Artykuł: Kanalizacja zewnętrzna domu – podłączenie do sieci kanalizacyjnej

Kanalizacja zewnętrzna domu – podłączenie do sieci kanalizacyjnej

W każdym gospodarstwie domowym produkowane są ścieki bytowo-gospodarcze i jeśli jest taka możliwość muszą być odprowadzane do sieci kanalizacyjnej. Wykonanie przyłącza nie jest trudne, jednak aby kanalizacja zewnętrza działała prawidłowo, należy trzymać się pewnych wytycznych.

Aby odprowadzać ścieki gospodarczo-bytowe do sieci kanalizacyjnej, należy od eksploratora sieci uzyskać warunki podłączenia – wskazują one miejsce i rzędną wykonania kanalizacji. Podłączenie może być zrealizowane albo poprzez włączenie do studzienki, albo bezpośrednio do istniejącego kolektora kanalizacyjnego. Studzienka kanalizacyjna może być wykonana z kręgów betonowych, ale najczęściej stosuje się modele z tworzywa o średnicy 325 lub 425 mm. Pamiętajmy, że odcinek instalacji kanalizacyjnej – między domem a kanałem ulicznym – musi być ułożony poniżej strefy przemarzania i minimum 2-procentowym spadkiem. W kanalizacji zewnętrznej stosuje się elementy z PVC, PP lub HDPE. Mają one dość dużą średnicę i grube ścianki, dzięki czemu są bardziej wytrzymałe na obciążenia mechaniczne niż rury w kanalizacji wewnętrznej.   

Połączenie kanalizacji zewnętrznej ze studzienką

Z podłączeniem kanalizacji zewnętrznej do studzienki betonowej nie będzie stwarzało problemów, jeśli podczas wykonywania studzienki zostały przewidziane króćce dla przyłączy – po prostu korek kanalizacyjny zastępujemy bosym końcem rury i kontynuujemy układanie rur aż do miejsca, gdzie kanalizacja zewnętrzna łączy się z wewnętrzną. Gdy w studzience betonowej nie przewidziano króćów, musimy w ściance przygotować otwory. W otworze osadzamy tuleję – połączenie musi być szczelne.

Studzienki z tworzywa sztucznego najczęściej wyposażone są w króćce o średnicy 110-200 mm – więc połączenie nie jest skomplikowane. Jeśli nie ma króćców, w zbiorniku wycinamy otwory, co jest dużo łatwiejsze niż w przypadku studzienki betonowej i nie wymaga użycia specjalistycznego sprzętu – wystarczy piła wyrzynarka. W otworze należy umieścić uszczelkę, a następnie kielich in situ, w który wsuwamy bosy koniec rury.

Przyłącze kanalizacyjne z kolektorem

Gdy w miejscu włączenie przyłącza do kolektora znajduje się wcześniej zaślepiony króciec, np. trójnik czy zaślepione odgałęzienie nasadowe, to postępujemy identycznie jak w wyżej opisanych przypadkach – zastępujemy je bosym końcem rury. Jeśli połączenie nie zostało przygotowane, to przyłącze wykonuje się za pomocą odgałęzienia nasadowego umożliwiającego np. połączenie rur do 160 do kolektorów z PVC o średnicy 200-360 oraz rur dn200 do kolektorów o średnicy 250-400. Jeśli w kanalizacji w kanalizacji zewnętrznej zastosowano rury z innych materiałów to należy zastosować systemowe odgałęzienia nasadowe i kształtki przejściowe na system PVC.

Studzienki inspekcyjne na przyłączach

Bardzo często przy granicy działki oraz w przypadku długich przyłączy czy zmian kierunku przebiegu rur stosuje się studzienki inspekcyjne. Zazwyczaj są to modele o przekroju 315, 425 i 600 mm. Składają się z kinety (przelotowej, zbiorczej lub połączonej z dopływem prawym bądź lewym) oraz trzonowej rury karbowanej.

zdjęcia: fotolia.com

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!