Artykuł: Jaki dach będzie tańszy w budowie – płaski czy stromy?

Jaki dach będzie tańszy w budowie – płaski czy stromy?

Wybierając projekt domu, często kierujemy się jedynie jego funkcjonalnością i estetyką. W kształtowaniu wizerunku domu szczególną rolę odgrywa dach. To, na jaki się zdecydujemy, ma również duży wpływ na wydatki poniesione na dom. Koszty dachu zależą przede wszystkim od jego kształtu. Co jeszcze na nie wpływa?

Konstrukcja dachu i jego pokrycie to istotne elementy w kosztorysie budowy domu. Przede wszystkim znaczenie ma, czy zdecydujemy się na dach płaski czy też stromy. Od tego wyboru zależą inne wydatki, np. koszty ocieplenia, wybór materiału pokryciowego oraz koszty wykonania każdego z tych elementów. 

Koszty dachu a jego kształt

Dom może być przekryty dachem stromym lub płaskim. W Polsce dominują dachy strome – najczęściej dwu-, cztero- lub wielospadowe. Najtańsze w budowie są dachy dwuspadowe, ponieważ im więcej połaci, tym koszty dachu wzrastają. Wpływa na to nie tylko powierzchnia połaci dachowej, ale też liczba załamań wymagających odpowiedniego rodzaju wykończenia. Płaski dach to taki, którego kąt nachylenia wynosi mniej niż 12o. Najistotniejszym czynnikiem wpływającym na koszty dachu płaskiego jest wykonanie stropu. Jednak mimo że nie jest to tani element dachu, to i tak dach płaski będzie tańszy od stromego – po prostu ma mniejszą powierzchnię, z czego wynika mniejsze zapotrzebowanie na użyte do jego budowy materiały. Wpływ na ceną dachu płaskiego mają oczywiście użyte produkty, te nowoczesnej generacji, np. zaawansowane technologicznie papy ją podwyższą. 

Konstrukcja a koszty dachu 

Konstrukcja dachu płaskiego może być z elementów drewnianych (płatwi i krokwi) lub wykorzystująca gotowe wiązary, albo też stalowa, gdzie belki położone są na dźwigarach nośnych lub z zastosowaniem kratownic. Jednak najczęściej wykonuje się stropodach ze zbrojonej płyty betonowej lub prefabrykatów żelbetowych. Najtańsza konstrukcja będzie drewniana, czyli tak zwany lekki dach płaski. Dużo wyższy będzie koszt dachu żelbetowego odwróconego, którego izolacja przeciwwodna znajduje się pod warstwą ocieplenia. Pamiętajmy, że ze względu na niezbędną izolację przeciwwodną dachu płaskiego, wykonawstwo i materiały muszą tu być najwyższej jakości. Łatwiej też znaleźć fachowców specjalizujących się w dachach stromych niż płaskich. Konkurencja na rynku budowlanym pozwoli też na wybór tańszej ekipy. Jeśli chodzi o stropodach nie wolno oszczędzać na fachowcach, nie decydujmy się także na wybór tanich materiałów izolacyjnych. Pod tym względem koszt dachu płaskiego może przewyższyć całość inwestycji przy dachu dwuspadowym.

Jeśli decydujemy się na dach stromy, najtańsza będzie konstrukcja dachu dwuspadowego. Więźba jest najczęściej drewniana – to też najtańsze rozwiązanie. Wykonuje się ją bezpośrednio na budowie lub też zamawia gotowe wiązary (rozwiązanie droższe). 

Dodatkowe wyposażenie i funkcje wpływające na koszty dachu

Koszty dachu stromego podnosi nie tylko liczba połaci, ale także rodzaj pokrycia. Gont bitumiczny czy niektóre pokrycia z blachy obniżą cenę, podczas gdy dachówka ceramiczna ją podniesie. Trzeba także pamiętać o kosztach ułożenia dachu – więcej zapłacimy za montaż elementów drobnowymiarowych, czyli dachówek. Dodatkowymi wydatkami będą lukarny i balkony. Skomplikowany dach wielospadowy będzie wymagał licznych obróbek blacharskich. W takim przypadku koszt tradycyjnego stropodachu będzie tańszy. Jednak, gdy porównamy prosty dach dwuspadowy z nowoczesnym płaskim odwróconym, o najlepszej izolacji termicznej i wodnej, przenoszącym duże obciążenia, na którym zamierzamy choćby wykonać taras, ogród lub basen, proporcje wydatków będą odwrotne.

Warto wiedzieć, że dach płaski ze względu na mniejszą powierzchnię niż spadzisty pozwala na mniejszą ucieczkę ciepła z budynku, co przekłada się na oszczędności w czasie eksploatacji. Bardziej energooszczędne są domy ze stropodachem, dachem jedno- lub dwuspadowym. Najbardziej kosztowne podczas budowy i w trakcie użytkowania będą zatem skomplikowane dachy wielospadowe.

Jednak wybór kształtu dachu nie zawsze zależy od inwestora. Może się okazać, że na naszym terenie lokalne warunki zagospodarowania przestrzennego wymagają budowy domu o pochyleniu dachu np. większym niż 30o. Wówczas możliwe jest tylko posiadanie budynku o spadzistym dachu.

zdjęcia: AdobeStock

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!