Artykuł: Jakie projekty domów wybierają Polacy – trendy architektoniczne 2020

Jakie projekty domów wybierają Polacy – trendy architektoniczne 2020

Moda nie dotyczy tylko ubrań czy wnętrz – zmiana stylu jest także widoczna w projektowaniu i budowie domu. Jakie nowe projekty domów zdominują polski rynek w 2020 roku? Czym wyróżniają się najnowsze projekty domów?

Kiedy decydujemy się na budowę domu, chcemy nie tylko zaspokoić potrzebę wygodnego mieszkania, ale również zrealizować swoje marzenia. Dlatego śledzimy najnowsze projekty domów, przyswajamy nowości zarówno jeśli chodzi o technologie budowy, jak i rozwiązania architektoniczne. Nowe projekty domów w 2020 roku pokazują nam, że ekonomia idzie w parze z estetyką – modne rozwiązania architektoniczne zwykle przynoszą oszczędności podczas eksploatacji budynku. Oszczędnościom sprzyja modny od wielu sezonów minimalizm, będący sprzymierzeńcem budownictwa energooszczędnego i pasywnego.

Projekty domów 2020 – oszczędność form

Lansowana od wielu sezonów prosta bryła domu weszła już na stałe do kanonu architektury budynków jednorodzinnych. To bardzo często domy o zwartej bryle zaprojektowane na planie prostokąta i przekryte dachem dwuspadowym. Projekty domów w 2020 roku to coraz więcej propozycji rozwiązań bazujących na „stodółkach”. Jest ich tak wiele, że każdy inwestor może znaleźć odpowiedni dom dla siebie. Bardziej zachowawczy będą zainteresowani projektami nawiązującymi do tradycji domu wiejskiego wzbogaconego o detale mające swe korzenie w przeszłości, ale na nowo zinterpretowane – proste w formie wykusze, ganki czy werandy – pełne dużych przeszkleń czy elementów aluminiowych. Coraz bardziej akceptujemy także projekty nowoczesnych domów na bazie prostopadłościennej bryły z dwuspadowym dachem, w których geometria wysunęła się zdecydowanie na plan pierwszy. Przejawia się to np. w braku okapów czy redukcji detali – w takich projektach oszczędnie stosowane ryzality, wykusze czy lukarny są przekryte konsekwentnie stropodachem. W nowych projektach domów w 2020 r. z poddaszem użytkowym lub piętrem coraz odważniej eksperymentuje się z osadzeniem wyższej kondygnacji – może być znacznie mniejsza niż parter lub też nadwieszona nad nim – budzi skojarzenia z konstrukcją utworzoną przez dziecko z drewnianych klocków.

Projekty domów 2020 – modna bryła

Innym trendem są propozycje, w których dom tworzą wyraziste bryły zduplikowane lub nawet powielone kilkukrotnie w różnych proporcjach – takie rozczłonkowanie służy choćby zróżnicowaniu funkcjonalnemu budynku czy też maksymalnemu wykorzystaniu położenia działki. Obok dachów dwuspadowych na kilkuelementowych domach coraz częściej proponuje się stropodachy, które również podkreślają kubiczność nowoczesnych form. Najnowsze projekty domów wyłącznie przekryte płaskimi dachami to obok „stodół” drugi trend, który coraz bardziej jest zauważalny. To najczęściej wariacje na temat modernizmu. Obok charakterystycznych piętrowych willi z płaskim dachem można zauważyć modę na tzw. architekturę pawilonową – rozległe domy parterowe często także złożone z kilku brył, przekryte stropodachem. Niezależnie od formy domu i liczby kondygnacji standardem stały się budynki bez podpiwniczenia. Rezygnacja z piwnicy oznacza oszczędności podczas budowy oraz poprawienie funkcjonalności użytkowania. Nie znaczy to jednak, że kondygnacja -1 zawsze jest nieuzasadniona. To rozwiązanie sprawdzi się choćby na małej działce.

Projekt domu nowoczesnego – minimalizm w planowaniu powierzchni

Minimalizm nie oznacza tylko wyborów dotyczących architektury budynku, zauważalnym trendem wśród nowych projektów domów w 2020 roku jest także rozsądne planowanie powierzchni użytkowej domu. Liczba pomieszczeń i ich wielkość powinna być szyta na miarę potrzeb rodziny – czasy, w których epatowaliśmy przestrzeniami służącymi jedynie wizerunkowi minęły. Projekty domów 2020, które zaspokajają nasze potrzeby z powodzeniem można znaleźć w katalogach – to one są głównym źródłem, z którego korzystają inwestorzy, nadal rzadziej zamawiamy projekt indywidualny u architekta.

zdjęcia: Baumit. K. Jankowska, Galeco

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!