Artykuł: Jakie prace budowlane można wykonać samodzielnie?

Jakie prace budowlane można wykonać samodzielnie?

Samodzielne wykonanie robót budowlanych to oszczędności finansowe, na jakie decyduje się wielu inwestorów. By jednak nie popełnić błędów wykonawczych, należy mierzyć siły na zamiary – jakie prace można wykonać samodzielnie?

Chcąc ograniczyć koszty budowy, wielu inwestorów próbuje wykonać część robót samodzielnie lub przy pomocy rodziny czy przyjaciół. Prace, przy których możemy spróbować własnych sił, zależą od naszych umiejętności. Równie istotny jest sprzęt, jaki posiadamy, gdyż nie zawsze warto inwestować w narzędzia, które będą jednorazowo użyte. Znaczenie ma także oczywiście bryła budynku – im mniej skomplikowana, tym łatwiejsza w budowie. Przy samodzielnym wykonywaniu prac budowlanych pomocne będą wskazówki z czasopism i internetu. Przydatne są zwłaszcza te instruujące jak krok po kroku poradzić sobie z danym zadaniem, które znajdują się na stronach producentów.

Samodzielna budowa domu: łatwe zadania

Z pewnością do najmniej skomplikowanych zadań należy wykonanie wykopów pod fundamenty i pod kanalizację. Jednak choć jest to najłatwiejsze zadanie, jego minusem jest czasochłonność, jest to także praca mocno wysiłkowa. Do zadań, których może podjąć się wprawiony inwestor należy też wylanie ławy fundamentowej. Jednak wylewając ławę fundamentową samodzielnie, najlepiej zamówić beton z betoniarni, ponieważ fundament powinien być monolitem, a beton z betoniarki może nam tego nie zapewnić. Doświadczony inwestor może sobie również poradzić ze stropem Teriva – ułożeniem pustaków i belek oraz zalaniem stropu. Podczas zalewania stropu, podobnie jak w przypadku fundamentów, lepiej zamówić beton z betoniarni. Do nieskomplikowanych prac można też zaliczyć wykonanie prostego ogrodzenia z siatki.

Do zadań, których inwestorzy podejmują się należy także wykonanie ścianek działowych. Najmniej problemów sprawiają ścianki wykonane z płyt gipsowo-kartonowych czy z lekkiej cegły lub bloczków z betonu komórkowego. Podobny stopień trudności przedstawia wykonanie sufitów na poddaszu – zabudowa z płyt gipsowo-kartonowych nie jest skomplikowana.

Można też pokusić się o montaż rur spustowych i rynien–  pamiętajmy, by dobrać je w zależności do powierzchni naszego dachu.

Samodzielna budowa domu pod nadzorem

Murując ściany zewnętrzne samodzielnie, najlepiej korzystać z systemowych rozwiązań, np. kupić gotowe nadproża. Dobrze też pracę tę wykonywać pod nadzorem i z pomocą doświadczonego murarza – lepiej, żeby to on wyciągał narożniki. W praktyce osoba niedoświadczona może się sprawdzić w roli pomocnika murarza. Często inwestorzy podejmują się także ocieplania ścian zewnętrznych. Jeśli ściany zewnętrzne zostały równo wymurowane, przyklejenie styropianu, wtopienie siatki i zaciągnięcie klejem nie powinno nam przysporzyć problemów. Dla niedoświadczonego wykonawcy trudniejsze może być jedynie wykonanie tynku cienkowarstwowego i lepiej by te prace konsultować z tynkarzem. Można także pokusić się o samodzielne pokrycie dachu gontami bitumicznymi, jednak układanie dachówki czy blachodachówki należy powierzyć fachowcowi.

zdjęcia: Lafarge, fotolia.com

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!