Artykuł: Jakie światło do nauki

Jakie światło do nauki

Oświetlenie miejsc przeznaczonych do nauki, czytania czy pracy na komputerze wymaga specjalnej uwagi. Warto zadbać o odpowiednie lampy oraz źródła światła, które poprawią nasz komfort i ułatwią utrzymanie wzroku w dobrym stanie.

Większość dorosłych, a także liczna grupa dzieci ma problemy ze wzrokiem. Jedną z istotnych przyczyn tych dolegliwości i chorób jest z pewnością liczba godzin spędzanych przed ekranem komputera czy telewizora, a w przypadku dzieci oraz osób czytających, także nad książką, zeszytem czy ciekawą lekturą. Dlatego postarajmy się, by w naszych domach było odpowiednie oświetlenie do nauki i pracy. Dobra lampka biurkowa, oświetlenie sufitowe oraz dostosowane do potrzeb źródła światła to niezbędne minimum.

Oświetlenie do nauki – funkcjonalna lampa biurkowa

Lampa biurkowa oświetlająca stanowisko pracy ucznia czy też innej osoby powinna zapewniać komfort pracy – padające z niej światło nie może męczyć oczu, musi być dla odbiorcy niezauważalnym elementem. Do bardzo wygodnych należą lampki z giętym ramieniem lub z kilkoma przegubami, co sprawi, że będziemy mogli łatwo regulować kąt padania strumienia światła. Dłuższe i bardziej funkcjonalne ramię daje większe możliwości nadania strumieniowi światła pożądanego kierunku. Taką rolę odgrywa też elastyczna głowica. Na rzecz komfortu pracy działa również ściemniacz, który daje możliwość regulacji jasności. Lampa biurkowa nie powinna być szczególnie ciężka, tak abyśmy mogli ją łatwo przenieść, gdy będziemy chcieli pracować w innym miejscu. Jeśli chcemy, by nasza lampa działała w różnych miejscach, wybierzmy model zasilany przez USB. Warto rozważyć wybór lampki mocowanej na klipsie lub zacisku. Należą one do bardzo ergonomicznych i ułatwiają wygodne regulowanie kąta padania strumienia światła. Aby lampka dobrze nam służyła konieczne jest zachowanie odpowiedniej odległości źródła światła od biurka – to 35-40 cm. Osoby praworęczne powinny oświetlać stolik z lewej strony, natomiast leworęczne z prawej, to sprawi,że światło nie będzie rzucać cienia na tekst, nad którym właśnie pracujemy.

Lama biurkowa LED czy tradycyjna?

Oświetlenie do nauki jest często wykorzystywane przez wiele godzin, dlatego przy jego wyborze istotne jest także, ile energii pochłania zainstalowane w lampie źródło światła. Dzisiaj najczęściej wybieramy żarówki LED, które świecą nawet 30-50 tys. godzin. Tego typu źródła światła są dostosowane do gwintów w jakie są wyposażone lampy biurkowe, także te produkowane dawniej, najczęściej są to gwinty E27 lub E14. Dobrym wyborem są lampy biurkowe LED, które mają źródło światła zintegrowane z oprawą. Dzięki temu, że źródło światła jest niewymienne, tego rodzaju lampy biurkowe mają niewielkie wymiary i bardzo nowoczesne wzornictwo. Wybierając lampę zintegrowaną z żarówką LED lub też źródło światła do naszej lampki, zwróćmy uwagę na takie parametry jak liczba lumenów. Długa pracy w sztucznym świetle nie zmęczy naszego wzroku, jeśli źródło światła będzie miało 400-500 lumenów. Wpływ na nasze samopoczucie ma także barwa światła. Powinno być ono jasną, czystą barwę o wartości od 3300 do 5300 Kelwinów. 

Sufitowe oświetlenie do nauki

Efektywna nauka czy praca wymaga nie tylko oświetlenia biurka. Konieczne jest także dobre oświetlenie ogólne. Gdy wspomagamy się jedynie światłem lampki, kontrast między tonącym w ciemności pokojem a otoczeniem biurka jest zbyt duży i bardzo męczący dla wzroku. Światło ogólne jest namiastką naturalnego i równomiernie oświetla całe pomieszczenie. Najczęściej montuje się je centralnie na suficie, nie można pod nim ustawić biurka, gdyż nie powinno ono padać bezpośrednio na tekst czytanej książki czy ekran komputera. W tej roli można wykorzystać wiele rodzajów opraw oświetleniowych, które dają przyjemne rozproszone światło. Mogą to być choćby płaskie plafoniery – jedno- lub wieloźródłowe. Można też zainstalować żyrandol lub inną lampę wiszącą.

zdjęcie otwierające: AdobeStock

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!