Artykuł: Jak zorganizować zakupy na budowę

Jak zorganizować zakupy na budowę

Budowa domu zmusza nas do chwilowej zamiany nie tylko w księgowego i nadzorcę, ale też zaopatrzeniowca i specjalistę od logistyki. Zakupy budowlane to wielka odpowiedzialność i spory kłopot dla debiutantów. Podpowiadamy, jak przebrnąć przez tę trudną drogę i zakończyć ją sukcesem.

Zakup materiałów budowlanych musi być przemyślany i skalkulowany. W dzisiejszych czasach nie ma problemów z ich dostawą (nawet tych nietypowych), jednak może okazać się, że na dostarczenie konkretnego materiału będziemy musieli poczekać kilka dni lub nawet tygodni, a to spowoduje niepotrzebne przestoje oraz przedłużenie budowy domu. Zakupy ułatwi dobrze zrobiony harmonogram. Pozwoli on na zorganizowanie kilku obszerniejszych dostaw, zamiast ciągłego pokonywania trasy między składem budowlanym i zamawiania kolejnych produktów. Dobrym rozwiązaniem jest także podzielenie zakupów na kilka etapów – zamówienie większych partii materiałów pozwoli wynegocjować większe upusty oraz zaoszczędzić czas (w składzie budowlanym będziemy tylko kilka razy).

Przed zakupami – poproś o wycenę

Do wybranego składu budowlanego udajemy się z projektem i wykazem materiałów. Pracownicy składu zawsze służą pomocą w wyliczeniu ilości potrzebnych materiałów, a także nieodpłatnie sporządzą wycenę potrzebnych produktów. Zanim zdecydujemy się na zakupy w danej placówce, możemy poprosić o wycenę w kilku składach i wybrać najkorzystniejszą ofertę. Jeśli jednak pozostaniemy wierni jednemu składowi, to jako stali klienci możemy liczyć na większe rabaty. Już zakup wszystkich materiałów niezbędnych do wykonania stanu surowego może być podstawą do uzyskania znaczących zniżek. Na początku trzeba wpłacić zadatek, a dalsze płatności będą realizowane w określonym cyklu, który ustalimy składając zamówienie.

Kiedy warto kupować materiały z wyprzedzeniem

Budowy startują przeważnie wczesną wiosną. O zakupach można pomyśleć już na początku zimy – w niektórych placówkach wtedy jest najwięcej promocji, co pozwala kupić materiały po korzystniejszych cenach. Warto śledzić oferty – zwykle akcje promocyjne składów są zapowiadane w gazetkach, poprzedzone są bilbordami i informacjami w lokalnej prasie. Jednak zasada kupowania z wyprzedzeniem powinna być podyktowana nie tylko względami cenowymi – sprawdza się szczególnie wtedy, gdy w projekcie mamy przewidziane materiały nietypowe lub pochodzące od producenta, u którego jest dłuższy czas oczekiwania na dostawę. Gdy potrzebujemy materiałów popularnych, nie musimy tak bardzo spieszyć się z ich zakupem. Profesjonalnie działające składy dbają, aby nawet w najgorętszym sezonie budowlanym nie zabrakło materiałów z podstawowego asortymentu, a ceny utrzymują na stałym poziomie.

Zaopatruj się w jednym miejscu

Poszukując oszczędności finansowych, nie dajmy się wpędzić w pułapkę, jaką jest kompletowanie najtańszych produktów z kilku różnych składów. To, co zaoszczędzimy na materiałach, wydamy na transport, nie licząc już zmarnowanego czasu. Wybierzmy skład z najbogatszą ofertą, oferujący nowoczesne technologie i najkorzystniejsze ceny. O wyborze składu powinna też decydować ilość i jakość oferowanych tam usług, szczególnie jeśli planujemy skorzystać z depozytu, wypożyczalni sprzętu, doradztwa. Dodatkowym atutem będzie możliwość zwrotu niewykorzystanego towaru. Ważnym kryterium będzie też odległość składu od budowy. Nie powinna być większa niż 30-50 km, bo wówczas rosną koszty dostaw.

Dopasuj zakupy do etapów budowy

Ideałem byłoby zaplanowanie  kilku dostaw produktów budowlanych. Nie zawsze się to udaje i przeważnie bywamy w składzie częściej. Warto jednak uzmysłowić sobie, jakich zakupów dokonywać na poszczególnych etapach, aby nie zgromadzić na placu budowy zbyt wielu rzeczy na raz. Pierwsze duże zakupy obejmują produkty związane z organizacją budowy i budową fundamentów. Drugi etap to zaopatrzenie w materiały ścienne, stropowe, drewno na więźbę dachową, pokrycie dachowe. Kolejne transze zawierają materiały do wykańczania ścian zewnętrznych, izolacyjne do wnętrza budynku i ocieplenia poddasza, stolarkę, a także materiały do wykonania instalacji elektrycznej, centralnego ogrzewania, wentylacji. Ostatnie duże zakupy zawierają materiały wykończeniowe.

Zdjęcia: Fotolia.com

 

 

 

 

Czy artykuł był przydatny?

Dziękujemy. Podziel się swoją opinią.

Czy możesz zaznaczyć kim jesteś?

Dziękujemy za Twoją opinię.

 

Czytaj także