Artykuł: Kiedy kupujemy i montujemy okna oraz drzwi

Kiedy kupujemy i montujemy okna oraz drzwi

By zakończyć budowę domu w stanie surowym zamkniętym, konieczny jest montaż okien, drzwi zewnętrznych, a jeśli w bryle budynku znajduje się garaż, to także bramy garażowej. Kiedy je najlepiej kupić?

Po zadaszeniu budynku montujemy okna oraz drzwi zewnętrzne. Materiały stolarkę okienną i drzwiową warto wcześniej zarezerwować lub kupić i złożyć w sklepowym depozycie. Będą one nam potrzebne w szczycie sezonu budowlanego, a wtedy zapotrzebowanie na nie w składach budowlanych jest największe. Pamiętajmy, że oprócz stolarki potrzebne będą materiały montażowe – kotwy do osadzania ościeżnic, taśmy uszczelniające, pianka poliuretanowa.

Montaż okien i drzwi – na co należy zwracać uwagę

Zamawiając stolarkę okienną, nie możemy dowolnie zmieniać kształtu ani wielkości okien w stosunku do tych, jakie były przewidziane w projekcie. Okna są elementem projektu elewacji zatwierdzonego do budowy, dlatego każda zmiana powinna być naniesiona w projekcie na etapie jego adaptacji. Ponadto zakup okien o innych wymiarach już po wymurowaniu ścian będzie wymagał kosztowych przeróbek, dodatkowo opóźniających prace. Inne niż przewidziane w projekcie parametry techniczne stolarki mogą utrudnić spełnienie założonego standardu energetycznego budynku. Nie oszczędzajmy na parametrach termicznych stolarki okiennej i drzwiowej. Warto też zainwestować w ich funkcjonalność i bezpieczeństwo. 

Jeśli chcemy rzeczywiście zaoszczędzić na oknach, warto część z nich zamówić w wariancie nieotwieralnym (tzw. fixy), które są tańsze od okien otwieranych. Z powodzeniem można z nich korzystać w strefie parteru oraz na wyższych kondygnacjach, tam gdzie dostęp do okna nie będzie utrudniony.

Zakup okien i drzwi z wyprzedzeniem

Pamiętajmy, że większość składów budowlanych w ciągłej ofercie ma najczęściej tylko standardowe okna z PVC. Jednak na nietypową stolarkę zarówno jeśli chodzi o materiał, z którego wykonano profile okienne, jak i kształt oraz parametry techniczne np. termoizolacyjne będziemy musieli poczekać nawet  4 tygodnie. Z kupnem okien dachowych musimy zdążyć, zanim dekarze opuszczą dach. Oni mają największe doświadczenie w w ich montażu. Na tym etapie budowy możemy również kupić oraz zainstalować bramę garażową.

Co może poczekać?

Nie warto się spieszyć z zakupem napędu do bramy garażowej, a jeśli został on nabyty razem z bramą, wstrzymajmy się z jego montażem. W drzwiach zewnętrznych zainstalujmy tani zamek tymczasowy. Dopiero po zakończeniu budowy wymienimy go na docelowy.

Elementy dodatkowe

Wraz ze stolarką kupujemy też często parapety zewnętrzne (mocowane po wykończeniu ścian od zewnątrz) i wewnętrzne (mocowane po wyschnięciu tynków wewnętrznych lub na etapie robót wykończeniowych. Choć podokienniki można nabyć w komplecie z oknami, to jednak często decydujemy się na ich zakup od innych producentów.

zdjęcia: fotolia.com, MS więcej niż Okna, Oknoplast, Solbet

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!