Artykuł: Jakie drzwi wewnętrzne są modne?

Jakie drzwi wewnętrzne są modne?

Drzwi wewnętrzne tak jak inne detale wykończeniowe podążają za aktualnymi trendami. Na topie są rozwiązania stawiające na prostotę, oszczędność formy, geometrię, czasami efekt zaskoczenia – takie są także modne drzwi wewnętrzne. Jakie nowoczesne drzwi wewnętrzne warto zaplanować?

W nowoczesnych aranżacjach wnętrz liczy się dobry design w połączeniu z funkcjonalnością oraz wysoką jakością produktów. Tym wyzwaniom starają się również sprostać projektanci modnych drzwi wewnętrznych. Skrzydła drzwiowe najczęściej są projektowane na bazie wzorów minimalistycznych, dużą wagę przywiązuje się do jakości materiałów, starannego wykończenia, ciekawej kolorystyki lub struktury i rysunku skrzydeł drzwiowych oraz detali w postaci oryginalnych klamek.

Modne drzwi wewnętrzne – formy na topie

Rozwiązaniami dominującymi we wzornictwie skrzydeł drzwiowych są proste formy geometryczne. Do łask wróciły drzwi gładkie, bez jakichkolwiek frezów czy szklanych wstawek. O tym czy gładkie, jednolite skrzydło będzie sprawiało wrażenie ascetycznej surowości, czy też będziemy je odbierać jako bardziej lekkie i finezyjne może zadecydować ich kolor lub rysunek drewnianej albo drewnopodobnej okleiny. Jeśli chcemy mieć modne nowoczesne drzwi do pokoju lub łazienki czy też innych pomieszczeń z frezami lub szklanymi elementami, wybierajmy skrzydła, w których będą miały one kształt oparty na kącie prostym – wszelkiego rodzaju „łuczki” są w odwrocie. Interesującym modnym kształtem jest jednak koło – rysunek tej figury geometrycznej na skrzydłach drzwiowych daje poczucie rozmachu, wyobraźni bliskich sztuce op-artu. Natomiast linie przecinające się pod kątem prostym tworzą figury sprawiające, że wykończone nimi skrzydła drzwiowe pasują do każdej stylizacji.

Kolorystyka modnych drzwi wewnętrznych

Duży wpływ na estetykę modnych drzwi wewnętrznych mają z pewnością nadawane im barwy. Nowoczesne sposoby nakładania farb są tak perfekcyjne, że taki sposób wykończenia drzwi doskonale podkreśla urodę prostych form. Nadal na topie są modele białe – biel w każdym odcieniu nie tylko jest trendy, ale też weszła do klasyki drzwiowego designu. Nowoczesnym drzwiom wewnętrznym białym już od kilku sezonów towarzyszą szare. Moda na szarości we wnętrzach przeniosła się ze ścian i podłóg także na drzwi. To również kolor nie tylko jednego sezonu – szare drzwi są także bardzo uniwersalne i pasują do wielu stylizacji. Z myślą o aranżacjach w stylu loftowym, industrialnym czy minimalistycznym proponuje się także drzwi w kolorze czarnym lub antracytowym. Te jeszcze do niedawna uważane za odważne propozycje dzisiaj są modne, ale nikogo nie szokują. Doskonale wyglądają w towarzystwie okładzin z rustykalnej cegły czy betonu architektonicznego.

Modne drzwi wewnętrzne – drewno na topie

Zastanawiając się nad tym, jakie drzwi wewnętrzne są modne nie zapominajmy o tych ze skrzydłami wykończonymi drewnianymi fornirami lub materiałami odtwarzającymi rysunek różnych gatunków drewna. Wśród nich można spotkać wyroby z najwyższej półki. Ich atrakcyjność opiera się na oryginalnym rysunku drewna przynależnym temu surowcowi. Inspirujące dla projektantów drzwi są również sposoby wykańczania drewna (bielenie, bejcowanie, olejowanie itp.). Za nowoczesne i modne można więc uznać drzwi wewnętrzne z okleiną wenge, bielonego dębu lub wędzonego jesionu. To często modele gładkie lub jedynie z niewielkim szklanymi elementami – rysunek drewna jest tak atrakcyjny, że nie potrzebuje wzmocnienia innymi detalami.

Nowoczesne drzwi wewnętrzne szklane

Niewątpliwie za modne drzwi wewnętrzne można uznać modele szklane. Wkroczyły do wnętrz razem ze szklanymi stopniami schodów, balustradami czy ściankami działowymi. Ich atutem jest lekkość, nowoczesny wizerunek czy też możliwość stawiania nieoczywistych granic – to drzwi, które chociaż zaznaczają granice pomieszczeń czy stref, to jednak w sposób nieoczywisty. Szklane skrzydła drzwiowe wykonuje się zawsze ze szkła bezpiecznego, najczęściej hartowanego. Szkło ma w sobie ogromny potencjał dekoracyjny. Modne efekty estetyczne daje użycie na skrzydła szkła barwionego w masie, zmatowionego czy też ornamentowego.

Konstrukcja na rzecz modnych drzwi wewnętrznych

W nowoczesnych projektach na plan pierwszy wysuwa się szacunek dla przestrzeni – na topie są wnętrza z oddechem. Takie podejście sprawia, że dążymy do optycznego powiększania wnętrz. Temu zadaniu mogą służyć również drzwi wewnętrzne. Modne są drzwi o ponadprzeciętnej wysokości – modele na zamówienie mogą mieć nawet 3 m. Modne są także drzwi z ukrytymi zawiasami, to modele bezprzylgowe, czyli w pełni zlicowane z ościeżnicą. Tworzą one jednolitą całość ze ścianą. Bardzo często ścianę wokół tego rodzaju drzwi wykańcza się takim samym materiałem co drzwi, tworząc wokół nich opaskę – znacznie szerszą niż te stosowane w przeszłości.

Zdjęcia: Hőrmann, Fotolia.com

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Zapoznaj się z produktami

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!