Artykuł: Jak kupować materiały budowlane

Jak kupować materiały budowlane

Przed rozpoczęciem budowy i dokonaniem zakupu materiałów budowlanych, zazwyczaj mamy już zarysowany pogląd, jakich produktów chcemy użyć do wybudowania swojego domu. Pamiętajmy, że podjęte decyzje są już czasami nieodwracalne, wpływają ponadto na koszt i czas realizacji inwestycji.

Zastosowanie dobrej jakości materiałów budowlanych oraz zatrudnienie wykwalifikowanej ekipy to komfort posiadania solidnego domu. Dlatego kupujmy materiały świadomie, biorąc pod uwagę wiele czynników, wśród których najważniejsze to jakość i energooszczędność. Stawiajmy na sprawdzone marki, utrzymujące się długo na rynku, ponieważ jest to dowodem, iż cieszą się zaufaniem klientów. Ważnym kryterium doboru jest również wybór dostawcy, na przykład kupując w składach budowlanych PSB-PROFI, możemy być pewni, że otrzymamy produkty wysokiej jakości, w rozsądnej cenie.

Zakup materiałów budowlanych a kryterium finansowe

Na samym początku powinniśmy zrezygnować z myślenia tylko i wyłącznie o cenie – nie może być ona jedynym kryterium podczas zakupu materiałów budowlanych, chociaż, nie ukrywajmy, dla wielu inwestorów jest bardzo ważnym czynnikiem w podejmowaniu decyzji. Przekraczając więc próg składu budowlanego, nie pytajmy od razu: ile to kosztuje? Produkt wyglądający na pozór tak samo u różnych producentów jest bardzo zróżnicowany pod względem materiałowym, wytrzymałościowym i trwałości. Producentów materiałów z tej samej grupy może być nawet kilkudziesięciu, porównanie producenta A i producenta B, mając na uwadze jedynie cenę, wydaje się tylko z pozoru łatwe. Oczywiście im większy mamy budżet, tym zyskujemy większy komfort przy zakupie materiałów budowlanych i większą gwarancję na ich żywotność. Nie da się kupić tanich produktów, gwarantujących swoją jakością to, czego klient oczekuje, jednocześnie pamiętając, by najlepiej była to uznana marka na rynku.

Jakość i marka – podstawa zakupu materiałów budowlanych

Większość Polaków jest zgodna co do tego, że marka ma dla nich także znaczenie. Na pierwszym miejscu powinniśmy postawić jakość oraz zachowanie materiału podczas użytkowania. Jeśli wybierzemy uznanego producenta, nasz zakup materiałów budowlanych będzie jak najbardziej trafny – renomowany producent dba o jakość swoich wyrobów, bardzo często badając je w specjalistycznych laboratoriach. Jednak w tym przypadku nie możemy mówić o wyborze przez pryzmat ceny. Marka z ugruntowaną pozycją powinna bronić się sama bez względu na cenę, co oznacza proporcjonalnie wyższe koszty zakupu takich produktów. Zwykle w takiej sytuacji mamy nadzieję, że poniesione koszty zwrócą się podczas użytkowania budynku, co znajdzie swoje odzwierciedlenie np. w niskich rachunkach za ogrzewanie.

Zakup materiałów budowlanych a strona wizualna

W wyborze materiałów wykończeniowych olbrzymią rolę odgrywa ich wygląd. Przed dokonaniem zakupów zwykle chcemy zobaczyć materiał na żywo – tylko wtedy jesteśmy w stanie ocenić, czy odpowiada nam struktura, kolor i faktura. Kupując w składach budowlanych PSB-PROFI, możemy spotkać bogate ekspozycje ukazujące próbki materiałów na wzornikach materiałowych i kolorystycznych. Przy kupnie materiałów np. na ściany domu wygląd produktów budowlanych jest mało istotny. Ale kupując już materiał na pokrycie dachowe, dość często zwracamy uwagę na wygląd blachodachówki, dachówki cementowej czy ceramicznej. Kierowanie się samą tylko stroną wizualną produktu niesie za sobą poważną pułapkę. Zaślepieni ładnym wyglądem, czasami zapominamy zadać ważne pytania: o producenta i właściwości danego materiału. Klient stosujący takie kryterium wyboru jest mało wymagający i narażony na wykorzystanie jego małej wiedzy przez sprzedawcę – w takim przypadku to sprzedawca spełnia dużą rolę, oceniając klienta po jego skłonności do wydania danej sumy pieniędzy.

Zdjęcia: Fotolia.com, Monier Braas, z arch. PSB, Velux

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!