Artykuł: Jakie oświetlenie zewnętrzne domu z czujnikiem ruchu i zmierzchu?

Jakie oświetlenie zewnętrzne domu z czujnikiem ruchu i zmierzchu?

Stosowanie lamp zewnętrznych na elewacji domu to dzisiaj standard. Ze względu na rosnące ceny energii najczęściej decydujemy się na montaż oświetlenia zewnętrznego domu z czujnikiem ruchu. Na jakie lampy oświetleniowe zewnętrzne warto się zdecydować?

Do montażu oświetlenia zewnętrznego domu skłania nas zazwyczaj kilka powodów. Decydujemy się na ten krok, by zapewnić komfort poruszania się po zmierzchu. Równie istotne jest budowanie poczucia bezpieczeństwa – w świetle czujemy się pewniejsi i nie obawiamy się zagrożeń. Dla wielu osób lampy zewnętrzne budują również prestiż posesji – oświetlony po zmroku budynek wygląda często atrakcyjnie. Jednak instalacja wielu lamp oznacza także koszty. Wiąże się też z coraz częściej dostrzeganym zjawiskiem, jakim jest zaśmiecanie światłem, czyli stosowanie zbyt licznych źródeł światła. Sposobem na pogodzenie tych sprzecznych interesów jest montaż lamp zewnętrznych LED z czujnikiem ruchu lub też wyposażonych w czujnik ruchu i zmierzchu. Oprawy LED wyposażone w tego typu czujki mają najczęściej większe natężenie światła, a także obszerniejszy zakres pola emisji niż np. lampy halogenowe. Mogą one również współpracować z systemem alarmowym lub czujnikami otwierającymi bramę garażową.

Lampy zewnętrzne z czujnikiem ruchu – działanie

Oświetlenie zewnętrzne domu z czujnikiem ruchu to dzisiaj najczęściej lampy LED. Zapewniają bezpieczne i wygodne oświetlenie, a przy tym nie generują wysokich kosztów za energię. Za sprawą czujnika włączają się tylko wówczas, gdy ruch zostanie wykryty w zasięgu ich działania. Także czas, w którym światło będzie się świecić może być regulowany.

W lampach tego typu najczęściej wykorzystuje się czujniki ruchu na podczerwień, czyli tzw. PIR (Passive Infra Red). Wykrywają one zmiany w promieniowaniu podczerwonym. Obszar działania czujnika zależy od soczewki w jaką został on wyposażony. Działanie tego typu opraw polega na tym, że detektor podczerwieni reaguje na zmiany temperatury wokół czujnika, są one przekazywane do włącznika uruchamiającego źródło światła. Czujniki wykorzystywane w oprawach oświetleniowych mogą mieć różny stopień czułości, co sprawia, że lampa nie będzie włączać się, gdy np. wykryje ruch spowodowany przez owady, a nawet niewielkie ssaki, np.koty. Decydując się na tego typu lampę pamiętajmy jednak, że zasięg ich działania jest dość ograniczony – zazwyczaj do 15 m.

Lampy zewnętrzne z czujnikiem zmierzchu – działanie

Oszczędności energii sprzyja montaż opraw wyposażonych w czujnik zmierzchu. Uruchomiają one lampy, gdy natężenie światła spada poniżej określonego poziomu. Dlatego istotne jest to, by oprawy z czujnikiem zmierzchu montować w takim miejscu, gdzie nie będzie padało na nie światło z innego źródła. Czujnik zmierzchu jest bardzo często montowany w parze z czujnikiem ruchu. Montując tego typu lampę, mamy gwarancję, że o świcie światło się wyłączy i ponownie włączy dopiero wieczorem.

Oprawy dla każdego

Oświetlenie zewnętrzne domu z czujnikiem ruchu musi być odporne na różne czynniki atmosferyczne. Zwróćmy uwagę na ich IP, które powinno mieć co najmniej wartość liczbową 44. Taki stopień ochrony zabezpiecza przed ciałami o wielkości ponad 1 mm oraz kroplami deszczu i innymi źródłami wilgoci. Równie istotna jest odporność lamp na zmienność temperatury czy silne promieniowanie słoneczne. Poza tymi właściwościami liczą się także ich walory estetyczne. Poza popularnymi reflektorami, dzisiaj lampy zewnętrzne z czujnikiem ruchu i zmierzchu mogą przybierać bardzo designerskie formy. Są to najczęściej montowane na ścianach budynku kinkiety. Ich wzornictwo jest zazwyczaj bardzo nowoczesne (dominują formy inspirowane geometrycznymi figurami przestrzennymi), chociaż można też spotkać oświetlenie zewnętrzne domu z czujnikiem ruchu w formie tradycyjnych lamp inspirowanych wzorami XIX-wiecznych opraw ulicznych.

zdjęcia: Philips, Fotolia.com

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!