Artykuł: Jakie są kryteria wyboru produktów?

Jakie są kryteria wyboru produktów?

Przed rozpoczęciem budowy i dokonaniem zakupu, zazwyczaj mamy już zarysowany pogląd, jakiego materiału chcemy użyć do wybudowania swojego domu. Pamiętajmy, że podjęte decyzje są już czasami nieodwracalne, wpływają ponadto na koszt i czas realizacji inwestycji.

Zastosowanie dobrej jakości materiałów budowlanych oraz zatrudnienie wykwalifikowanej ekipy to komfort posiadania solidnego domu. Dlatego wybierajmy materiały świadomie, biorąc pod uwagę wiele czynników, wśród których najważniejsze to jakość i energooszczędność. Stawiajmy na sprawdzone marki, utrzymujące się długo na rynku, ponieważ jest to dowodem, iż cieszą się zaufaniem klientów. Ważnym kryterium doboru jest również wybór dostawcy, na przykład kupując w składach budowlanych PSB-PROFI, możemy być pewni, że otrzymamy produkty wysokiej jakości, w rozsądnej cenie.

Kryterium finansowe

Na samym początku powinniśmy zrezygnować z myślenia tylko i wyłącznie o cenie – nie może być ona jedynym kryterium wyboru, chociaż, nie ukrywajmy, dla wielu inwestorów jest bardzo ważnym czynnikiem w podejmowaniu decyzji. Przekraczając więc próg składu budowlanego, nie pytajmy od razu: ile to kosztuje? Produkt wyglądający na pozór tak samo u różnych producentów jest bardzo zróżnicowany pod względem materiałowym, wytrzymałościowym i trwałości. Producentów materiałów z tej samej grupy może być nawet kilkudziesięciu, porównanie producenta A i producenta B, mając na uwadze jedynie cenę, wydaje się tylko z pozoru łatwe. Oczywiście im większy mamy budżet, tym zyskujemy większy komfort przy wyborze asortymentu i większą gwarancję na jego żywotność. Nie da się kupić tanich materiałów budowlanych, gwarantujących swoją jakością to, czego klient oczekuje, jednocześnie pamiętając, by najlepiej była to uznana marka na rynku.

Jakość i marka – podstawa wyboru

Większość Polaków jest zgodna co do tego, że marka ma dla nich także znaczenie. Na pierwszym miejscu powinniśmy postawić jakość oraz zachowanie materiału podczas użytkowania. Jeśli wybierzemy uznanego producenta, nasz wybór jest jak najbardziej trafny – renomowany producent dba o jakość swoich wyrobów, bardzo często badając je w specjalistycznych laboratoriach. Jednak w tym przypadku nie możemy mówić o wyborze przez pryzmat ceny. Marka z ugruntowaną pozycją powinna bronić się sama bez względu na cenę, co oznacza proporcjonalnie wyższe koszty zakupu takich produktów. Zwykle w takiej sytuacji mamy nadzieję, że poniesione koszty zwrócą się podczas użytkowania budynku, co znajdzie swoje odzwierciedlenie np. w niskich rachunkach za ogrzewanie.

Strona wizualna

W wyborze materiałów wykończeniowych olbrzymią rolę odgrywa ich wygląd. Przed dokonaniem zakupów zwykle chcemy zobaczyć materiał na żywo – tylko wtedy jesteśmy w stanie ocenić, czy odpowiada nam struktura, kolor i faktura. Kupując w składach budowlanych PSB-PROFI, możemy spotkać bogate ekspozycje ukazujące próbki materiałów na wzornikach materiałowych i kolorystycznych. Przy kupnie materiałów np. na ściany domu wygląd produktów budowlanych jest mało istotny. Ale kupując już materiał na pokrycie dachowe, dość często zwracamy uwagę na wygląd blachodachówki, dachówki cementowej czy ceramicznej. Kierowanie się samą tylko stroną wizualną produktu niesie za sobą poważną pułapkę. Zaślepieni ładnym wyglądem, czasami zapominamy zadać ważne pytania: o producenta i właściwości danego materiału. Klient stosujący takie kryterium wyboru jest mało wymagający i narażony na wykorzystanie jego małej wiedzy przez sprzedawcę – w takim przypadku to sprzedawca spełnia dużą rolę, oceniając klienta po jego skłonności do wydania danej sumy pieniędzy.

Zdjęcia: Fotolia.com, Monier Braas, z arch. PSB, Velux

Czytaj także