Artykuł: Z czego zbudowana jest kanalizacja zewnętrzna

Z czego zbudowana jest kanalizacja zewnętrzna

Ścieki bytowo-gospodarcze z domu i terenu posesji usuwane są kanalizacją zewnętrzną. Instalacja ta musi zostać tak zaplanowana i wykonana, aby podczas eksploatacji nie stwarzała żadnych problemów. Z czego składa się kanalizacja zewnętrzna?

Kanalizacja zewnętrzna to część systemu kanalizacji, który znajduje się poza czyszczakiem głównym. Bardzo ważny jest prawidłowy dobór i połączenie wszystkich jej elementów – tylko wtedy instalacja będzie trwała, szczelna, cicha i nie będą wydobywały się z niej nieprzyjemne zapachy.

Elementy kanalizacji zewnętrznej

Kanalizacja zewnętrzna to wszystkie elementy instalacji transportującej lub gromadzącej ścieki bytowo-gospodarcze, znajdujące się poza budynkiem. Co wchodzi w jej skład?

Przewód opływowy poziomy – znajduje się w obrębie domu, a także w gruncie poza nim – jest więc elementem wspólnym dla kanalizacji wewnętrznej oraz zewnętrznej. Podstawowym zadaniem przewodu jest odprowadzenie ścieków z pionów kanalizacyjnych i urządzeń sanitarnych znajdujących na najniżej położonej kondygnacji, np. w piwnicy czy garażu. Przepływają przez niego wszystkie ścieki, dlatego też musi być szeroki (wykonywany jest z rur o średnicy 160 mm) i ułożony ze spadkiem. Przewód powinien być ułożony minimum 60 cm pod powierzchnią ziemi – ścieki pod wpływem ujemnej temperatury nie zamarzną. Gdy nie możemy umieścić tak głęboko, zaizolujmy go np. żużlem lub keramzytem.

Studzienka kanalizacyjna rewizyjna – najbardziej popularne są studzienki okrągłe lub prostokątne z tworzywa sztucznego, chociaż dostępne są również modele betonowe i metalowe. Montaż tego elementu umożliwi nam zbadanie przewodu, jego wyczyszczenie czy też niezbędne naprawy. Jeśli zdecydujemy się na studzienkę o dużej średnicy, będziemy mogli do niej zejść.

Przykanalik (przyłącze kanalizacyjne) – to przewód zbiorczy, którego zadaniem jest odprowadzenie nieczystości z poziomów kanalizacyjnych do znajdującego się poza budynkiem zbiornika bezodpływowego (szamba), a także zewnętrznej sieci ogólnospławnej i przydomowej oczyszczalni ścieków. W domach jednorodzinnych najczęściej przykanalik włącza się do studzienki rewizyjnej lub włazowej, która stanowi uzbrojenie sieci. Możemy również przyłączyć go do instalacji kanalizacyjnej przez wpust boczny lub tzw. wcinkę (złącze siodłowe). Średnica przyłącza kanalizacyjnego jest zazwyczaj określona w projekcie kanalizacji i jest równa średnicy przewodu odpływowego – w domach jednorodzinnych najczęściej wynosi 0,15 m.

Rury kanalizacyjnetransportują ścieki do sieci do sieci ogólnospławnej, przydomowej oczyszczalni ścieków lub zbiornika bezodpływowego. Najczęściej wykonywane są z tworzyw sztucznych. Do gładkich ścianek nie przywierają nieczystości, ponadto są lekkie i odporne na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć, wysokie temperatury oraz szkodliwy wpływ chemikaliów. Rury mają różne średnice i długości, dzięki czemu bez problemu dobierzemy je do naszych potrzeb.

Trójniki kanalizacyjne – szczelnie i trwale łączą trzy rury kanalizacyjne. Warto wybierać takie, które wyposażone są w uszczelki – unikniemy wycieków ścieków. Trójniki umożliwiają połączeni rur pod różnym katem, np. 45o, 67o, 87o czy 90o.

