Artykuł: Kampania Szóste Paliwo czyli jak mądrze oszczędzać

Kampania Szóste Paliwo czyli jak mądrze oszczędzać

Szóste Paliwo czyli jak mądrze oszczędzać

Energia to dzisiaj jeden z najbardziej pożądanych towarów na rynku. W obliczu rosnącego zapotrzebowania coraz większy nacisk kładzie się na oszczędność energii, m.in. poprzez redukcję strat ciepła. Tzw. szóste paliwo to powszechnie dostępny, czysty i bezpieczny sposób na poprawę bilansu energetycznego Polski.

Ponad 40% energii zużywa się w Polsce w budynkach – w tym 34% w budynkach mieszkalnych. Aż 70% tej wartości to koszty ogrzewania. Niestety społeczeństwo nie ma powszechnego dostępu do informacji, jak przekuć tę wiedzę w praktyczną korzyść: oszczędzać bez konieczności „zaciskania pasa” czy też rezygnowania z innych potrzeb.

W zakresie projektowania, 89% inwestorów zwraca uwagę na koszty inwestycji. Tendencja do cięcia kosztów na etapie budowy to jedna z poważniejszych barier dla budownictwa efektywnego energetycznie. Jednocześnie aż 63% inwestorów przyznaje, że bardzo istotne są także późniejsze koszty eksploatacji obiektu. W tym miejscu pojawia się kolejna przeszkoda na drodze mądrego oszczędzania: niedostateczna wiedza o trwałych i długofalowych korzyściach ekonomicznych, która skutkuje brakiem programów wsparcia ze strony państwa.

Budowanie w podwyższonym standardzie energetycznym to w rzeczywistości inwestycja. Przy ogrzewaniu gazem, koszt dodatkowej izolacji zwraca się po około 7,5 latach. Przy energii pozyskiwanej z węgla, całkowity zwrot poniesionych kosztów następuje po upływie 10-11 lat. Biorąc pod uwagę średni okres eksploatacji budynku przekraczający 30 lat, korzyści są oczywiste.

Tak jak w większości dziedzin, kluczowa jest edukacja. Bez przemyślanej strategii informowania o powszechnie dostępnych rozwiązaniach i bez systemów wsparcia ze strony państwa, trudno liczyć na istotne zmiany. W raportach wydanych w trakcie pierwszego etapu prowadzonej przez firmę ROCKWOOL kampanii Szóste paliwo znaleźć można szereg informacji i danych, które pozwalają lepiej zrozumieć korzyści budownictwa efektywnego energetycznie. Wchodząca właśnie w drugi etap kampania ma na celu wskazać, jak niewiele potrzeba, by zmienić realia polskiego budownictwa, stosując mądre oszczędzanie.

Kampania 6 paliwo przedstawia nowe podejście do kwestii oszczędzania polegające na znalezieniu optimum pomiędzy wkładami inwestycyjnymi zmniejszającym energochłonność budynku a osiągniętymi korzyściami dzięki zastosowaniu tych rozwiązań.

Działania w ramach kampanii 6 paliwo

W ramach kampanii realizowane są różne działania, miedzy innymi:

  • Young Experts Program – program edukacyjny skierowany do uczelni wyższych i techników budowlanych
  • Optihouse – oprogramowanie służące optymalizacji energetycznej i ekonomicznej budynków
  • Studium przypadków – rzeczywiste projekty realizacji budynków zoptymalizowanych

Źródło: Rockwool

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 

Czytaj także