Artykuł: Jaki dom, taki taras

Jaki dom, taki taras

Tarasy – podobnie jak balkony, werandy i wejście – stanowią elementy tzw. strefy pośredniej, czyli miejsc usytuowanych na granicy domu i otoczenia. Służący głównie wypoczynkowi detal jest zarazem bardzo wyrazistą częścią architektury budynku. Forma tarasu powinna być zgrana z elewacją domu.

Wybierając projekt domu, nie zawsze zwracamy uwagę na formę zewnętrznych przestrzeni wypoczynkowych. Wydaje się nam, że jest to element, o którego formie zdecydujemy w trakcie budowy domu lub po jej zakończeniu. Tymczasem warto przyjrzeć się swojemu tarasowi już podczas wyboru projektu. Lata są w Polsce coraz cieplejsze, coraz więcej czasu spędzamy więc na zewnątrz. Tradycja przenoszenia się na letnie miesiące z domu do ogrodu i na taras znana z krajów śródziemnomorskich coraz bardziej zakorzenia się również u nas. Taras staje się kluczowym miejscem domu! Jednak przestrzeń do wypoczynku na zewnątrz powinna być nie tylko funkcjonalna, ale też estetyczna, zachęcająca do relaksu. Jest też na tyle wyrazistym elementem na elewacji domu, że nie może być obcym stylowo i materiałowo detalem.

Wielkość tarasu a elewacja domu

Czasy, gdy całe wyposażenie tarasu sprowadzało się do plastikowego kompletu mebli powoli odchodzą w przeszłość. Sklepy oferują obszerne zestawy mebli ogrodowych zarówno jadalnianych z obszernymi stołami i krzesłami wyposażonymi w wygodne oparcia, jak i wypoczynkowych z wieloczłonowymi sofami, przepastnymi fotelami i szezlongami. Wszystkie te sprzęty gwarantujące komfort wypoczynku będą jednak potrzebowały odpowiedniej ilości miejsca! Zanim więc wybierzemy projekt tarasu, przejdźmy się po sklepach i sprawdźmy, jaką płaszczyznę zajmie wygodny zestaw wypoczynkowy i stół z krzesłami – najprawdopodobniej będziemy chcieli, aby nasz taras pomieścił obie funkcje! Płaszczyzna tarasu nie może się jednak rozrastać w nieskończoność – zbyt mocno wysunięty w głąb ogrodu taras może zaburzać proporcje elementów elewacji. Mocno wysunięty taras trudno też zadaszyć, niemal każdy rodzaj stałego obszernego dachu nad tarasem będzie jednocześnie powodował zacienienie wnętrz domu. Również sezonowe zadaszenia takie jak modne żagle mają ograniczoną rozpiętość.

Jeśli chcemy mieć obszerny, wielofunkcyjny taras, warto wybrać projekt, w którym jego płaszczyzna jest rozczłonkowana na kilka części np. okala budynek z dwóch stron. Gdy ma wypełniać całą elewację ogrodową, powinien być precyzyjnie wkomponowany w architekturę domu. Umieszczony w podcieniu, pod posadzką balkonu czy ryzalitu zyska jednocześnie naturalne zadaszenie.

Posadzka – kompromis między estetyką a funkcjonalnością

Taras to przede wszystkim płaszczyzna posadzki przylegającej do domu, na której stawiamy sprzęty: przede wszystkim meble jadalniane i wypoczynkowe, często też grill czy sprzęty służące przygotowywaniu posiłków. Po tarasie jednak przede wszystkim chodzimy – posadzka powinna być więc nie tylko antypoślizgowa i łatwa do utrzymania w czystości, ale też przyjazna dla stóp i to być może bosych, jeśli mamy w zwyczaju tak odpoczywać. Posadzka jest więc z jednej strony podstawą aranżacji, decyduje o funkcjonalności, z drugiej też jest jej tłem wpływającym na estetyczny odbiór całości. Dobrze, aby posadzka tarasu nawiązywała lub wręcz powtarzała któryś z materiałów wykończeniowych użytych na elewacji, ale powinien on estetykę łączyć z funkcjonalnością. Bardzo dobre walory użytkowe mają materiały naturalne: drewno i klinkier, a także zyskujące coraz większą popularność kompozytowe płyty tarasowe. Kamień i gres będzie się w upalne dni mocno nagrzewał, weźmy ten aspekt pod uwagę, jeśli taras będzie znajdował się po stronie południowej lub zachodniej.

Osłony boczne tarasu przy domu

Pergole, trejaże, balustrady tarasu w znacznie większym stopniu niż posadzka przesądzają o wyglądzie elewacji z tarasem – to pionowe elementy, które stają się częścią całej kompozycji. Boczne osłony mają różnorodną funkcję – zakreślają granicę tarasu, a gdy jest on położony jest wysoko, zabezpieczają przebywające tam osoby przed wypadnięciem. Pergola lub ściana parawanowa chronią przestrzeń tarasu przed słońcem, wiatrem i zacinającym deszczem. W wielu realizacjach, szczególnie w ciasnej miejskiej zabudowie, są gwarantem intymności. Forma przesłon tarasowych i materiały, z jakich są wykonane wpływają na wizerunek całego budynku.

zdjęcia: fotolia.com

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!