Kinety kanalizacyjne – przebiegają przez dno studzienek kanalizacyjnych, usprawniają przepływ cieczy przez studzienkę. Wykonane są z tworzywa sztucznego odpornego na uderzenia, niskie i wysokie temperatury, środki chemiczne oraz ścieki. Wyróżniamy dwa podstawowe modele kinet – zbiorcze oraz przelotowe. Obie mają specjalnie wyprofilowane dno ze spadkiem oraz gładką powierzchnię, dzięki czemu ścieki swobodnie przez nie przepływają. Gdy zmienia się średnica kanału, kineta posłuży jako element umożliwiający przejście z jednego przekroju rur w drugi.

Mufy kanalizacyjne łączą dwie rury kanalizacyjne o takim samym przekroju. Dzięki specjalnej uszczelce połączenia są trwałe i szczelne.

Pokrywy montowane na studzienkach kanalizacyjnych. Gwarantują łatwy dostęp do rur w celu przeglądu instalacji oraz zapobiegają wydostawaniu się nieprzyjemnych zapachów z kanalizacji. Są to jedyne widoczne części systemu odprowadzania ścieków, dlatego warto zadbać także o ich walory estetyczne.

Redukcje PVC (zwężki) łączą rury kanalizacyjne o różnej średnicy. Trwałość i szczelność połączenie zapewnia uszczelka.

Korki – wykorzystywane są do zaślepiania rur, np. podczas remontu kanalizacji, sprawdzania szczelności poszczególnych odcinków czy ich czyszczenia. Możemy zaślepić nimi również nieukończone części kanalizacji.

Kolana pozwalają na zmianę kierunku przepływu zanieczyszczeń. Wykonane z polipropylenu lub polietylenu są odporne na uszkodzenia mechaniczne, wysokie i niskie temperatury.

Zalecane elementy kanalizacji zewnętrznej

Zawór zwrotny kanalizacyjny (tzw. zasuwa burzowa) jest elementem zalecanym (nie jest konieczny), szczególnie gdy np. piwnica, pralnia czy garaż znajdują się poniżej poziomu terenu. Zadaniem zaworu jest ochrona urządzeń sanitarnych i wpustów podłogowych przed zalaniem przez cofające się ścieki. Jest także barierą dla gryzoni. Zawór może zostać umieszczony na przewodzie odpływowym (w zamykanej studzience kanalizacyjnej umieszczonej blisko domu) lub wewnątrz domu (blisko miejsca, w którym przewód odpływowy przechodzi przez fundamenty). Innymi elementami zalecanymi są czyszczaki (rewizje). To kształtki z otworem osłoniętym pokrywą. Umożliwiają przeglądy rur, ich konserwację oraz czyszczenie. Warto je montować w miejscach, gdzie występuje ryzyko zatorów – dzięki nim szybko je usuniemy.

Zbiornik bezodpływowy i oczyszczalnia ścieków

Jeśli nie mamy możliwości odprowadzenia ścieków do miejskiej lub gminnej sieci kanalizacyjnej, to zmuszeni jesteśmy do budowy szamba lub oczyszczalnie ścieków. Zbiornik bezodpływowy może zostać wykonany z kręgów lub bloczków betonowych (elementy muszą być szczelnie połączone), możemy również zdecydować się na zakup gotowego zbiornika (żelbetowego lub z tworzywa sztucznego). Zbiornik z tworzywa sztucznego zazwyczaj wykonany jest z polietylenu o wysokiej gęstości lub żywicy poliestrowej (z włóknem szklanym). Odznacza się wysokim stopniem szczelności i odpornością na silnie działające środki chemiczne. Ponadto jest lekki, bezproblemowy podczas transportu i montażu. Zanim zakopiemy zbiornik z tworzywa, dobrze wypełnić go wodą. W ten sposób na pewno nie zostanie zgnieciony przez grunt. Innym sposobem odprowadzenia nieczystości jest przydomowa oczyszczalnie ścieków. Jej użytkowanie jest korzystne dla domowego budżetu, ponieważ nie ponosimy opłat za wywóz nieczystości. Jest to także rozwiązanie bezpieczne dla środowiska i gwarantujące komfort użytkowania.

zdjęcia: fotolia.com

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!