Artykuł: Jodełka, zygzaki, szewron – modny print na tapecie

Jodełka, zygzaki, szewron – modny print na tapecie

Tapeta z wyrazistym wzorem zdynamizuje każde wnętrze i doda mu charakteru. Zobaczmy, jak sprawdzi się na ścianach modny wzór zygzaka, który dzisiaj ulega wielu twórczym przekształceniom.

Do wnętrz minimalistycznych lub skandynawskich z reguły stosuje się gładkie, pomalowane farbą ściany w kolorach tłowych – zazwyczaj w różnych odcieniach bieli i szarości. Doskonały efekt dekoracyjny we wnętrzach w tym stylu zapewni również wzorzysta tapeta.

Od klasycznej jodełki do designerskich szewronów

Jakiś czas temu wróciła moda na wzór jodełki – pierwotnie znany ze sposobu układania drewnianych parkietów zdominował inne okładziny. Rysunek prostopadłościennych deszczułek ułożonych prostopadle krótszymi bokami względem siebie to prosta graficznie forma, łatwa do przeniesienia na inne materiały i odwzorowania w formie printu. W jodełkę układa się dzisiaj płytki ceramiczne na posadzkach i ścianach, rysunek jodełki spotkamy na okładzinach z forniru, meblowych okleinach, tkaninach i tapetach. Pokrewnym wzorem jest szewron – print składający się z połączonych w rzędy i zwielokrotnionych znaków V. Nazwa tego designerskiego wzoru pochodzi od francuskiego słowa oznaczającego kozę – być może wzór ten skojarzył się komuś ze śladem, jaki zostawia kozia raciczka. W tkaninach spotykany jest jako rodzaj splotu tkackiego przypominającego jodełkę – współcześnie w tej formie rozsławiony w modzie odzieżowej przede wszystkim dzięki Ottavio Missoni, którego kolekcja ubrań Target z abstrakcyjnym zygzakiem dała początek nowemu spojrzeniu na prosty zygzak.

Tapeta z zygzakiem – sposób na odświeżenie wnętrza

Dzisiaj ten modny print przybiera niemal niezliczoną ilość form, szczególnie gdy wzór jest stosowany na tkaninach i tapetach. Wzory mogą być niemal fotografią podłogowego parkietu w jodełkę, inne ledwo przypominają jego kształt zarysowany lekką kreską. Możemy wybrać tapety, które mają proste, mocno zgeometryzowane formy tworzące iluzję przestrzennego obrazu lub wzory przypominające malarskie pociągnięcia pędzla układające się w swobodną jodełkę. Do wariantów tych dochodzi ogromna ilość kolorów i odcieni. Niezależnie od modelu printu jodełka należy do deseni bardzo dynamicznych, przyciągających wzrok, dlatego nie powinna konkurować z innymi wzorami i elementami wyposażenia. Tapetę z takim deseniem najlepiej ograniczyć do jednej ze ścian we wnętrzu albo wykończyć nią jedynie fragment przegrody. Nowoczesne tapety papierowe i wyprodukowane na podłożu flizelinowym układa się łatwo. Wysoka odporność na promienie słoneczne zabezpiecza tapetę przed wyblaknięciem, w przypadku ewentualnych zabrudzeń, tapetę możemy przemywać wilgotną szmatką.

zdjęcia: AdobeStock

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!