Artykuł: Jaka wanna do łazienki – do wyboru, do koloru

Jaka wanna do łazienki – do wyboru, do koloru

Nie ma nic przyjemniejszego jak relaksująca kąpiel po ciężkim dniu pracy. Dlatego też w nowoczesnych łazienkach nie może zabraknąć wanny. Producenci oferują duży wybór wanien, z pewnością znajdziemy więc odpowiedni model, który zaspokoi wszystkie nasze potrzeby.

Wybór wanien na rynku jest duży, z tego powodu zanim zdecydujemy się na konkretny model, musimy dokładanie określić nasze wymagania. Najważniejszym kryterium jest metraż łazienki. W komfortowej sytuacji są właściciele dużych pomieszczeń, ale nie martwmy się, małe wanny są również dostępne. Czym jeszcze kierować się wybierając wannę?

Wanna w centrum czy przy ścianie

Aranżując łazienkę, możemy zdecydować się na wannę przyścienną lub wolnostojącą. W małej łazience sprawdzi się wanna przy ścianie – narożna lub prostokątna, którą możemy ustawić w narożniku lub we wnęce. Jeśli nasza łazienka jest duża, dobrym pomysłem będzie wanna wolnostojąca. Zazwyczaj ustawiamy ją w centralnym miejscu (dostępne są również modele przyścienne) i to wokół niej zaaranżujemy przestrzeń. Pamiętajmy o doprowadzeniu wszystkich niezbędnych przyłączy do wanny. Decydując się na model wolnostojący, zwróćmy uwagę na mały (ale jakże istotny) detal – nóżki. Mają one duży wpływ na efekt wizualny wanny, a tym samym znacząco wpływają na wyposażenie łazienki.

Kształty wanien

Uniwersalne i bardzo często wybierane są wanny prostokątne. Dopasujemy je do każdej łazienki, gdyż występują w wielu rozmiarach (zmieniają się co 10 cm). Możemy ustawić je przy ścianie, we wnęce czy narożniku. W większych łazienkach dobrze będą wyglądały również wanny okrągłe lub owalne. Ustawiane są zazwyczaj w centralnym miejscu i obudowywane płytkami, występują również modele przyścienne. Popularne są także wanny narożne – asymetryczne, symetryczne, ośmiokątne czy sześciokątne.


Materiał na wanny

Najpopularniejsze są wanny akrylowe. Zawdzięczają to wysokiej odporności, a także dobrej izolacyjności akustycznej i cieplnej – wyeliminowano pogłos nalewania, ponadto woda w wannie wolno stygnie. Wanny z akrylu są przyjemne w dotyku, łatwe w pielęgnacji oraz lekkie (ważą ok. 10-15 kg) i przystępne cenowo. Jednak można je łatwo zarysować – usterki bez problemu naprawimy za pocą odpowiedniego zestawu naprawczego lub pasty polerskiej. Inwestorzy dość często wybierają również wanny stalowe. Są odporne, wytrzymałe na urazy mechaniczne i środki chemiczne, łatwe do utrzymania w czystości. Aby w wannach stalowych woda szybko nie stygła, należy zastosować obudowę styropianową. Pewną niedogodnością podczas transportu i montażu jest dość spory ciężar – wanny te ważą ok. 30 kg. Popularność zdobywają również wanny z konglomeratu (najczęściej są to modele wolno stojące). Są efektowne, odporne na uszkodzenia, dźwiękochłonne i długo trzymają ciepło. Niestety wymagają regularnej impregnacji, ich cena jest dużo wyższa od wanien akrylowych, a ponadto bardzo ciężkie – mogą ważyć nawet 180 kg. Na rynku dostępne są również wanny drewniane, żeliwne, szklane czy kamienne. Jednak są znacznie rzadziej wybierane.

Kolory wanien

Dominującym kolorem jest biel. Nic dziwnego, ponieważ białą wannę z łatwością można dopasować do innych elementów ceramicznych (pamiętajmy, że biel ma różne odcienie) oraz wystroju każdego wnętrza, ponadto daje wrażenie sterylności, co w takim pomieszczeniu jak łazienka jest bardzo pożądane. Jednak trendy wnętrzarskie wprowadzają i do tego pomieszczenia kolory. Tak więc możemy zdecydować się na kolorowe wanny, np. czarne, beżowe, szare czy zielone. Na indywidualne zamówienie możemy zamówić wannę w dowolnie wybranym odcieniu – jednak za oryginalne rozwiązanie będziemy musieli więcej zapłacić, a także dłużej na nie poczekać.

Wymiary wanien

Komfortową kąpiel zapewni nam wanna o szerokości minimum 70 cm i długości 120 cm. Na rynku są modele o wiele większe – o szerokości 150 cm i długości nawet 190 cm. To, na jaki model się zdecydujemy zależy oczywiście od metrażu łazienki. Niemniej ważny jest wzrost domowników. Zakłada się, że osoby o wzroście 170 cm najlepiej będą czuły się w wannie o długości 160 cm. Jeśli tylko mamy taką możliwość, to przed zakupem wanny usiądźmy w niej i sprawdźmy, czy wszystko jest w porządku. Oprócz szerokości i długości ważna jest głębokość wanny, która bezpośrednio wiąże się z jej pojemnością. Zazwyczaj parametr ten wynosi 38-50 cm. Dostępne są również wanny płytsze, np. te przeznaczone do floatingu.

Dodatki do wanny

Wygodę kąpieli zapewnią nam podwyższone zagłówki, wgłębienia na łokcie, siedziska, oparcia, różnego rodzaju uchwyty oraz półki na przybory znajdujące się w zasięgu ręki. W przypadku osób niepełnosprawnych sprawdzi się ponadto ryflowane, antypoślizgowe dno, a także otwierane drzwi. Chcąc poprawić komfort kąpieli i zapewnić dodatkowe atrakcje, możemy zdecydować się na wannę z hydromasażem lub jacuzzi. Modele tego typu mogą być wzbogacone o chromoterapię, aromaterapię czy ozonowanie.

zdjęcie tytułowe: AdobeStock

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

Czytaj także

Zamów nasz newsletter i bądź na bieżąco z aktualnymi trendami w budownictwie jednorodzinnym! 

Na naszym portalu znajdziesz wskazówki, jak przygotować się do budowy domu i sprawnie przejść przez wszystkie jej etapy. Dowiesz się też wszystkiego o nowoczesnej organizacji budowy. W jednym miejscu uzyskasz profesjonalnie wyselekcjonowaną wiedzę z rynku materiałów budowlanych, która pozwoli Ci wybrać produkty wysokiej jakości, sprawdzone przez innych inwestorów. U nas poznasz sposoby, jak zrealizować swoje przedsięwzięcie szybko i bez błędów!