę. Wyposażone w specjalne filtry powietrza usuwają z niego zanieczyszczenia, poprawiając jakość powietrza w domu i tym samym wpływają dobroczynnie na nasze zdrowie. To wadliwy montaż oraz nieumiejętne korzystanie z klimatyzacji jest szkodliwe dla zdrowia – należy ją regularnie czyścić preparatami grzybobójczymi (średnio co 2 tygodnie) i wymieniać filtry zgodnie z zaleceniami producenta. Podsumowując, klimatyzacja jest zdrowa – zapewnia optymalną temperaturę i poziom wilgotności oraz oczyszcza powietrze z zanieczyszczeń. Ponadto można ją wykorzystać również jako urządzenie grzewcze.

Zdrowa klimatyzacja = czyste powietrze

Klimatyzacja to doskonałe rozwiązanie dla alergików i osób cierpiących na problemy płucne, gdyż jakość powietrza, w których przebywają, musi być bardzo dobra. Zapewni ją właśnie klimatyzator. Umieszczony w urządzeniu filtr wyłapuje szkodliwe dla zdrowia cząstki, dzięki czemu powietrze, którym oddychamy wolne jest od alergenów, pyłów i kurzu.

Coraz częściej w klimatyzatorach stosuje się generatory jonów ujemnych. Wydzielając te dobroczynne dla naszego zdrowia i samopoczucia „witaminy powietrza”, urządzenia odczuwalnie poprawiają jakość powietrza w pomieszczeniu. 

Zdrowa klimatyzacja z witaminą C

Nowoczesne urządzenia klimatyzacyjne mogą być wyposażone w dodatkowy filtr uwalniający witaminę C. Dzięki temu hamują niekorzystne działanie wolnych rodników odpowiedzialnych za procesy przyśpieszające starzenie skóry. Witamina C – jak twierdzą eksperci – ujędrnia skórę oraz zapobiega jej wiotczeniu. Ponadto uczestniczy w produkcji hormonów zwalczających stres, ułatwia koncentrację, poprawia wydolność fizyczną oraz wpływa na mocny i zdrowy sen. Klimatyzacja z tym filtrem korzystnie wpłynie na cerę, nastrój i samopoczucie każdego dnia.

Zdrowa klimatyzacja – optymalna temperatura

Klimatyzacja zapewnia nam komfort termiczny. Latem jest to temperatura 23-26oC i wilgotność 40-60% – w takich warunkach dobrze się czujemy i nie pocimy. Pamiętajmy, że temperatury nie należy dowolnie ustawiać. Zaleca się, by różnica temperatury między pomieszczeniem klimatyzowanym a tym panującym na zewnątrz wynosiła maksymalnie 7oC. Jeśli nie będziemy stosowali się do tej zasady, musimy liczyć się z osłabieniem układu odpornościowego oraz chorobami, np. zapaleniem gardła czy zatok. 

Zdrowa klimatyzacja bez przeciągów

Klimatyzacja daje nam możliwość uzyskania optymalnej temperatury bez przeciągów i podmuchów powietrza. Wystarczy tylko odpowiednio wyregulować kierunek nadmuchu oraz prędkość jego przepływu – zaleca się, by prędkość była mniejsza niż 0,2 m/s. Nie dostosowanie tych parametrów, zwłaszcza jeśli jesteśmy spoceni (wejście do pomieszczenia klimatyzowanego bezpośrednio z upału panującego na zewnątrz) spowoduje dolegliwości zdrowotne.

Zdrowa klimatyzacja – usuwanie wilgoci

Zaletą klimatyzacji jest również utrzymanie w domu wilgoci na odpowiednim poziomie, gdyż urządzenie nie tylko ochładza powietrze, ale również usuwa z niego nadmiar wilgoci. Dzięki temu w domu pomieszczeniach panuje korzystny mikroklimat, który pozytywnie oddziałuje na nasze zdrowie i samopoczucie.

Zdjęcia: Daikin, Fotolia.com, Shutterstock, materiały prasowe

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!