Artykuł: Wewnętrzne rolety chroniące przed nagrzewaniem wnętrz i słońcem

Wewnętrzne rolety chroniące przed nagrzewaniem wnętrz i słońcem

Najlepszym sposobem na ochronę wnętrz przed nadmiarem światła słonecznego są odpowiednie osłony okienne, do najskuteczniejszych można zaliczyć rolety termoizolacyjne. Jakie zapewnią najlepszą ochronę przeciwsłoneczną?

Latem docierające do wnętrz światło słoneczne jest źródłem ich nadmiernego nagrzewania. Często zbyt ostre światło jest też dokuczliwe dla osób przebywających w pomieszczeniu. Komfort uzyskamy poprzez zastosowanie odpowiednich rolet. Niektóre z nich zapewniają zaciemnienie w 90, a rolety termoizolacyjne nawet w 100%. Osłony przeciwsłoneczne tego rodzaju są przeznaczone do montażu zarówno na oknach fasadowych (pionowych), jak i dachowych. Ich montaż nie tylko podwyższy komfort przebywania w pomieszczeniu, ale też ograniczy korzystanie z klimatyzatorów i wentylatorów, co przekłada się na obniżenie kosztów energii elektrycznej. Dodatkowo zyskamy nowoczesny wystrój wnętrza, który nabierze lekkości – tego rolety termoizolacyjne z powodzeniem zastąpią ciężkie, grube, nieprześwitujące zasłony. Właściwości rolet wspomagają takie elementy jak prowadnice, a także napięcie boczne w postaci żyłek, dzięki którym roleta ściśle przylega do szyby.

Rolety termoizolacyjne zaciemniające

Do pewnego stopnia właściwości termoizolacyjne mają gładkie rolety zaciemniające. Wyglądają tak jak najbardziej popularne klasyczne osłony tego rodzaju. Również ich obsługa jest taka sama – większością z nich manewruje się za pomocą sznurka lub łańcuszka. Mogą też być podnoszone lub opuszczane bez ich użycia. Rolety zaciemniające mają budowę warstwową – wierzch tworzy tkanina poliestrowa o bardzo gęstym splocie, dodatkowo od strony spodniej roleta jest pokryta warstwą gumy. To sprawia, że dopływ światła słonecznego do pomieszczenia jest ograniczony nawet do 100%, a tym samym ogranicza nagrzewanie się pomieszczenia latem i jednocześnie chroni je przed utratą ciepła zimą. Taka roleta nie tylko ma właściwości termoizolacyjne i zacieniające, jej atutem jest również wysoka odporność na zabrudzenia, należy ona też do łatwych w utrzymaniu w czystości.

Rolety termoizolacyjne gładkie typu silver

Doskonałe właściwości chroniące wnętrza przed nagrzewaniem mają rolety warstwowe, których spód jest metalizowany. Są one również określane jako rolety typu thermo lub silver. Najczęściej od wewnątrz tkanina poliestrowa, z której są wykonane ma naniesioną cienką powłokę aluminiową, której zadaniem jest odbijanie promieni słonecznych. Rolety typu silver mogą się składać także z trzech warstw – gęsto tkanej tkaniny, warstwy gumy oraz spodniej powłoki aluminiowej. Dopływ ciepła blokuje również materiał o strukturze plastra miodu, w którym warstwa aluminium jest także elementem wewnętrznym. Dzięki takiej budowie rolet termoizolacyjnych dopływ ciepła do wnętrza jest latem minimalizowany nawet o 70%. Natomiast zimą ograniczają straty ciepła o ponad 30%. Metalizowane rolety mają dodatkowo bardzo dobre właściwości zaciemniające.

Rolety termoizolacyjne plisowane

Właściwości ciepłochronne mają również rolety plisowane przypominające wachlarz lub harmonijkę. Najlepiej sprawdzają się w tej roli modele podwójnie plisowane. To właśnie one mają strukturę plastra miodu. Ich wierzchnią warstwą jest tkanina o gęstym splocie – najczęściej poliestrowa, środkową powłokę tworzy aluminium, która tworzy barierę dla promieni słonecznych i napływu ciepła do wnętrza. W ich przypadku przed nagrzewaniem wnętrza zabezpiecza powietrze, które zbiera się w utworzonych komorach. Atutem rolety podwójnie plisowanej jest możliwość optymalnego zacienienia wnętrza. Można nią bowiem manewrować zarówno od dołu, jak i od góry, dzięki czemu zapewnimy sobie pożądany dopływ światła naturalnego do pomieszczenia. Rolety plisowane to również bardzo efektowna dekoracja okna.

Minirolety termoizolacyjne

Należą do gładkich rolet termoizolacyjnych i są przeznaczone do osłaniania okien o niewielkich wymiarach. Najczęściej stosuje się je w łazienkach, pomieszczeniach gospodarczych oraz strefach komunikacyjnych, gdzie przeszklenia są zazwyczaj mniejsze i rolety o standardowych wymiarach nie mogą być stosowane. To idealne rozwiązanie do pomieszczeń, w których okno jest często otwierane. Nie wymagają one bowiem zwijania, gdy chcemy otworzyć okno. Dzieje się tak za sprawą żyłek umieszczonych na pionowych krawędziach rolet, które napinają tkaninę. Mechanizm ten poprawia również właściwości termoizolacyjne rolet, ponieważ skutecznie blokuje dopływ promieni słonecznych. Rolety mini można również wyposażyć w boczne prowadnice, co daje taki sam efekt.

zdjęcia: Velux, AdobeStock

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!